Mali ste kliešťa? Dajte si pozor na tieto varovné signály
Keď sa spomenú kliešte, ľudia sa zvyčajne rozdelia na dva tábory: na tých, ktorí si z týchto parazitov nerobia ťažkú hlavu, a potom na tých, ktorí pri pohľade na prisatého kliešťa hneď premýšľajú nad všetkými možnými infekciami a ochoreniami. Povedali by sme, že správne nastavenie leží niekde v strede – mali by ste mať potrebné informácie, poznať riziká a varovné signály, ale zároveň zachovať pokoj a riešiť situáciu s chladnou hlavou.
Hovorí sa, že najlepší liek je prevencia. V prvom rade by ste teda mali vždy staviť na čo najlepšiu ochranu voči vonkajším parazitom, a to sa týka vás i vášho domáceho miláčika. Čo však robiť, ak sa kliešť stihol prisať? V prvom rade je nevyhnutné ho čo najskôr odstrániť a následne sledovať situáciu. Prečo? Pretože existujú varovné signály, ktoré vám môžu pomôcť odhaliť, či kliešť nebol infikovaný a túto infekciu na vás nepreniesol. Takýchto signálov je hneď niekoľko.
Čo sa deje po vytiahnutí kliešťa?
Asi vám nemusíme vysvetľovať, že ak si nájdete kliešťa, je potrebné ho vybrať rýchlo a bezpečne. V pokožke vám nesmie zostať hlavička a mali by ste si dať veľký pozor aj na to, aby ste ho pri vyberaní nestláčali. Tým by sa vám totiž do tela mohlo dostať viac baktérií a vírusov, ktoré kliešť potenciálne prenáša.
Existuje mnoho prípravkov a pomôcok, ako sú špeciálne pinzetky, rôzne gély a podobne. Tie vám vyberanie kliešťa uľahčia. Pokiaľ si nie ste istý postupom, radšej si nechajte kliešťa vytiahnuť na pohotovosti alebo u vášho lekára.
Nezabudnite miesto uštipnutia vyčistiť, dezinfikovať a ošetriť vhodným prípravkom po bodnutí hmyzom:
Ak je kliešť vytiahnutý správne, zostane vám na pokožke malý začervenaný svrbivý štípanec. V prípade, že kliešť nebol infikovaný, ranka sa do niekoľkých dní zahojí. Môže síce svrbieť, no nebude sa zväčšovať, neobjaví sa zápal a iné pridružené príznaky a komplikácie. Čo ak ale kliešť infikovaný bol?
Poznajte príznaky najbežnejších kliešťami prenášaných ochorení
Je hneď niekoľko ochorení, ktoré kliešte môžu prenášať. Z tých najznámejších ste určite počuli o borelióze, kliešťovej encefalitíde, prípadne o babezióze či anaplazmóze. Existujú ešte ďalšie ochorenia prenášané kliešťami, tie však na Slovensku až také bežné nie sú. Najväčšie percento kliešťov na našom území prenáša práve boreliózu alebo encefalitídu.
Upozornenie:
Nie každý kliešť je nakazený, vo väčšine prípadov sa štípanec zahojí a všetko bude v poriadku. Aj tak by ste ale mali byť vždy obozretný a vedieť, aké varovné signály vám pomôžu včas odhaliť infekciu prenášanú kliešťom.
Varovné signály pri lymskej borelióze
Ak je kliešť infikovaný boreliózou, ochorenie na vás dokáže preniesť do dvanástich hodín od prisatia. Aj preto je veľmi dôležité, aby bol kliešť odstránený čo najskôr. Aké varovné signály by ste mali sledovať?
- Kožné zmeny: Prvé kožné príznaky sa môžu objaviť už po 24 hodinách od uhryznutia. „Štípanec“ je začervenaný, oválny a postupne sa zväčšuje, pričom vytvára akoby prstenec.
- Ďalšie príznaky: Pri borelióze sa môžu objaviť symptómy podobné chrípke, ako napríklad horúčka, bolesť hlavy, svalov a podobne.
Ak sa lymská borelióza nelieči, symptómy majú tendenciu sa zhoršovať a viesť k poruchám srdca, kĺbov, neurologickým ťažkostiam a podobne. Preto je nevyhnutné obrátiť sa na lekára už pri kožných zmenách.
Varovné signály kliešťovej encefalitídy
Na rozdiel od boreliózy, pri kliešťovej encefalitíde vám problém nepomôžu odhaliť kožné prejavy. Opäť by ste si však mali dať pozor na príznaky podobné chrípke. Prejavia sa zhruba týždeň až 10 dní po prisatí kliešťa, pričom vás potrápi zvýšená teplota, bolesť hlavy a podobne. Po „chrípke“ príde bezpríznakové obdobie trvajúce pokojne aj 2 – 3 týždne.
Následne nastupuje 2. štádium ochorenia – zápal mozgových blán. Prejavuje sa silnými bolesťami hlavy, svetloplachosťou, zvracaním, horúčkou, stuhnutím šije a podobne. Pri týchto príznakoch je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr.
Chcete sa vyhnúť chorobám prenášaným kliešťami?
Nie každý kliešť prenáša nebezpečné ochorenia, to ale neznamená, že by ste preventívne opatrenia nemali brať vážne. Pomôžu vám tieto 4 kroky:
- Do prírody sa vždy vhodne obliekajte – vhodnejšie sú odevy s dlhými rukávmi a nohavicami.
- Zaobstarajte si kvalitný repelent a pravidelne ho reaplikujte.
- Po príchode domov sa poriadne poprezerajte.
- Prezrite aj vášho domáceho miláčika – aj ten si mohol z vonku priniesť čierneho pasažiera.
Nedajte kliešťom šancu preniesť na vás ochorenie
Urobte si zásoby kvalitných repelentných prípravkov. Obľúbené sú repelentné spreje i náramky proti hmyzu, ktoré vás ochránia nielen pred kliešťami, ale aj pred komármi a inými druhmi hmyzu.