Hnačka v tehotenstve – čo ju spôsobuje a ktoré lieky sú pre tehuľky bezpečné?
Hnačka je nepríjemný problém. Nevyberá si medzi malými, veľkými, mladými, starými, no a dokonca veľmi často potrápi aj budúce mamičky. Hnačka nie je sama o sebe ochorenie. Ide o symptóm, ktorý nám dáva najavo, že niečo nie je v tráviacom trakte poriadku. Súvisieť môže s infekciou, diétnou chybou, intoxikáciou jedlom, ale veľmi často je zapríčinená aj stresom, strachom a podobne. Prečítajte si viac o tom, čo pomáha na hnačku v tehotenstve a majte doma zásobu vhodných liekov pre tehotné a dojčiace ženy.
Užívanie liekov v tehotenstve by malo byť vždy podmienené odporúčaním lekára.
Niektoré lieky sú pre budúce mamičky vhodné, niektoré sú výhradne nevhodné. Pri viacerých liekoch nájdete v príbalovom letáčiku informáciu, že užívanie lieku sa odporúča len po prehodnotení prínosu a rizika lekárom, prípadne, že daný liek nie je pre tehotné ženy vhodný vôbec. Preto si neordinujte lieky sama a vždy si poriadne prečítajte príbalový letáčik.
Čo spôsobuje hnačku v tehotenstve?
Hnačka v tehotenstve je celkom bežná. Budúce mamičky veľmi často potrápi z dôvodu zvýšenej peristaltiky (pohybu) čriev spôsobenej hormonálnymi zmenami. Hnačka v treťom trimestri patrí tiež k signálom, že sa blíži pôrod. Okrem toho je však často hnačka zapríčinená aj:
- vírusovou alebo bakteriálnou infekciou v tráviacom trakte,
- nevhodnou kombináciou potravín,
- konzumáciou pokazeného jedla,
- prežívaním stresových situácií a strachu.
Magnézium v tehotenstve a hnačka
Počas tehotenstva má žena vyššiu spotrebu magnézia – veľmi dôležitého minerálu pre správne fungovanie ľudského organizmu. Preto sa veľmi často tehotným ženám odporúča jeho suplementácia výživovými doplnkami. Čo však možno neviete, je že magnézium vo vysokých dávkach môže pôsobiť laxatívne. Pokiaľ teda užívate zvýšené dávky magnézia a mávate hnačky, prekonzultujte túto možnosť s vašim lekárom a dávky v prípade potreby znížte.
Ako liečiť hnačku v tehotenstve?
Je bežné, že hnačka v tehotenstve prejde po čase sama a nie je potrebné ju nijako liečiť. V prípade, že to tak nie je, pomôže vám úprava stravy, teda diéta. Vyhnite sa mastným jedlám s vysokým obsahom tukov, vynechajte tiež vyprážané, korenisté a ťažké jedlá. Prijímajte dostatok tekutín – ideálne čistú vodu. V prípade straty elektrolytov siahnite po rehydratačných roztokoch.
Lieky na hnačku v tehotenstve
Ak tieto opatrenia nepomáhajú, prípadne vás zastihla črevná viróza, prekonzultujte s lekárom nasadenie liekov na hnačku, ktoré sú vhodné v tehotenstve. Väčšinou je základom liečby užívanie čierneho uhlia, ktoré na seba naviaže toxické látky a pomáha ich odstrániť z organizmu. Pre tehotné ženy však nie sú vhodné všetky druhy čierneho uhlia – preto si pozorne prečítajte informácie v príbalovom letáčiku. Siahnuť môžete napríklad po čiernom uhlí Carbosorb.
Okrem liečiv určených na hnačkové stavy môžu byť pre vás vhodné aj probiotiká. Tie totiž pomáhajú prinavrátiť rovnováhu vo vašej črevnej mikroflóre. Vďaka tomu sú prospešné nielen pri liečbe tráviacich ťažkostí, ale pomáhajú tiež s podporou imunitného systému.
Ktoré probiotiká sú vhodné pre tehotné ženy?
Prečítajte si viac o pozitívnych účinkoch probiotík u tehotných žien a objavte také, ktoré sú pre vás bezpečné.