Kvapôčková infekcia – čo je to a aké ochorenia sa prostredníctvom nej prenášajú?
Infekčné ochorenia patria k najbežnejším typom ochorení. Niektoré sú ľahšieho charakteru, ako napríklad prechladnutie, iné sú zas závažnejšie a sprevádzané komplikáciami či vážnymi následkami, napríklad Covid. Infekcie sa dokážu šíriť viacerými spôsobmi. Najčastejšie sa však sezónne infekčné ochorenia prenášajú práve vzduchom, teda kvapôčkovou infekciou. Keď teda niekde začujete pojem kvapôčková infekcia, budete vedieť, že ide o samotný spôsob nákazy, respektíve prenosu ochorenia z človeka na človeka.
Keďže sa o tejto forme nákazy veľa hovorí, no nie každý vie, ako presne funguje, teraz vám to priblížime. Aké sezónne ochorenia sa prostredníctvom kvapôčok môžu na vás preniesť? Najprv si poďme priblížiť charakteristiku samotného infekčného ochorenia.
Infekčné ochorenia – prečo by sme ich nemali podceňovať?
Infekcia alebo infekčná choroba je ochorenie spôsobené mikroorganizmami, ako sú vírusy, baktérie, plesne či parazity. Infekčné ochorenia boli v minulosti veľkým problémom, nakoľko boli príčinou rôznych epidémií s často až smrteľnými následkami. Zmierniť dopad infekčných ochorení sa podarilo postupným zlepšením úrovne zdravotníctva, objavením liekov, no a predovšetkým zavedením vakcinácie. Silu a dopad infekčného ochorenia sme zažili aj nedávno – pri celosvetovej pandémii ochorenia COVID-19.
Niektoré infekčné ochorenia sú ľahšieho charakteru a priebeh ochorenia i rekonvalescenciu zvládnete bez väčších problémov. Iné infekcie sú však závažné. Spôsobujú ochorenia s ťažším priebehom, možnými vážnymi komplikáciami a rôznymi zdravotnými následkami.
Ako prebieha infekčné ochorenie?
Nákaza
Inkubačná doba
Samotné ochorenie
Imunita
Keď sa nakazíte infekčným ochorením, určitú dobu potrvá, kým sa ochorenie rozvinie a prejaví. Tomuto obdobiu hovoríme inkubačná doba. U každého infekčného ochorenia táto doba môže variovať a líšiť sa. Po inkubačnej dobe sa prejavia príznaky daného ochorenia a začína sa liečba. V závislosti od príčiny infekcie, vášho zdravotného stavu i ochorenia samotného, sa potom zvolia vhodné lieky a opatrenia. Po odznení príznakov a preliečení ochorenia sa zvyčajne objavuje imunita na toto ochorenie. V niektorých prípadoch hovoríme o trvalej imunite – napríklad v prípade ovčích kiahní, ktoré dostanete len raz za život. Pri iných ochoreniach je imunita len dočasná – napríklad pri chrípke či covide.1
Ako sa šíria infekčné ochorenia?
Infekcie sa môžu prenášať viacerými spôsobmi, napríklad:
- prostredníctvom priameho kontaktu s chorým človekom. Do tejto skupiny patrí aj intímny kontakt, dotyky a bozkávanie.
- vzduchom, alebo teda kvapôčkovou infekciou.
- kontaktom s kontaminovanými predmetmi a povrchmi, najčastejšie v spoločných zdieľaných priestoroch, napríklad cez kľučky, predmety v kúpeľniach, na toaletách a podobne.
- uhryznutím a bodnutím od hmyzu, zvierat a iných nakazených živočíchov.
- v kontaminovaných potravinách, vode, pôde či rastlinách.2
Kvapôčková infekcia – keď sa na vás ochorenie prenesie vzduchom
Kvapôčková infekcia pomenúva spôsob nákazy, pri ktorom sa ochorenie prenáša v kvapôčkach hlienov a slín šíriacich sa od nakazeného človeka pri kýchaní, kašľaní, ale aj pri rozprávaní. Keď sa takéto infikované kvapôčky dostanú do úst, nosa alebo očí zdravého človeka, dochádza vo väčšine prípadov k nákaze.3 Kvapôčkovou infekciou sa najčastejšie prenášajú vírusové respiračné ochorenia, ako sú prechladnutie, chrípka, covid, ale napríklad aj zápal priedušiek.
Zákernosť kvapôčkovej infekcie spočíva v tom, že sa pomocou nej môžete nakaziť priamo aj nepriamo. Priamo v prípade, že sa stretnete s chorým človekom, ktorý pri vás kašle, kýcha, alebo vo vašej bezprostrednej blízkosti rozpráva. Nepriama nákaza nastáva vtedy, keď infikovaný človek prenesie vírusy na predmety vo svojom okolí – napríklad kľučky, vypínače a podobne alebo vám podá ruku, ktorou si pred tým zakrýval ústa pri kašli.
Aj preto je v prípade infekčných ochorení veľmi dôležitá hygiena. Nepodceňujte pravidelné umývanie rúk mydlom a horúcou vodou. Dezinfikujte spoločné priestory. Pokiaľ, viete, že ste chorí a potrebujete ísť medzi ľudí, siahnite po rúšku alebo respirátore, aby ste znížili šancu prenosu nákazy na minimum.
Najbežnejšie sezónne ochorenia prenášané kvapôčkovou infekciou
Chrípka
Chrípka sa nazýva aj influenza a je spôsobená vírusmi. Ide o vysoko infekčné ochorenie, ktorému sa veľmi dobre darí predovšetkým počas prechodných a chladnejších období. Môžete sa ňou však nakaziť počas celého roka. Na jeseň sa stretávame s chrípkovými epidémiami, ktoré majú za následok veľa chorých detí v školách, škôlkach a samozrejme aj pracujúcich a seniorov. Najčastejšie príznaky chrípky sú horúčka, bolesť celého tela, únava, bolesť hlavy, suchý kašeľ, nádcha a podobne.
Prechladnutie
Prechladnutie je veľmi podobné chrípke. Zatiaľ čo sa však chrípka objaví sprudka a zväčša ju signalizuje horúčka, prechladnutie má pomalší nástup. Ide zvyčajne o miernejšie vírusové ochorenie. Prejavuje sa predovšetkým v horných dýchacích cestách. Potrápi nádchou, boľavým hrdlom, zvýšenou teplotou a podobne.
Covid-19
Aj covid patrí k vírusovým infekčným ochoreniam prenášaným kvapôčkovou infekciou. Jednotlivé mutácie sa prejavujú rôznymi príznakmi, najčastejšie však ide o symptómy veľmi podobné chrípke a prechladnutiu. Či máte covid najúčinnejšie zistíte prostredníctvom antigénového covid testu, ktorý si môžete urobiť aj sami doma.
Je to chrípka, covid alebo prechladnutie?
Prečítajte si o týchto vírusových ochoreniach viac a zistite, ako ich od seba možno odlíšiť.
Zápal priedušiek
Zápal priedušiek, odborne bronchitída, je infekčné respiračné ochorenie dolných dýchacích ciest. Pôvodcom tohto ochorenia môžu byť vírusy, no nie nevyhnutne. Niekedy za ním stoja aj baktérie, no v takom prípade už ide o vážnejší zápal vyžadujúci liečbu antibiotikami. Aj zápalom priedušiek sa nakazíte kvapôčkovou infekciou, prípadne priamym kontaktom s chorým človekom. Hlavné príznaky zápalu priedušiek sú pálenie v krku, silný kašeľ, horúčka, dýchavičnosť, nádcha a podobne.
Ako na liečbu týchto ochorení?
Vírusové ochorenia chrípka, prechladnutie, covid či zápal priedušiek sa zvyčajne liečia symptomaticky podľa vašich príznakov. Na liečbu sa používajú primárne voľnopredajné lieky určené na jednotlivé príznaky, no lekár vám môže odporučiť aj niektoré antivirotiká.
Ak vás teda napríklad trápi horúčka, siahnite po vhodnom lieku na horúčku. Pri bolesti hrdla pomôžu pastilky na cmúľanie a na nádchu zas kvapky a spreje do nosa. V našom sortimente nájdete lieky prehľadne rozdelené podľa daného symptómu. Stačí kliknúť a nechať si lieky doručiť až domov s extra rýchlou dopravou.
Nezabudnite, že…
Užívanie liekov nie je jediným opatrením v rámci liečby, ktoré je potrebné dodržiavať. Pre zamedzenie šírenia nákazy je dôležité, aby ste sa počas času, kedy ste infekčný, zdržiavali mimo ľudí. Zostaňte doma, odpočítajte, dodržiavajte pitný režim a pokiaľ to je možné, vyberte sa von, až keď ste zdravý.
Zdroje použité v článku:
1. Ministerstvo vnútra SR. Infekčná choroba. [online] [cit. 14-10-2024] Dostupné: https://www.minv.sk/swift_data/source/miestna_statna_sprava/ou_vranov_nad_toplou/uradna_tabula/Infekcne_choroby_a_nakazy.pdf
2. Community health. Infectious Diseases. 2024. [online] [cit. 14-10-2024] Dostupné: https://www.chcrr.org/sk/health-topic/infectious-diseases/
3. ŠIMONOVIČOVÁ, A. a kol.. Environmentálna mikrobiológia. 2013. [online] [cit. 14-10-2013] Dostupné: https://uniba.sk/fileadmin/prif/envi/kpe/environ_mikrobiologia/11.pdf