Doručovanie počas Vianočných sviatkov.
Zistiť viac

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Magnézium na zníženie tlaku: Môže užívanie horčíka znížiť tlak a po akom doplnku siahnuť?

Užívanie magnézia na zníženie tlaku

Pravidelný a dostatočný prísun horčíka je veľmi dôležitý. Jeho nedostatok sa totiž podpisuje nielen na tom, ako sa cítite fyzicky, ale aj psychicky. Vie sa o tom, že horčík zmierňuje svalové kŕče, stres, podporuje zdravie nervovej sústavy a imunitného systému.

Čo sa týka krvného tlaku, štúdie ukazujú, že užívanie magnézia pomáha tlak znížiť – platí to však predovšetkým pre tých ľudí s hypertenziou, ktorí trpia nedostatkom horčíka.1 Pokiaľ sa teda liečite na hypertenziu, ale netrpíte deficitom magnézia, užívanie horčíka nemusí byť až natoľko účinné. V tejto oblasti ale prebiehajú ďalšie výskumy. Navyše nesmiete sa spoliehať len na samotný horčík. Pri liečbe vysokého krvného tlaku zohráva dôležitú úlohu správna životospráva, znížený príjem soli, pohyb a podobne.

Krvný tlak v týždennom priemere nemusí vždy znepokojovať
  • Magnézium oxid: Magnézium oxid je soľ kombinujúca horčík a kyslík, má horšiu vstrebateľnosť. Nie vždy sa používa len na liečbu a prevenciu nedostatku horčíka – v niektorých prípadoch pomáha tiež na zmiernenie tráviacich ťažkostí, napríklad pálenie záhy či zápchu.
  • Magnézium chlorid: Magnézium chlorid je soľ horčíka obsahujúca chlór. Dobre sa vstrebáva. Možno ho užívať vo forme tabliet alebo kapsulí a nachádza sa tiež v niektorých topických mastiach a krémoch či pleťových vodách. Možno ho použiť aj na liečbu nedostatku horčíka.
  • Magnézium laktát: Ide o magnézium naviazané na kyselinu mliečnu. Používa sa ako potravinová prísada na reguláciu kyslosti a obohatenie chuti potravín a nápojov. Ako doplnok sa používa menej, môže byť však vhodnou voľbou pre tých, ktorí potrebujú užívať pravidelne veľké dávky horčíka, prípadne ťažko tolerujú iné jeho formy – laktát horčíka je totiž šetrnejší voči tráviacemu traktu.
  • Magnézium malát: Kombinuje horčík a kyselinu jablčnú prirodzene sa vyskytujúcu v ovocí a víne. Dobre sa vstrebáva. Zvykne vykazovať menšie laxatívne účinky. Používa sa tiež na liečbu symptómov fibromyalgie či syndrómu chronickej únavy.
  • Magnézium taurát: Obsahuje aminokyselinu taurín. Výskumy naznačujú, že taurín a horčík v dostatočnom množstve zohrávajú úlohu pri regulácii hladiny cukru v krvi. Táto kombinácia pozitívne vplýva na zdravý krvný tlak, výskumy však ešte pokračujú.
  • Magnézium L-treonát: Soľ vzniknutá kombináciou horčíka a kyseliny treónovej. Kyselina treónová je vo vode rozpustná látka pochádzajúca z metabolického rozkladu vitamínu C. Ľahko sa vstrebáva. Výskumy ešte prebiehajú, ale vyzerá to tak, že by táto forma horčíka mohla účinne zvyšovať horčík v mozgových bunkách, čo by mohlo napomôcť liečbe ochorení ako sú depresia, Alzheimerova choroba a strata pamäti v dôsledku veku.
  • Magnézium sulfát: Tvorí ho zlúčenina horčíka, síry a kyslíka – nazýva sa aj epsomská soľ. Má nepríjemnú chuť, v niektorých prípadoch sa používa na liečbu zápchy (vo forme prášku alebo tabliet), no jej časté užívanie, prípadne veľké dávky, môžu byť nebezpečné. Používa sa do kúpeľov, nakoľko pomáha upokojiť boľavé svaly a zmierniť stres.
  • Magnézium glycinát: Tvorí ho elementárny horčík a aminokyselina glycín. Glycín telo používa pri stavbe bielkovín, prirodzene sa vyskytuje v mnohých potravinách bohatých na bielkoviny (ryby, mäso, mliečne výrobky, strukoviny). Sú potrebné ešte ďalšie výskumy a štúdie, no je možnosť, že by táto forma magnézia mohla pomáhať zlepšiť spánok, liečiť zápalové stavy, ochorenia srdca a cukrovku. Táto forma sa dobre vstrebáva a môže mať upokojujúce účinky.
  • Magnézium orotát: Obahuje kyselinu orotovú. Ľahko sa vstrebáva a nemá laxatívne účinky. Môže podporovať zdravie srdca. Táto forma je obľúbená u športovcov, no je vhodná aj pre ľudí trpiacich na ochorenia srdca a poruchy svalovej činnosti.2
  • Magnézium chelát: Najlepšia a najdostupnejšia forma horčíkca na trhu. Má vysokú vstrebateľnosť a využiteľnosť. Pomáha na únavu, stres, vyčerpanie, podporuje zdravie nervovej sústavy a tvorbu energie v bunkách.

Mnoho doplnkov obsahuje kombináciu viacerých typov magnézia, aby mal daný doplnok čo najlepší a najkomplexnejší účinok pre váš organizmus:

Zdroje použité v článku:

1. ZHANG, X. a kol. Effects of Magnesium Supplementation on Blood Pressure. 2016. Volume 68, Number 2. IN: AHA|ASA Journals. https://doi.org/10.1161/HYPERTENSIONAHA.116.07664

2. 10 Types of Magnesium (and What to Use Each For). In: healthline.com. 2023. [online] [cit. 26-11-2024] Dostupné: https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-types#Should-you-take-a-magnesium-supplement

3. Redakcia portálu lekár.sk. Dopĺňanie magnézia môže pomôcť znížiť krvný tlak. 2024. [online] [cit. 26-11-2024] Dostupné: https://lekar.sk/magnezium-na-znizenie-tlaku/

Neprehliadnite