Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Mali ste kliešťa? Dajte si pozor na tieto varovné signály

Čo sa deje po vytiahnutí kliešťa? 

Asi vám nemusíme vysvetľovať, že ak si nájdete kliešťa, je potrebné ho vybrať rýchlo a bezpečne. V pokožke vám nesmie zostať hlavička a mali by ste si dať veľký pozor aj na to, aby ste ho pri vyberaní nestláčali. Tým by sa vám totiž do tela mohlo dostať viac baktérií a vírusov, ktoré kliešť potenciálne prenáša.

co robit ak mate kliesta

Ak je kliešť vytiahnutý správne, zostane vám na pokožke malý začervenaný svrbivý štípanec. V prípade, že kliešť nebol infikovaný, ranka sa do niekoľkých dní zahojí. Môže síce svrbieť, no nebude sa zväčšovať, neobjaví sa zápal a iné pridružené príznaky a komplikácie. Čo ak ale kliešť infikovaný bol?

borelioza a klieste

Poznajte príznaky najbežnejších kliešťami prenášaných ochorení

Je hneď niekoľko ochorení, ktoré kliešte môžu prenášať. Z tých najznámejších ste určite počuli o borelióze, kliešťovej encefalitíde, prípadne o babezióze či anaplazmóze. Existujú ešte ďalšie ochorenia prenášané kliešťami, tie však na Slovensku až také bežné nie sú. Najväčšie percento kliešťov na našom území prenáša práve boreliózu alebo encefalitídu.

Upozornenie:

Nie každý kliešť je nakazený, vo väčšine prípadov sa štípanec zahojí a všetko bude v poriadku. Aj tak by ste ale mali byť vždy obozretný a vedieť, aké varovné signály vám pomôžu včas odhaliť infekciu prenášanú kliešťom.

  • Kožné zmeny: Prvé kožné príznaky sa môžu objaviť už po 24 hodinách od uhryznutia. „Štípanec“ je začervenaný, oválny a postupne sa zväčšuje, pričom vytvára akoby prstenec.
  • Ďalšie príznaky: Pri borelióze sa môžu objaviť symptómy podobné chrípke, ako napríklad horúčka, bolesť hlavy, svalov a podobne.

Ak sa lymská borelióza nelieči, symptómy majú tendenciu sa zhoršovať a viesť k poruchám srdca, kĺbov, neurologickým ťažkostiam a podobne. Preto je nevyhnutné obrátiť sa na lekára už pri kožných zmenách.

  • Do prírody sa vždy vhodne obliekajte – vhodnejšie sú odevy s dlhými rukávmi a nohavicami.
  • Zaobstarajte si kvalitný repelent a pravidelne ho reaplikujte.
  • Po príchode domov sa poriadne poprezerajte.
  • Prezrite aj vášho domáceho miláčika – aj ten si mohol z vonku priniesť čierneho pasažiera.

Neprehliadnite