Mrľa detská: Aké majú mrle u detí príznaky a ako sa ich zbaviť? Pozrite si našu rodičovskú poradňu
Mrľa detská, odborne Enterobius vermicularis, je celosvetovo sa vyskytujúci parazit, šíriaci sa hlavne v detských kolektívoch. Spôsobuje ochorenie zvané enterobióza. Je sprevádzané svrbením v okolí análneho otvoru.1 Mrľa detská je však jeden z tých parazitov, ktorý je dobre liečiteľný. Ak mrle u svojho dieťatka objavíte, nepanikárte. Prejavy síce skutočne nie sú príjemné, no po nasadení liečby infekcia pomerne rýchlo ustupuje a zväčša prebieha bez väčších komplikácií. Poďme si povedať všetko podstatné, čo ako rodič potrebujete vedieť.
Výskyt mrlí, enterobióza a jej prejavy
V rámci výskytu mrlí a enterobiózy poznáme týchto niekoľko faktov:
- Enterobióza je najčastejšie parazitárne ochorenie na svete.
- Vo všeobecnosti sa enterobióza častejšie vyskytuje u mužského pohlavia. Pomer k ženskému je 2:1.
- Ak však hovoríme o výskyte ochorenia u detí, tak medzi 5. – 14. rokom sa častejšie objavuje u dievčat.
- Najbežnejšie sa infekcia enterobiom vyskytuje u detí a mladistvých do 18. rokov, a tiež u dospelých pracujúcich s deťmi.
- Podľa WHO sa celosvetovo u detí mrľa detská vyskytuje v 4 – 28%.2
- Udáva sa, že ročne je nakazených okolo 500 miliónov ľudí. Infekcia sa šíri najmä v detských kolektívoch, no v rámci domácnosti sa môže preniesť aj na dospelého rodinného príslušníka.
Choroba sa prenáša kontaminovanou potravou alebo kontaminovanými predmetmi, napríklad spoločnými uterákmi či dotykom s kontaminovanými plochami (kľučky, WC a podobne). Človek sa teda môže nakaziť prehltnutím vajíčok, vdýchnutím vajíčok alebo od ďalšieho nakazeného človeka. Tiež sa šíri autoinfekciou, teda pri nedostatočnej hygiene rúk. Šíri sa aj priamym kontaktom, pričom človek je definitívny a jediný hostiteľ.
Mrľu detskú radíme do skupiny hlístice – Nematoda a radu mrle – Oxyurida.
Životný cyklus parazita mrle
Dospelí jedinci mrle sú malé, približne 1 cm dlhé belavé červy. Vajíčka sú asymetrické. K samotnej infekcii človeka dôjde prehltnutím vajíčok, z ktorých sa v tenkom čreve uvoľňujú larvy. Tie potom putujú do hrubého čreva a tam dozrievajú na dospelých jedincov. Po ich rozmnožení, asi mesiac od začatia infekcie, samičky putujú do oblasti análneho otvoru, kde kladú vajíčka. Tým, že dieťa pociťuje svrbenie, poškriabe sa, následne sa dostane nové vajíčko do úst prenesené na koži prstov a dôjde k jeho prehltnutiu.
Aké sú príznaky mrlí?
Infekcia mrľou detskou prebieha asi u jednej tretiny pacientov asymptomaticky, teda ani nemusia zistiť, že sú nakazení. Niekedy sa objavia bolesti brucha, tráviace ťažkosti, tiež svrbenie v oblasti konečníka. Prítomná býva nespavosť a únava, nakoľko samička kladie vajíčka hlavne v noci (sú ich tisíce), čo môže spôsobiť nepríjemné pocity. Svrbenie a následné škrabanie môže viesť k výskytu začervenania a vzniku druhotnej bakteriálnej infekcie.
Rizikové faktory
Infekcia mrľou detskou sa vyskytuje pri zlej hygiene, napríklad pri jedení s neumytými rukami, ak sa predtým dotýkali kontaminovaných predmetov. Tiež sa ochorenie šíri, ak žijeme v domácnosti s osobou, ktorá má v tele prítomné vajíčka.
Komplikácie
Dospelé červy môžu spôsobiť vo svojom okolí zápal, napríklad v čreve, ale aj vagíne a apendixe, čo môže viesť k dlhodobému i náhle vzniknutému diskomfortu. Tiež sa môže vyskytnúť strata telesnej hmotnosti nesúvisiaca s dodržiavaním redukčných diét.3
Diagnostika ochorenia sa opiera hlavne o vzorku stolice
Prítomnosť mrle detskej je možné dokázať zo vzorky stolice, keďže je v nej možné mrle rozpoznať voľným okom. Vyzerajú ako svetlé biele nitky. Mrle si teda možno všimnete aj po veľkej potrebe dieťatka. Nie vždy však musia byť viditeľné. Ak máte vy či vaše dieťatko sprievodné príznaky – najmä svrbenie v oblasti konečníka, kontaktujte svojho lekára alebo pediatra. Lekár vykoná buď stery alebo otestuje vzorku stolice. Lekára by ste mali kontaktovať aj v prípade, že má vaše dieťa príznaky a v jeho okolí (školský kolektív, priatelia) sa mrle v nedávnom období vyskytli.
Upozornenie:
Niekedy sa pridruží rozšírenie infekcie aj do ďalších orgánov. Parazit môže byť detekovateľný v pľúcach, ústach či vagíne. Najťažšou úlohou zostáva eradikácia mrle z inštitúcií, napríklad škôlok a rodín. Je preto potrebné preliečiť každého člena komunity.
Ako sa liečia mrle u detí?
Liečba enterobiózy, teda infekcie mrľami, prebieha užívaním tzv. antihelmintík – liekov na lekársky predpis. Najbežnejšie lieky používané pri tejto infekcii sú:
- Mebendazol5 – liek sa zvykne požiť opakovane po 2 týždňoch.
- Albendazol– podáva sa na prázdny žalúdok.
Z ďalších liečiv sa zvykne ordinovať ivermektín a piperazín, avšak majú nižšiu účinnosť ako vyššie uvedené látky. Uvedená liečba platí pre deti aj dospelých. Mebendazolu a albendazolu je lepšie sa vyhnúť v prvom trimestri gravidity a u detí mladších ako 1 rok. Liečbu však nastavuje lekár, ktorý presne vie, komu a aký liek má predpísať. Keďže mrle ľahko prechádzajú z osoby na osobu, často je potrebné preliečenie aj ostatných osôb v kontakte s chorým.
Šíreniu mrlí zabráni správna hygiena
Okrem farmakologickej liečby zohráva veľkú úlohu dodržiavanie hygienických návykov a čistota prostredia. Čo robiť, ak sa vaše dieťatko nakazilo mrľami?
- Zaistite, aby si vo vašej domácnosti každý a vždy pred jedlom umýval ruky mydlom a teplou vodou. Obmedzí to šírenie infekcie ďalej. Ideálne sú dezinfekčné mydlá, napríklad:
- Denne vymieňajte dieťatku spodnú bielizeň a pravidelne ho sprchujte ráno aj večer.
- Udržiavajte mu čisté, krátke nechty a dohliadnite, aby si ich neobhrýzalo.
- Zakážte dieťaťu škriabať si okolie konečníka.
- Posteľnú bielizeň perne na 90°C. Vymieňajte ju častejšie, na začiatku ideálne každý deň.
- Nie je vhodné spoločné kúpanie detí – súrodencov, nakoľko vajíčka parazita sa môžu touto cestou tiež šíriť.
- Všetok textil – koberce, sedačku a podobne, pravidelne vysávajte. Ak môžete, aj vytepujte.
- Dodržiavajte kompletnú čistotu povrchov, na ktorých by mohli byť vajíčka mrlí – nábytok, dlážka, hračky, toaletné zariadenie. Použite pri tom dezinfekčné prostriedky. Naše tipy na upratovacie prostriedky sú:
Liečba mrlí teda prebieha najmä vďaka lekárskemu dohľadu. Ak máte podozrenie na mrle, nečakajte a kontaktujte pediatra. Ďalej dbajte na hygienu a pokiaľ lekár odporučí, môžete boj proti parazitom podporiť aj dostupnými doplnkami. Majte na pamäti, že síce ide o nepríjemný, no riešiteľný a liečiteľný problém.
Zdroje použité v článku:
1. HURYCH, J. a kol.: Lékařská mikrobiologie. Repetitorium. 3.vydání. Enterobius vermicularis. 2021. Triton. s.353-354 [cit. 09.29.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7553-976-2
2. LHASAKI, E. K. a kol.: Global prevalence of enterobiasis in young children over the past 20 years: a systematic review and meta-analysis. 2023. National Library of Medicine [online] [cit. 09.29.2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10788413/
3. WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS: Pinworm Infection. 2022. WebMD [online] [cit. 09.29.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/pinworms-infection
4. GIORGI, A. a kol.: Pinworms: What to Look For and How to Prevent Infection. 2022. Healthline [online] [cit. 09.29.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/pinworms
5. SANDEEP, S. a kol.: Enterobius vermicularis. 2023. National Library of Medicine [online] [cit. 09.29.2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536974/
6. MIKA, K.: Fytoterapia z pera lekára. Anthelmintikum. 2016. Osveta. s.504 [cit. 09.29.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0