Glaukóm či zelený zákal: Ako jeho príznaky spoznať včas?
Azda sa už každý z nás stretol s pojmom glaukóm, nazývaným aj zelený zákal. Prevažne starší ľudia o ňom nielen počuli, ale mnohí ním aj trpia. Toto ochorenie sa totiž najčastejšie vyskytuje u starších dospelých vo veku 60 rokov. Mnohí pacienti pritom netrpia žiadnym iným ochorením očí a ani žiadnou refrakčnou poruchou nikdy netrpeli, no aj u takých sa môže rozvinúť toto veľmi zradné ochorenie.
Glaukóm sa rozvíja bezpríznakovo a je to druhé najčastejšie ochorenie oka, ktoré spôsobuje slepotu. Celosvetovo týmto ochorením trpí viac ako 60 miliónov ľudí, ztoho asi u 7 miliónov ľudí zelený zákal viedol k slepote. V rámci Európy majú glaukóm približne 4% populácie1. Na Slovensku, za rok 2020, bolo v ambulanciách očných lekárov sledovaných pre podozrenie na glaukóm 88 504 ľudí nad 19 rokov a potvrdeným glaukómom trpí viac ako 120 000 ľudí. Aj napriek úspešnej diagnostike a terapii tohto ochorenia sa predpokladá, že s rastúcim vekom populácie bude prevalencia glaukómu postupne narastať2.
Ako sa glaukóm rozvíja?
Glaukóm je oftalmológmi definovaný ako chronické ochorenie zrakového nervu, ktoré sa zhoršuje vekom. Ešte donedávna sa za hlavný rizikový faktor považoval iba zvýšený vnútroočný tlak, no dnes už vieme, že sa na rozvoji glaukómového poškodenia podieľajú aj iné faktory, ako vek, rasa, genetická predispozícia, či systémové kardiovaskulárne ochorenia. Glaukóm sa môže rozvinúť aj po ťažkom úraze alebo po dlhodobom užívaní niektorých liekov ako sú kortikosteroidy3.
Ako sa rozvinie zelený zákal a prečo ho necítime?
Vo vnútri oka sa neustále vytvára vnútroočná tekutina, ktorá je prirodzene odvádzaná kanálikmi do cievneho riečiska oka. Kanáliky sa nachádzajú medzi rohovkou a dúhovkou, pričom prietok tekutiny by mal byť u zdravého človeka plynulý. Pokiaľ sa tekutina začne zhromažďovať v kanálikoch a jej odtok sa zhorší, alebo úplne zastaví, začne sa zvyšovať tlak na steny kanálikov. Hovoríme vtedy o zvýšenom vnútroočnom tlaku. Tento tlak sa môže zvýšiť až natoľko, že sa poškodí zrakový nerv3. Práve v tom je toto ochorenie veľmi zradné a nenápadné. Je zarážajúce, že u polovici pacientov sa ochorenie zistí, keď je už očný nerv výrazne poškodený.
Najohrozenejšou skupinou pacientov sú seniori nad 65 rokov, alebo ľudia s rodinnou anamnézou tohto ochorenia. Na pravidelné očné prehliadky by mali chodiť aj mladší ľudia, ktorí trpia zvýšeným krvným tlakom alebo iným systémovým ochorením (napríklad cukrovka). Vo veľmi ojedinelých prípadoch sa glaukóm môže vyskytnúť u detí do jedného roka, ktoré trpia vrodenou formou tohto ochorenia4.
Príznaky bývajú zvyčajne pacientom vnímané až v neskorších štádiách ochorenia. Preto zbystrite pozornosť, ak trpíte niektorým z týchto príznakov:
Ojedinelé výpadky zorného poľa
Šeroslepota
Poruchy periférneho videnia
Znížená zraková ostrosť
Bolesť hlavy
Nevoľnosť
Aké typy glaukómu poznáme?
Podľa príčiny:
Primárny glaukóm
Nie je známa príčina vzniku.
Sekundárny glaukóm
Súvisí s iným ochorením alebo celkovým zdravotným stavom pacienta (úraz, operácia, systémové ochorenie).
Podľa pomeru v rohovkovo-dúhovkovom uhle:
Glaukóm s otvoreným uhlom
Ak dúhovka neprilieha k rohovke = otvorený uhol.
Glaukóm so zatvoreným uhlom
Ak je dúhovka s rohovkou v tesnom spojení = zatvorený uhol.
Ako sa glaukóm diagnostikuje a lieči?
Diagnostika ochorenia spočíva predovšetkým v meraní vnútroočného tlaku a táto metóda sa nazýva tonometria. Okrem nej je tiež potrebné merať centrálnu hrúbku rohovky, a to metódou nazývanou pachymetria, ktorá môže odhaliť falošne zvýšený vnútroočný tlak. Konkrétny typ glaukómu určuje gonioskopia, čo je vyšetrenie komorového uhla. Doplňujúcou metódou je vyšetrenie zorného poľa perimetriou, ktorá objavuje výpadky v zrakovej dráhe. Perimetria ukáže rozsah poškodenia, a tým je možné zadefinovať štádium ochorenia.
Progresia glaukómového poškodenia sa prejavuje úbytkom vo vrstve nervových vlákien. Na Slovensku sa používajú metódy HRT (Heidelberský tomograf sietnice), OCT (optická koherentná tomografia), DFK (digitálna kamera očného pozadia) a GDx (laserový analyzátor vrstiev nervových vlákien sietnice)4.
V Európe sa najčastejšie vyskytuje typ glaukómu s otvoreným uhlom. Ak sa zvýšený vnútroočný tlak zistí včas, a ešte nedošlo k poškodeniu zrakového nervu, diagnostikuje sa očná hypertenzia1.
Včasná diagnostika umožňuje efektívnu liečbu glaukómu
Včasná a správna diagnostika glaukómu umožňuje lekárovi zvoliť najsprávnejšiu terapiu. Pravidelné očné vyšetrenia dokážu odhaliť zelený zákal v skoršom štádiu a predísť k úplnej strate zraku. Primárnym cieľom je dosiahnuť optimálny vnútroočný tlak, pri ktorom by nedochádzalo k poškodeniu nervových vlákien zrakového nervu. Dosiahnutie správneho odtoku a plynulého prietoku komorovej tekutiny je základným úspechom liečby.
Liečba obvykle začína aplikáciou vhodne zvolených kvapiek do očí. Oftalmológ na základe podrobnej diagnostiky, a po zvážení všetkých faktorov, zvolí očné kvapky, ktoré si pacient aplikuje na dennej báze. Liečba je doživotná, a je nutné si uvedomiť, že glaukóm je ochorenie, ktoré je potrebné pravidelne sledovať. V minulosti bolo zlatým štandardom podávanie pilokarpínu v kvapkách, ale v súčasnosti sa aplikujú kvapky s vyšším účinkom na zvýšený vnútroočný tlak (deriváty prostaglandínu PG-F2-α) latanoprost, bimatoprost, travoprost a tafluprost. Pokiaľ pacient netrpí žiadnym kardiovaskulárnych ochorením alebo astmou, je možné podávať aj liečivá zo skupiny ß-blokátorov. Na dosiahnutie výraznejšieho efektu môže oftalmológ zvoliť dvojkombináciu určených liekov4.
Upozornenie
Kvalita života s glaukómom je výrazne narušená a pacientom komplikuje každodenné povinnosti. Včasná liečba je preto pre nich úľavou. Aplikácia kvapiek dvakrát za deň nie je náročná a pacienti s glaukómom môžu normálne šoférovať a pôsobiť v akejkoľvek pracovnej činnosti.
Kedy je nutná operácia zeleného zákalu?
Ak lokálna liečba zeleného zákalu nepostačuje, a zdravotný stav sa zhoršuje, súčasná medicína poskytuje možnosť operácie.
Operačný zákrok:
- Perforujúca (penetrujúca) operácia – trabekulektomia, bazálna iridektomia, drenážne implantáty, trabekulotomia
- Neperforujúca (nepenetrujúca) operácia – hlboká sklerektomia, viskokanalostómia
- Operácia s antimetabolitami
- Implantácia Shuntu a drenážnych rúrok – kovový Express shunt
Laserová operácia glaukómu sa najviac používa pri glaukóme s uzavretým uhlom. Pri ostatných druhoch glaukómu je laserová operácia obmedzená pre krátkodobý efekt. Konzervatívna chirurgická liečba spočíva vo vytvorení kanálika cez ktorý odteká komorový mok z oka, čím dôjde k úprave tlaku. Všetky metódy sú založené na komunikácii medzi prednou a zadnou komorou oka, s cieľom vyrovnania tlaku medzi nimi. Penetrujúce operácie prebiehajú otvorením prednej komory oka, čo môže viesť k pooperačným komplikáciám a dlhšiemu hojeniu.
Operácia je ale rýchla a podľa dostupných informácií až 60% pacientov nepotrebuje následnú antiglaukomatickú liečbu nasledujúcich 20 rokov. Nepenetrujúce operácie sú technicky náročnejšie. Voľba najvhodnejšej operačnej metódy je výlučne v rukách špecialistu, oftalmológa3.
Inovatívne zákroky aj na Slovensku
V súčasnosti lekári z Očnej kliniky Univerzitnej nemocnice sv. Cyrila a Metoda využívajú metódu miniinvazívnej chirurgie, pri ktorej pacientom do oka voperujú drenážny mikroimplantát. Implantát sa vkladá do prednej komory oka a zabezpečí plynulý odtok komorovej tekutiny, vďaka čomu sa zníži vnútroočný tlak. Mikroimplantát má priemer 350 mikrometrov a je vyrobený z mäkkého flexibilného materiálu, ktorý telo dokáže veľmi dobre a rýchlo prijať.
Na záver už iba jedno odporúčanie: Neodkladajte očné vyšetrenie, pretože prevencia je v prípade glaukómu veľmi dôležitá. Poškodenie oka prichádza postupne a bezbolestne a iba pravidelnými prehliadkami zabránite tomu, aby vám zelený zákal vzal zrak.
Zdroje použité v článku:
1. Vodrážková E, Glaukóm. Via practica, 2011, 8 (5): 222-224. www.solen.sk, 2011
2.www.nczisk.sk/Documents/rocenky/2020/Zdravotnicka_rocenka_Slovenskej_republiky_2020.pdf
3. Žiak P., Halička J., Molnárová M. Vybrané kapitoly z oftalmológie. 2019
4. Vodrážková E, Glaukóm – diagnostika a konzervatívna liečba. Via practica-Suplement 2, 2009, 6 (S2):24-27. www.solen.sk, 2009