Infekčná mononukleóza u detí – ako sa lieči a čo vášmu dieťaťu pomôže?
Mononukleóza, mono, choroba mladých či choroba z bozkávania – toto všetko sú názvy pre infekčnú mononukleózu. Ide o nákazlivé ochorenie, ktoré sa prenáša z človeka na človeka primárne pomocou slín. Aj preto sa ľudovo nazýva chorobou z bozkávania. Za vznikom ochorenia stojí vo väčšine prípadov vírus Epstein-Barrovej, ktorý zaraďujeme k herpetickým vírusom. Mononukleóza sa najčastejšie prejaví u mladistvých a mladých dospelých, avšak nevyhýba sa ani deťom. Zistite s nami, aký má toto ochorenie priebeh u detí a čo je dôležité pri jeho liečbe.
Čo spôsobuje mononukleózu u detí?
Tak ako u dospelých, aj u detí je mononukleóza zapríčinená vírusmi. Najčastejšie ide o vírus Epstein-Barrovej. Ten patrí k herpetickým vírusom, čo znamená, že pokiaľ ho už raz v tele máte, nikdy sa ho úplne nezbavíte. S týmto vírusom sa počas života stretne väčšina ľudí, avšak nie u všetkých sa vyvinú príznaky mononuklózy.
Dieťa sa môže vírusom nakaziť, prenášať ho, avšak nemusí sa vám zdať choré. Aj preto je občas náročné zistiť presný moment nákazy. Po prekonaní ochorenia má potom väčšina detí voči tomuto vírusu imunitu a hoci v tele ostáva v takzvanej neaktívnej forme, nezvykne sa opätovne prejaviť vo forme infekčnej mononukleózy.
Líšia sa príznaky mononukleózy u detí a dospelých?
V zásade sa príznaky mononukleózy u detí a dospelých nelíšia. Ide skôr o to, že mononukleóza sa môže prejavovať rôzne – čiže každý človek môže pociťovať inú kombináciu príznakov. Existuje totiž niekoľko symptómov, ktoré sa pri mononukleóze objavujú dosť často, avšak ani jeden nie je pre ňu vyslovene príznačný. To v praxi znamená, že v niektorých prípadoch ani nemusíte vedieť, že má vaše dieťa práve mononukleózu. U detí sa totiž ochorenie môže prejavovať ako silnejšia chrípka či angína, prípadne sa u nich môžu objaviť len niektoré z nasledujúcich príznakov:
Nadmerná únava
Horúčka
Bolesť hrdla
Bolesť kĺbov a svalov
Bolesť hlavy
Zväčšené lymfatické uzliny
Zväčšenie sleziny alebo pečene
Kožný výsyp (u detí, ktoré boli nedávno liečené niektorými druhmi antibiotík)
U mnohých detí sa však ochorenie nemusí prejaviť vôbec. Dieťa si síce po nakazení vírus v tele ponesie a dokonca ho môže aj šíriť, avšak mononukleóza ako taká neprepukne. V prípade, že sa ochorenie u dieťaťa rozvinie, zvyknú ho symptómy potrápiť 2 až 4 týždne. Niektoré deti môžu aj po ukončení liečby pociťovať zvýšenú únavu.
Ako sa môže vaše dieťa nakaziť mononukleózou?
Infekčná mononukleóza sa najčastejšie prenáša slinami. Okrem už spomenutého bozkávania ide veľmi často o prenos pri používaní spoločného príboru, riadov, jedení z jedného taniera alebo blízkym kontaktom s nakazeným.
Ako prebieha diagnostika mononukleózy u detí?
Ako sme už spomenuli, mononukeóza sa často podobá na „bežné“ ochorenia, ako je angína alebo napríklad silná chrípka. Lekár vyšetrí fyzický stav dieťaťa, jeho symptómy a môže vykonať testy na potvrdenie diagnózy. Ide o krvné testy, v ktorých sa zisťuje hladina lymfocytov (bielych krviniek), pečeňové testy a CRP. Na základe výteru z hrdla a následného testu v laboratóriu sa zas potrvrdí alebo vyvráti prítomnosť vírusu. Pokiaľ máte podozrenie, že má vaše dieťa mononukleózu, obráťte sa na lekára.
Liečba infekčnej mononukleózy u detí
Keďže je mononukleóza vírusového pôvodu, nie sú voči nej účinné antibiotiká. Tie sa podávajú len v prípade pridruženej bakteriálnej infekcie. Liečba však patrí vždy do rúk lekára. Ten po vyšetrení a zhodnotení zdravotného stavu odporučí kľudový režim a lieky na konkrétne symptómy. Jeden špecifický liek na liečbu monokleózy doposiaľ neexistuje. Liečba teda prebieha zmierňovaním jednotlivých príznakov, čiže symptomaticky. Dbať by ste mali na tieto dôležité zásady:
Veľa odpočinku a kľudový režim
Pri mononukleóze je veľmi dôležité, aby sa dieťa vyhýbalo fyzickej aktivite. Vo väčšine prípadov sprevádza toto ochorenie veľká únava, preto by vaša ratolesť mala veľa spať – veď napokon aj spánok lieči.
Hydratácia
Dostatočný pitný režim je veľmi dôležitý, a to pre malých i veľkých. Dbajte na to, aby vaše dieťa pilo dostatok vody, prípadne čajov, čím zabránite dehydratácii.
Lieky na zmiernenie príznakov
Lekár vám predpíše alebo odporučí vhodné lieky pre dieťa. Pravdepodobne to budú niektoré z voľnopredajných liekov na zmiernenie horúčky, bolesti hrdla a podobne.
Pozor na stravu
Pri mononukleóze sa odporúča podávať stravu, ktorá nezaťažuje pečeň. To znamená napríklad obmedzenie mastných, tučných, vyprážaných či presladených jedál.
Aké lieky môžu vášmu dieťaťu pomôcť zmierniť teplotu?
Väčšina u nás dostupných antipyretík obsahuje účinné látky, ako sú napríklad paracetamol, kyselina acetylsalicylová alebo ibuprofen. Tieto zložky pomáhajú nielen so znížením horúčky, ale zmierňujú tiež bolesť svalov, kĺbov či hlavy.
Čo na bolesť hrdla u detí?
Upozornenie:
Nezabudnite si pred použitím každého lieku dôkladne prečítať príbalový letáčik a dodržiavajte vždy stanovené dávkovanie. Jednotlivé lieky môžu byť vhodné pre rôzne vekové kategórie.
Ako dlho trvá liečba a čo potom?
Príznaky sa zvyknú vytratiť do niekoľkých týždňov, zväčša v závislosti od toho, aký vážny bol priebeh ochorenia. Pokiaľ liečba prebiehala bez komplikácií, hovoríme zhruba o 2 až 4 týždňoch. Počas liečby, a aj niekoľko týždňov po prekonaní ochorenia, je veľmi dôležité, aby sa dieťa vyhýbalo zvýšenej fyzickej aktivite. To neplatí len pre šport, ale aj hranie vonku či doma. Pokiaľ totiž došlo počas ochorenia k zväčšeniu sleziny alebo pečene, mohlo by dôjsť k natrhnutiu orgánu.
Chcete vedieť o infekčnej mononukleóze viac?
Prečítajte si náš článok a zistite viac o príčinách vzniku tohto ochorenia, jeho príznakoch a liečbe.