Kedy je bolesť hlavy nebezpečná? Zistite, prečo vás bolí hlava a kedy je potrebné navštíviť lekára
S bolesťou hlavy sa stretol už zrejme každý. Niekedy je mierna, objaví sa napríklad pri dlhej práci na počítači. Inokedy nás potrápi ako sprievodný prejav upchatých dutín či nádchy. Rozlišujeme nielen niekoľko typov bolesti, ale tiež rôzne príčiny jej vzniku. Niektoré sú menej závažné, pri iných by ste sa však mali mať na pozore, pretože môžu signalizovať zdravotný problém. Pripravili sme si pre vás malý prehľad informácií o bolesti hlavy, ktoré vám pomôžu rozoznať, kedy je nebezpečná a mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.
Príčiny bolesti hlavy alebo z čoho všetkého môžete mať „hlavybôľ“?
Príčin bolesti hlavy môže byť hneď niekoľko. Určite už viete, že bolesť je reakcia organizmu na poškodenie, prípadne nejaký problém, ktorý telo zaregistruje. Hlava vás teda môže bolieť z nedostatočného pitného režimu počas dňa, dlhej práce pri počítači, ale tiež napríklad z hladu, stresu či upchatých dutín. Iná bolesť hlavy môže byť spôsobená neurologickými ťažkosťami. Ďalšími príčinami môžu byť tiež závažnejšie ochorenia, ktorých diagnostika i liečba patria výhradne do rúk lekára.
Pozrite sa na najčastejšie spúšťače bolesti hlavy:
Strava a pitný režim
Počasie
Stres
Nedostatočný spánok
Hormóny
Vírusové, bakteriálne infekcie, iné ochorenia
Zlé držanie tela, hrbenie
Migréna
Aké typy bolesti hlavy poznáme?
Bolesť hlavy môžete pocitovo rozlišovať podľa dvoch faktorov:
- typu bolesti, ktorú cítite,
- miesta, ktoré vás bolí.
Tieto faktory vám, respektíve lekárovi, pomôžu určiť príčinu vzniku bolesti hlavy. My sa najprv pozrieme na to, ako rozlíšiť bolesť hlavy podľa miesta jej výskytu.
Bolesť hlavy podľa miesta výskytu
Bolesť hlavy vzadu alebo tiež bolesť hlavy v zátylku
Bolesti na zátylku alebo v zadnej časti hlavy zrejme poznajú tí, ktorí majú problémy s krčnou chrbticou v dôsledku preťaženia, zlej polohy pri spánku, prudkého pohybu či pôsobenia chladu. Tento typ bolesti zvykne prameniť v zadnej časti hlavy, no „strieľať“ môže až do spánkov a dokonca aj do čelovej oblasti hlavy.
Bolesti očí a hlavy
Pokiaľ vás trápi bolesť hlavy „za očami“, pričom vystreľuje až do spánkov, môže ísť o clusterovú bolesť hlavy (pokiaľ ide o bolesť na jednej strane), ale napríklad aj o glaukóm. Pri glaukóme, čiže zelenom zákale, sa tiež často objavuje zhoršené videnie. V tomto prípade by ste mali navštíviť očného lekára, aby vám vyšetril očný tlak. Pri pocite tlaku za očami môže ísť tiež o problémy s vysokým krvným tlakom.
Bolesti spánkov
Pri bolestiach v spánkovej oblasti môže ísť o tenznú bolesť hlavy. V niektorých prípadoch môže mať súvis aj s ochoreniami oka, ako je napríklad zelený zákal.
Bolesť jednej strany hlavy
Ak vás trápi prudká bolesť jednej časti hlavy, pravdepodobne ide o migrénu. Často ju sprevádzajú aj príznaky ako nevoľnosť či svetloplachosť.
Bolesť po obvode hlavy, prípadne bolesť hlavy na temene
Pri bolesti po obvode celej hlavy ide pravdepodobne o tenzné bolesti spôsobené napríklad stresom, dehydratáciou či nedostatkom spánku.
Bolesti hlavy podľa typu
Možno ste to nevedeli, ale štúdiom tohto zdravotného problému, respektíve symptómu, sa venujú lekári už viac ako 30 rokov. Na základe výskumov a štúdií sa im podarilo klasifikovať základné typy bolesti a rozdeliť ich na primárne a sekundárne.1
Medzi primárne, a teda najčastejšie, bolesti hlavy patria:
- migréna,
- tenzná bolesť hlavy,
- TAC bolesti (napríklad clusterová bolesť hlavy),
- ďalšie bolesti, ako sú bolesť hlavy pri kašli, po zvýšenej fyzickej námahe alebo tiež bolesť hlavy zvaná thunderclap.
Migréna
Migréna patrí k civilizačným ochoreniam, ktoré postihuje čoraz viac ľudí v produktívnom veku. Ide o prudkú pulzujúcu bolesť hlavy sústredenú vo väčšine prípadov na jednu stranu hlavy. Spája sa s ňou neznášanlivosť svetla a nevoľnosť. Pri migréne vás bolesť a nevoľnosť môže potrápiť niekoľko hodín, avšak aj niekoľko dní. Migréna má často rýchly nástup. Pokiaľ však mávate migrénu s aurou, môžu sa objaviť určité „upozornenia“ od vášho tela, ktoré vycíti jej príchod.
Poznáte migrénu s aurou?
Prečítajte si v našom článku, čo to migréna s aurou vlastne je a ako sa odlišuje od migrény bez aury.
Tenzná bolesť hlavy
Tento typ bolesti hlavy si ľudia často mýlia s migrénou. Ide tiež o veľmi častý problém, ktorý potrápi mnohých ľudí. Objaviť sa môže napríklad pri dlhej práci za počítačom, strese, dehydratácii. Súvisieť môže tiež so stuhnutým svalstvom krku. Pociťovať ju budete ako obojstrannú tlakovú bolesť hlavy, ktorá sa môže ozývať aj v spánkovej oblasti.
Clusterová bolesť hlavy
Clusterová bolesť sa objavuje vo väčšom množstve u mužov, no vyhýbať sa nemusí ani ženám. Ide o silnú bolesť, ktorá sa sústreďuje zväčša na jednej strane hlavy, a to v oblasti oka. Tento typ bolesti je silný a jedna epizóda môže trvať v rozmedzí od 15 minút do 3 hodín. Clusterová bolesť hlavy sa objavuje „nahromadene“, čiže v rovnaký denný alebo nočný čas po dobu niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Vždy po období bolestí hlavy prichádza obdobie, kedy sa vôbec neobjavia. Sprievodnými príznakmi tohoto typu bolesti hlavy sú tiež začervenané, vodnaté oči, upchatý nos alebo výtok z nosa, ktoré postihujú len bolestivú stranu hlavy.
Sínusové bolesti hlavy
Tento typ bolesti zrejme poznáte z období, kedy vás trápili upchaté alebo zapálené dutiny. Veľmi často sa objavujte napríklad pri zápale prínosových dutín. Vo väčšine prípadov ide o jednu z tých znesiteľnejších bolestí hlavy. Tento typ bolesti zvykne vymiznúť spolu s uvoľnením dutín a „spustením“ nádchy. Podľa toho, kde sa bolesť sústreďuje, je možné určiť, ktoré dutiny sú postihnuté zápalom.2
Bolesť v oblasti líc a tesne pod očami, ktorú sprevádza aj bolesť zubov a hlavy, môže súvisieť so zápalom dutín v lícnych kostiach. V inom prípade sa bolesť objaví v oblasti čela a súvisí pravdepodobne so zápalom frontálnych (čelných) dutín. Pokiaľ bolesť pociťujete na oboch stranách nosa, môže to indikovať zápal etmoidálnych dutín (dutiny v čuchovej kosti).
Kedy je bolesť hlavy nebezpečná?
Ak vás hlava bolí len čas od času a dokážete si pomôcť voľnopredajnými liekmi od bolesti, pitným režimom a odpočinkom, nemalo by ísť o závažný problém. Pokiaľ sa však bolesť objaví prudko a po prvý raz vo vašom živote, pričom vám príde neznesiteľná, určite by ste mali lekára vyhľadať čo najskôr. Bolesť hlavy môže byť totiž príznakom aj závažného stavu alebo ochorenia, ktoré vyžaduje rýchlu odbornú liečbu. Lekársku pomoc vyhľadajte, ak:
- máte pocit, že je to najhoršia bolesť, akú ste zažili.
- cítite ostrú, bodavú bolesť.
- sa vám stal úraz alebo ste si silno udreli hlavu.
- pociťujete tŕpnutie alebo ochrnutie.
- ste stratili zrak alebo sa u vás objavila zvýšená citlivosť na svetlo.
- bolesť hlavy sprevádza strata alebo poruchy reči a problémy s chôdzou.
- cítite nevoľnosť, napína vás na vracanie, prípadne zvraciate.4
Lieky na bolesť hlavy
Pokiaľ vám váš lekár nepredpísal špeciálne lieky, môžu vám od bolesti hlavy pomôcť voľnopredajné analgetiká. V závislosti od toho, aká je príčina bolesti, treba potom dbať aj na dodržanie ďalších opatrení. Pite dostatok vody, doprajte si oddych, masáž vonným olejom a spánok. V niektorých prípadoch vám dokonca môže pomôcť, ak sa najete. Medzi najobľúbenejšie lieky na bolesť hlavy u našich zákazníkov patria:
Zdroje použité v článku:
[1] International Headache Society. The International Classification of Headache Disorders 3rd edition. 2021. [online] [cit. dňa 27.11.2022] Dostupné z: https://ichd-3.org/
[2] WebMD Editorial Contributors. Headache Basics. 2022. [online] [cit. dňa 27.11.2022] Dostupné z: https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraines-headaches-basics
[3] Bolí vás hlava? Čo signalizuje miesto bolesti? 21.1.2022. [online] [cit. dňa 27.11.2022] Dostupné z: https://hippokrates.sk/zdravotne-problemy/boli-vas-hlava-co-signalizuje-miesto-bolesti/
[4] Webová stránka zdravotnej poisťovne Union. Trápi vás bolesť hlavy? Zbavíte sa jej niekoľkými spôsobmi. 30. apríla 2019. [online] [cit. dňa 27.11.2022] Dostupné z: https://www.union.sk/trapi-vas-bolest-hlavy-zbavite-sa-jej-niekolkymi-sposobmi/