Máte doma choré dieťa? Prečítajte si o najčastejších chorobách detí a zistite, ako ich liečiť
O tom, že detičky bývajú vo všeobecnosti choré častejšie než dospelí, už zrejme viete. Deti sa totiž rodia s neúplne vyvinutou imunitou. Buduje sa a silnie postupom času, no musí sa vysporiadať aj s rôznymi „nástrahami“ v podobe ochorení. Týka sa to predovšetkým detí, ktoré trávia čas v kolektívoch, napríklad v jasliach, škôlke či škole. U takýchto detičiek sa zvyšuje šanca na infekciu rôznymi vírusmi a baktériami. Pozrite sa spolu s nami na to, čo môže potrápiť vaše choré dieťa a objavte tipy na liečbu tých najbežnejších detských ochorení.
Často choré dieťa – prečo sú deti náchylnejšie na ochorenia?
Imunitný systém by sme mohli charakterizovať ako určitú odolnosť organizmu voči rôznym ochoreniam alebo ich pôvodcom. Imunitu delíme na vrodenú a získanú. Vrodená imunita je tá časť obranyschopnosti, s ktorou sa už narodíme a máme ju zakódovanú v našej DNA. Získaná imunita vzniká a vyvíja sa postupne na základe kontaktu s cudzorodou látkou.
Malé deti sú náchylnejšie na ochorenia práve z toho dôvodu, že s mnohými patogénmi a cudzorodými látkami ešte neprišli do kontaktu, respektíve sa s nimi stretávajú prvý raz. Keď tento fakt spojíte s tým, že v detskom kolektíve sa často “mieša” celé spektrum rôznych vírusov, baktérií a tiež príležitostí na ich prenos, získate vcelku jasnú odpoveď na to, prečo je vaše dieťa často choré.
Aké sú príznaky detských chorôb?
Ak máte doma choré dieťa, pravdepodobne sa u neho objavili niektoré z týchto príznakov:
Horúčka
Nádcha
Kašeľ
Bolesť hrdla
Únava
Bolesť hlavy
Upozornenie:
Nezabudnite, že pri výbere lieku je dôležité overiť, či je daný liek vhodný aj pre vaše dieťa. Dostupné sú prípravky pre bábätká, deti od 3 rokov, od 6 rokov a mnohé sú vhodné až od veku 12 rokov.
Zvýšenú teplotu do 38°C nie je zvyčajne potrebné znižovať. Je to vlastne dobré znamenie, že imunitný systém pracuje. Navyše, ak máte doma malé bábätko, môže sa u neho mierne zvýšená teplota objaviť aj po kúpaní, kŕmení či pobyte na slniečku. Ak však zvýšená teplota prejde do horúčky a u dieťaťa sa objavia aj iné symptómy, mali by ste sa obrátiť na lekára. Na lekára sa obráťte aj v tom prípade, ak sa vám u starších detí nedarí teplotu zraziť, dieťa má teplotu dlhšie ako 3 dni alebo ak sa objavia iné príznaky.
Najčastejšie detské choroby
Keď sa pozriete bližšie na najčastejšie detské choroby, zistíte, že ide predovšetkým o infekcie dýchacích ciest, nádchu, zápaly stredného ucha či infekčné hnačky. Sú to na jednej strane primárne sezónne ochorenia vyskytujúce sa predovšetkým počas chladnejších jesenných a zimných mesiacov. Na druhej strane patria všetky tieto ochorenia k infekčných ochoreniam. To znamená, že sa veľmi ľahko prenášajú z dieťaťa na dieťa. Preto sa im veľmi dobre darí práve na miestach, kde sa stretáva viac detičiek.
Nádcha a infekčné zápaly dýchacích ciest
Nádcha aj zápaly dýchacích ciest patria k najčastejším a najbežnejším ochoreniam u detí. Väčšinou ide o vírusové infekcie, ktoré sa veľmi dobre šíria vzduchom a teda stačí jeho dieťa so soplíkmi a môžete si byť istý, že o pár dní ich bude viac. Inkubačná doba nádchy a zápalov dýchacích ciest je zhruba 4 až 5 dní a zhruba toľko trvá aj to, kým sa dieťa prelieči. Závisí to však samozrejme od stavu vášho dieťaťa – napríklad či sa u neho objavia komplikácie v podobe horúčky, kašľa a podobne.
Keďže ide väčšinou o vírusové infekcie, znamená to, že nie je potrebná liečba antibiotikami. Liečba prebieha symptomaticky pomocou voľnopredajných liekov na daný symptóm.
Zápal stredného ucha
Neliečená alebo zle liečená nádcha a zápaly horných dýchacích ciest sa často rozvinú do zápalu stredného ucha. Zápal stredného ucha u detí sa prejavuje príznakmi ako:
- bodavá bolesť uší objavujúca sa najmä v ľahu,
- problémy so spánkom,
- pocit zaľahnutia v uchu a zhoršenie sluchu,
- problémy s udržaním rovnováhy,
- horúčka,
- hnisavý výtok z ucha,
- bolesť hlavy,
- strata chuti do jedla,
- pocit pnutia alebo ťahania v uchu,
- pocit plného ucha,
- bolesť krku,
- vracanie alebo hnačka.
Zápal stredného ucha u detí môže byť vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. V prípade, že nejde o bakteriálnu infekciu (čo dokáže posúdiť len lekár), ale o vírusovú, prebieha liečba pomocou liekov na jednotlivé symptómy. Lieky na zápal stredného ucha by mal dieťaťu vždy predpísať alebo odporučiť lekár. Pokiaľ máte podozrenie, že vašu ratolesť trápi práve toto ochorenie, obráťte sa na lekára.
Zápal priedušiek u detí
Ďalšie ochorenie, ktoré môže mať priamy súvis s nádchou alebo zápalom nosohltanu, je zápal priedušiek. Jeho hlavným príznakom je spočiatku suchý a dráždivý kašeľ, pričom zvyčajne prechádza do vlhkého kašľa. Pri zápale priedušiek totiž dochádza k zvýšenej produkcii hlienov.
Najčastejšie príznaky zápalu priedušiek sú:
Silný kašeľ
Horúčka
Bolesť priedušiek
Nádcha
Bolesti hrdla
Bolesť hlavy
Únava a slabosť
Rýchle zadýchanie sa
Liečba zápalu priedušiek patrí do rúk lekára, a to predovšetkým u detí do 12 rokov. Pokiaľ totiž toto ochorenie nie je správne diagnostikované a liečené, môže spôsobiť zdravotné komplikácie a dokonca vznik chronického zápalu priedušiek.
Infekčné hnačky u detí
Hnačky u detí nie sú nič výnimočné. Niekedy ich spôsobí niečo, čo dieťa zjedlo, u najmenších detičiek sa hnačka spája aj s prerezávaním zubov. Bežné sú tiež infekčné hnačky spôsobené vírusmi. Infekčné hnačky sú charakteristické rýchlym nástupom a kratším trvaním. Keď sa dieťa dostane do kontaktu s iným nakazeným dieťaťom, zvykne sa infekcia prejaviť zhruba v rozpätí od 24 do 48 hodín. Môže sa to však líšiť, napríklad v závislosti od zdravia dieťaťa či konkrétneho vírusu.
Infekčné hnačky trvajú zhruba dva až tri dni a prejavujú sa príznakmi ako:
- kŕčovité bolesti brucha,
- nevoľnosť a zvracanie,
- hnačka,
- nechutenstvo,
- slabosť, malátnosť a únava,
- závrate,
- horúčka, potenie, triaška,
- dehydratácia.
Pri liečbe črevnej virózy u detí je dôležité dbať na dostatok tekutín. Tie možno dopĺňať čistou vodou, nesladenými detskými čajmi, neperlivou minerálkou a chýbať by nemali ani rehydratačné roztoky.
Z voľnopredajných liekov pre deti na liečbu hnačky by vám v domácej lekárničke nemali chýbať napríklad:
Potrebuje choré dieťa liečbu antibiotikami?
Pri ochoreniach spôsobených baktériami predpíše lekár antibiotiká. Je potrebné, aby ste pri ich podávaní postupovali presne podľa inštrukcií lekára, prípadne podľa informácií v príbalovom letáčiku. Antibiotiká dieťaťu nikdy nepodávajte sami od seba.
Antibiotická liečba má za úlohu zničiť baktérie v detskom organizme spôsobujúce zdravotné ťažkosti. Niekedy sa však stáva, že spolu so zlými ničí aj tie dobré baktérie, ktoré sú pre detský organizmus prospešné a dôležité. Preto sa k antibiotikám odporúča užívať aj probiotiká. Pomáhajú obnovovať črevnú mikroflóru a podporovať funkciu imunitného systému.