Domáca pedikúra: Tieto 4 kroky vám pomôžu ku krajším a zdravším chodidlám
Pomaly, ale isto sa blíži teplá letná sezóna a vy sa už možno pripravujete na zmenu šatníka. Teplé svetre vymeníte za vzdušnejšie tielka a vytiahnete vaše obľúbené sandálky či šľapky. Chceli by sme vám však pripomenúť, že okrem zmeny garderóby by ste mali na leto pripraviť aj vaše chodidlá.
Tí, ktorí si pravidelne doprajú pedikúru vedia, že napomáha nielen tomu, aby ste mali krásne chodidlá v letných topánkach či na dovolenke niekde na pláži, ale je dôležitá aj z hľadiska zdravia. Ak svoje chodidlá neradi zverujete do rúk druhým ľuďom, ale predsa by ste si chceli pedikúru dopriať, máme pre vás riešenie – domácu pedikúru. Prečítajte si, ako sa pri takej domácej pedikúre postupuje a čo všetko budete potrebovať.
Pedikúru a starostlivosť o chodidlá nepodceňujte
Starostlivosť o nohy by mala byť pravidelnou súčasťou vašej hygieny, a to nielen počas letných mesiacov. Pedikúra vám pomôže udržať vaše nohy krásne, hladké, vyživené a predovšetkým zdravé. Pedikúra totiž nie je len o tom, že vám niekto ostrihá a nalakuje nechty. Zahŕňa oveľa viac – relaxačný a zmäkčujúci kúpeľ nôh, ošetrenie a odstránenie zrohovatenej pokožky, kurích ôk, zastrihnutie a vyčistenie nechtov a ošetrenie pokožky vyživujúcim krémom.
Prečo sú tieto úkony také dôležité? Ak by ste vašim chodidlám nedopriali vhodnú starostlivosť, môže sa vám to vypomstiť. Zarastené nechty, nechtová mykóza, popraskané a vysušené päty, toto všetko sú následky nedostatočnej starostlivosti o vaše chodidlá. Ako to napraviť a týmto problémom sa vyhnúť pomocou domácej pedikúry?
Pripravte si všetko, čo budete na domácu pedikúru potrebovať
Keď sa vyberiete na pedikúru k profesionálovi, nemusíte sa o nič starať. Jednoducho si sadnete, „vyložíte“ nohy, relaxujete a pedikérka sa o všetko postará. Pri domácej pedikúre až také pohodlie mať nebudete, avšak máte voľnosť pri výbere pomôcok a prípravkov, ktoré chcete použiť. Na domácu pedikúru budete potrebovať:
- lavór s teplou vodou,
- soľ do kúpeľa alebo iný prípravok na zmäkčenie,
- uterák,
- nástroj na odstránenie zatvrdnutej kože, napríklad pemzu na päty alebo pilník na päty,
- manikúrové nožničky, prípadne klieštiky na nechty,
- hydratačný a ošetrujúci krém na nohy,
- v prípade mykózy sa vám zídu prípravky na jej ošetrenie.
Aký je pri domácej pedikúre postup?
Existuje takzvaná mokrá a suchá pedikúra. Zrejme vám asi bude jasné, aký rozdiel medzi týmito dvoma typmi pedikúry je – pri mokrej sa procedúra začína namočením chodidiel do vody, pri suchej sa tento krok vynecháva. Ak si pri vašej domácej pedikúre chcete dopriať úplný zážitok, odporúčame vám dopriať si mokrú pedikúru so všetkým, čo k tomu patrí.
1. Namočte si nohy do lavóra s teplou vodou a vhodnou prísadou
Na namočenie nôh pri domácej pedikúre môžete použiť kúpeľnú soľ, zmäkčovací olejček na pokožku či iný prípravok. Úlohou tohto „kúpeľa“ je zmäkčiť pokožku chodidiel, ale tiež dopriať nohám relax a oddych. Nohy si máčajte 7 až 10 minút, potom ich jemne osušte uterákom. Pokožka vašich nôh je pripravená na ďalšie ošetrenie.
Čo pridať do kúpeľa na nohy? Veľmi obľúbené sú rôzne soli, ako napríklad epsomská soľ, levanduľová či soľ z mŕtveho mora. Veľká výhoda solí je, že mnohé majú dezinfekčné a protizápalové účinky, takže nielenže uľavia boľavým a unaveným nohám, ale sú často nápomocné aj pri liečbe plesní.
Upozornenie:
Ak máte problémy s kŕčovými žilami či iné cievne ochorenia, neodporúča sa na kúpeľ nôh používať veľmi horúcu vodu.
2. Dajte zbohom suchým pätám a zhrubnutej koži
U pedikérky ste možno videli špeciálny skalpel na odstraňovanie zhrubnutej kože – hneď na začiatku by sme vás však chceli upozorniť, že tento nástroj patrí do rúk len skúsenejším. Obľúbené je použitie pemzy či pilníka na chodidlá. Vďaka nim jednoducho odstránite vrstvy zhrubnutej kože na suchých pätách a chodidlách.
Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia aj elektrické pilníky na chodidlá. Tie sú dostupné buď s nabíjaním na baterky, alebo so sieťovým adaptérom. Umožňujú relatívne jednoduché odstránenie suchej a popraskanej pokožky. Dostupných je viacero výrobcov takýchto pilníkov, preto si vždy dobre overte, či je daný prístroj určený na suché alebo mokré ošetrenie. A nezabúdajte, pri jeho použití buďte opatrný, dodržiavajte návod a odporúčania výrobcu.
3. Zastrihnite a upravte si nechty na nohách
Vedeli ste, že správne strihanie nechtov na nohách vám môže ušetriť množstvo ťažkostí a komplikácií? Veľa ľudí si nechty na nohách strihá do oblúka – podľa pedikérov to však nie je správne. Necht zastrihnutý do oblúka má väčšiu tendenciu zarastať a spôsobiť veľmi bolestivý problém. Nechty na prstoch nôh by ste si vždy mali zastrihávať do rovna.
Ak chcete použiť pilník na nechty, pilníkujte vždy len v jednom smere, aby nedošlo k štiepeniu nechta. Vhodné sú pilníky s viac druhmi zrnitosti – drsnejšia strana pilníka je vhodná na skrátenie a tvarovanie, tá jemnejšia na vyhladenie okraja nechtov.
Mávate problém so zarastaním nechtov?
Prečítajte si, prečo vám môže zarastať necht na nohe a ako dokážete tomuto nepríjemnému problému zabrániť.
4. Hydratujte a ošetrujte na záver
Posledným krokom vašej domácej pedikúry by malo byť nanesenie hydratačného krému na nohy, prípadne iných prípravkov na ošetrenie chodidiel. Spadá sem napríklad aj krém na popraskané päty, ktorý dodá poškodenej a zaťažovanej pokožke potrebnú výživu. Obsahuje tiež látky napomáhajúce hojeniu a regenerácii piet.
K ošetreniu určite patrí aj liečba mykózy. Závažnejšie prípady by ste mali samozrejme riešiť s odborníkom. Pokiaľ však máte už stanovenú liečbu a poznáte, ako nechtovú mykózu ošetrovať, môžete si tento problém preliečovať aj v rámci domácej starostlivosti. Medzi obľúbené prípravky na nechtovú mykózu patria napríklad:
Veľmi častým problémom sú tiež kurie oká. Nie sú síce problémom zo zdravotného hľadiska, no môžu pôsobiť neesteticky a v niektorých prípadoch sú aj bolestivé. Kurie oká vznikajú v dôsledku nadmerného mechanického trenia pokožky, na ktoré koža reaguje zhrubnutím. Kurie oko spoznáte ako kruhovité ložisko zhrubnutej kože. Sfarbené je do žlta, prípadne žlto-šeda a má viditeľný čierny tŕň prenikajúci do hĺbky. Na ošetrenie tohto problému sú dostupné rôzne náplasti na kurie oká, perá, balzamy a podobne.
Ak vás netrápi ani mykóza ani popraskanie piet, postačí vám pokožku chodidiel ošetriť kvalitným hydratačným krémom na nohy, po ktorom budú vyživené a hladké. Vyskúšajte napríklad:
Po nanesení krému môžete nohy nechať voľne na vzduchu, pokojne si však obujte bavlnené ponožky, aby ste nohy mali v teple. Po pedikúre ich nechajte ešte aspoň pol hodiny vyložené odpočívať.
Domácu pedikúru si doprajte pravidelne, nie len počas sandálovej sezóny
Tak, ako chodíte pravidelne ku kozmetičke, kaderníčke či na masáž, mali by ste dopriať pravidelnú starostlivosť aj vašim chodidlám. Jedno ošetrenie totiž so zanedbanými chodidlami zázrak neurobí. Pedikérky zvyknú svojich klientov objednávať v rozsahu 4 až 6 týždňov – v závislosti od toho, v akom sú nohy stave a ako rýchlo dochádza u daného klienta k zhrubnutiu pokožky. Vy si môžete takúto starostlivosť dopriať pokojne raz do mesiaca a užiť si chvíľku oddychu, času pre seba a starostlivosti o svoje chodidlá.