Krvácanie z nosa: Čo ho zapríčiňuje, aká je domáca liečba a prevencia? Súvisí epistaxa so zmenami tlaku krvi?
Krvácanie z nosa, ktoré poznáme pod odborným pojmom epistaxa či rinorágia, je celkom bežná ťažkosť. Dochádza pri nej k strate krvi z nosového tkaniva z jednej alebo oboch nosných dierok. Krvácanie z nosa je vo väčšine prípadov nekomplikovaná a len zriedka je život ohrozujúca. Môže však spôsobiť obavy, a to predovšetkým rodičom malých detí. V niektorých prípadoch sa krvácanie z nosa zvykne vracať1 a zaznamenané boli aj nezvyčajné príčiny epistaxy.
Presný výskyt nosového krvácania u ľudí nie je známy. Podľa prieskumov je totiž až 60% prípadov krvácania riešených v domácich podmienkach, bez potreby lekárskeho zásahu. Lekár je potrebný hlavne v prípadoch, keď sa ochorenie vracia a má ťažký priebeh. Prečítajte si viac o tom, ako krvácanie z nosa rozdeľujeme, čo ho spôsobuje a tiež ako ho zastaviť.
Typy epistaxy
Podľa toho, kde krvácanie vzniká, rozlišujeme dva typy epistaxy – predné a zadné nosové krvácanie.
Predné nosové krvácanie – epistaxa anterior
Najčastejším zdrojom krvácania pri prednom krvácaní je výrazne prekrvená oblasť nosovej sliznice, prezývaná Kisselbachova pleteň, či „Malá oblasť“2. Nachádza sa v prednej dolnej časti nosovej priehradky a zmeny tlaku v jej cievkach vedú k ich prasknutiu. To sa prejavuje nosovým krvácaním predného typu. Samotná pleteň je zložená z vetiev 5 tepien, ktoré zásobujú nosovú dutinu. Keďže leží hneď pri vstupe do nosovej dutiny, k jej poškodeniu dôjde ľahko pri zmene tlaku, teploty či vlhkosti.
Zadné nosové krvácanie – epistaxa posterior
Zadné krvácanie vzniká menej často, pri poškodení zadných a horných ciev nosovej dutiny. Rizikovými sú pacienti užívajúci lieky proti zrážaniu krvi, ľudia trpiaci hypertenziou či s cievnymi abnormalitami.
Krvácanie z nosa – príčiny a vonkajšie faktory
Najbežnejšou príčinou krvácania z nosa je úraz. Môže k nemu dôjsť v rôznych situáciách – od priameho úderu až po silné fúkanie pri chrípke. Na vzniku krvácania z nosa sa pritom môžu podieľať aj iné infekčné ochorenia horných dýchacích ciest. Prečo je to tak?
Nos a nosová sliznica sú bohato prekrvené, takže často aj malá zmena vedie k vzniku krvácania. Pri bežných vírusových ochoreniach či prechladnutí dochádza napríklad k vysušeniu nosovej sliznice a tá je potom náchylná na porušenie svojej celistvosti, čo ľahko vedie k spusteniu krvi.
Upozornenie:
Náchylnejší na spustenie krvácania z nosa sú tiež pacienti užívajúci lieky proti zrážaniu krvi. U nich aj pri nebadanom porušení nosovej sliznice dôjde ku krvácaniu, ktoré sa spontánne horšie zastavuje.
Samotných príčin epistaxy je pomerne veľa. Pri ich určovaní sa pritom zohľadňujú aj faktory vonkajšieho prostredia, vplyv liekov či nosové užívanie návykových látok. Príčiny krvácania z nosa delíme na lokálne a systémové.
Lokálne príčiny epistaxy
- Mechanické podráždenie (napríklad pri „špáraní sa v nose“)
- Deviované, teda vybočené nosové septum
- Úraz
- Chronické používanie nosového katétra
Systémové príčiny epistaxy
- Alkoholizmus
- Arteriálna hypertenzia v zmysle hypertenznej krízy
- Cievne malformácie
- Koagulopatie typu von Willebrandovej choroby
- Ochorenia krvi typu leukémia a niektoré nádory
K faktorom prostredia ovplyvňujúcim vznik krvácania z nosa patria:
- alergie a suchosť prostredia – najčastejšie v zimných mesiacoch,
- lieky – prispievať k vzniku epistaxy môžu aj niektoré nesteroidné protizápalové lieky, lieky proti zrážaniu krvi, protidoštičkové terapeutiká, steroidné nosové spreje, alternatívna liečba ako ginkgo, vitamín E,
- šnupanie ilegálnych látok – napríklad kokaínu3 či metamfetamínu.
Ako zastaviť krvácanie z nosa?
Väčšinou je možné zvládnuť krvácanie z nosa bez lekárskej pomoci. Prvým krokom pri náprave by malo byť samotné zastavenie krvácania. Je dobre dodržiavať tento postup:
- Posadiť sa, vložiť do nosa malé tampóny, jemne stlačiť nosové krídla a dýchať ústami.
- Nakloniť sa dopredu, aby bolo zamedzené krvi dostať sa do dutín a hrdla, čo by mohlo viesť ku vracaniu a vdýchnutiu krvi.
- Posadiť sa zvislo, aby hlava bola nad úrovňou srdca. Táto poloha spomaľuje krvácanie.
- Je možné priložiť studený obklad na záhlavie, čo vedie k zúženiu postihnutých nosových ciev, a tak napomáha zastaveniu krvácania.
- Pokračovať v týchto zásadách po dobu 10 – 15 minút, pokým sa krv nezrazí. Ak nedochádza k zastaveniu krvácania po 20 minútach, je nutné vyhľadať lekára.
Upozornenie:
Pokiaľ je u pacienta prítomný úraz hlavy, nosa, strata vedomia, búšenie pri srdci alebo užíva spomínané lieky proti zrážaniu krvi, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Ak sa vám krvácanie podarí spontánne zastaviť, je potrebná dostatočná hydratácia postihnutého. Podávame nesladené nápoje, minerálnu vodu, respektíve čaj. Z fytoterapie sa používa na zmiernenie krvácania vňať pastierskej kapsičky, alchemilky žltozelenej a rebríčka obyčajného.6
Z voľne dostupných preparátov je možné podať soľné nosové spreje či venofarmaká ako Cilkanol, Ascorutin. Pri liečbe sa tiež používa aj hemostatická želatínová špongia.
Odborná liečba krvácania z nosa je viacúrovňová
Liečba sa odvíja od vyvolávajúcej príčiny. Jestvuje viac terapeutických možností, pričom liečebný plán je šitý na mieru konkrétnemu pacientovi:
- Medikamentózna liečba ordinovaná lekárom – niekedy sa ordinujú lieky zo skupiny hemostyptík, je tiež dôležité prechodné prerušenie liečby liekmi proti zrážaniu krvi. Pri epistaxe z hypertenzných príčin sa farmakologicky upravuje krvný tlak.
- Tamponáda – po odstránení krvnej zrazeniny odsatím, vloží lekár do nosovej dutiny tampón s účinnou látkou z harmančeka. Vpravením tampónu sa zvyšuje tlak na zdroj krvácania, čo ho i zastavuje.
- Kauterizácia – vypálenie a pevné uzatvorenie nosovej výstelky, aby nedošlo k obnoveniu krvácania.
- Embolizácia – používa sa raritne, chirurg vpraví materiál do tepny, čo vedie k blokáde prietoku krvi. Takýto zákrok zabráni krvácaniu z nosa.
- Septálna chirurgia – ak je deviovaná nosová priehradka, je možné ju operačne narovnať.
- Ligácia – jedná sa o podviazanie tých tepien, ktoré vedú k nosovému krvácaniu. Len 5-10% zadných epistaxí potrebuje ligáciu. Tento zákrok sa používa v prípade, keď iné možnosti liečby nepomáhajú.
Prevencia krvácania z nosa sa opiera o jednoduché pravidlá
Je niekoľko možností, ako môžete predísť krvácaniu z nosa:
- Vyhnite sa špáraniu v nose prstom či iným predmetom
- Hygienu nosa nerobte pod silným tlakom
- Nevykonávajte namáhavé aktivity tesne po nosovom krvácaní
- Zabráňte používaniu dráždivých látok a vysušovačov nosovej sliznice
- Kýchajte s otvorenými ústami
- Vyvarujte sa bojovým športom
- Skončite s fajčením, pretože fajčenie dráždi sliznice a vedie k ich vysušovaniu5
Používanie zvlhčovačov vzduchu potencionálne môže, hlavne v niektorých zemepisných šírkach, zmierniť sklon k epistaxe. V tejto oblasti však prebiehajú ďalšie štúdie, nakoľko tento fakt nebol zatiaľ potvrdený.
Krvácanie z nosa vo väčšine prípadov nepotrebuje lekársky zásah a je možné ho liečiť v domácom prostredí. Ochorenie sa lieči viacerými prístupmi vrátane bylinnej liečby, avšak podstatné je aj poznať prevenciu. Tá zahŕňa okrem zákazu fajčenia opatrnosť pri nosovej hygiene. Epistaxa sa stáva osudovou len veľmi ojedinele, aj napriek tomu by ste však mali vedieť nielen to, ako krvácanie zastaviť doma, ale aj to, kedy je potrebné lekárske ošetrenie.
Zdroje použité v článku:
1. NGUYEN, A. Q. a kol.: Epistaxis. 2024. Medscape [online] [cit. 09.28.2024]. Dostupné z: https://emedicine.medscape.com/article/863220-overview
2. DAHLSTROM, J. J.a kol.: Epistaxis. 2022. National Library Of Medicine [online] [cit. 09.28.2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK435997/
3. GILLOTT, C. a kol.: Why nosebleeds start and how to stop them. 2023. Medical News Today [online] [cit. 09.28.2024]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/164823
4. YETMAN, D. a kol.: Does Having High Blood Pressure Cause Nosebleeds? 2021. Healthline [online] [cit. 09.28.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/high-blood-pressure-hypertension/high-blood-pressure-nose-bleed
5. WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS: Nosebleeds. 2021. WebMD [online] [cit. 09.28.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/first-aid/nosebleeds-causes-and-treatments
6. MIKA, K.: Fytoterapia z pera lekára. 2016. Osveta. s.67, 77, 122. [cit. 09.28.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0