Očkovanie detí: Proti akým ochoreniam sa očkuje a ako dokáže očkovanie ochrániť zdravie vášho dieťaťa?
Očkovanie chráni deti v detstve, a neskôr aj v dospelosti, pred závažnými a život ohrozujúcimi infekčnými ochoreniami. V minulosti na tieto ochorenia zomrelo mnoho ľudí, no dnes sa im dá očkovaním efektívne predísť. Vďaka očkovaniu sú napríklad na celom svete vyhubené kiahne a vo väčšine sveta, vrátane Európy, nedochádza k prenosu detskej obrny.
Pokiaľ máte o očkovaní pochybnosti, pamätajte si, že očkovanie chráni ako pred ochorením, tak pred jeho závažnými symptómami. V minulosti tieto ochorenia spôsobovali deťom fatálne následky, a tak by sme si mali vážiť, že im dnes dokážeme predísť vďaka efektívnej a bezpečnej vakcíne. Teraz vám tieto ochorenia v skratke predstavíme a ukážeme, aké riziko detičkám bez očkovania hrozí.
Všetko, čo potrebujete vedieť o očkovaní detí
Prečo dať dieťa zaočkovať? Kedy sa očkuje? A aké mýty o očkovaní, ktoré ohrozujú zdravie detí, kolujú medzi rodičmi? Kliknite a zistite všetko, čo o očkovaní detí potrebujete vedieť.
Proti ktorým ochoreniam sa v súčasnosti na Slovensku očkuje povinne?
U nás bude vaše bábätko najprv očkované hexavalentnou vakcínou proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B a hemofilovým nákazám. Tieto ochorenia spôsobili v minulosti epidémiu, a preto je na Slovensku toto očkovanie povinné. Podáva sa v troch dávkach.
Okrem hexavalentnej vakcíny patrí k základnému očkovaniu aj očkovanie proti pneumokokovým infekciám pomocou pneumokokovej vakcíny. Aj tá sa podáva v troch dávkach. K ďalším povinným očkovaniam patrí MMR vakcína, ktorá chráni proti osýpkam, mumpsu a rubeole.
Záškrt – diftéria
Záškrt je ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Corynebacterium diphtheriae. Kolonizuje mukózne membrány v hrdle a horných dýchacích cestách. Najčastejšie postihuje mandle, hrtan a hltan, pričom pri tejto infekcii sú časté srdcové a neurologické komplikácie. Môžu vyústiť do závažného postihnutia hrtana a následne až do udusenia.
Upozornenie:
Až približne 10% pacientov s respiračnou diftériou aj napriek liečbe zomrie. Najčastejšou príčinou úmrtia sú problémy so srdcom. Jej prenos je možný vzduchom alebo kontaktom, pričom inkubačný čas je od 2 do 5 dní.1
Tetanus
Tetanus je akútne infekčné ochorenie nervového systému spôsobené toxínom, ktorý produkuje baktéria Clostridium tetani. Táto baktéria sa vyskytuje v pôde, do ktorej sa dostáva z výkalov zvierat. Do organizmu sa spóry dostávajú cez ranu, najčastejšie pichnutím alebo poranením znečistením predmetom. Symptómy sa prejavia 4 až 14 dní po infekcii.
Prejavom tohto ochorenia sú kŕče žuvacieho svalstva, šijového svalstva a neskôr celého trupu pri plnom vedomí. Tieto kŕče sú silné a veľmi bolestivé a sú spôsobené tým, že toxíny produkované baktériami blokujú uvoľnenie svalového sťahu. Bez lekárskej pomoci končí toto ochorenie smrťou, v dôsledku zastavenia srdca alebo kolapsu dýchacieho systému. Medzi ľuďmi nie je nákazlivý.
Čierny kašeľ – pertussis
Čierny kašeľ patrí medzi vysoko infekčné ochorenie, ktoré zapríčiňuje baktéria Bordetella pertussis. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou a úzkym kontaktom s nakazeným, pričom najviac ohrozenou skupinou sú novorodenci. Príznaky sa vyskytujú 7 až 10 dní po infekcii, niekedy sa však príznaky môžu objaviť až po 21 dňoch.
Na začiatku príznaky pripomínajú bežnú nádchu. Do dvoch týždňov je kašeľ závažnejší, pričom po zakašľaní nasleduje namáhavý a hlboký vdych pripomínajúci kikiríkajúceho kohúta alebo piskľavý zvuk. Okrem toho môže čierny kašeľ spôsobiť infekcie uší, zápal priedušiek, pľúc, poškodenie mozgu až smrť.
Detská obrna – poliomyelitída
Vírusové ochorenie detskej obrny napáda centrálnu nervovú sústavu. Detská obrna patrí medzi vysoko nákazlivé ochorenie, veľmi ľahko prenášajúce sa z jednej osoby na druhú. Vírus sa prenáša fekálno-orálnou cestou priamo alebo nepriamo, kontaminovanými potravinami či vodou.
Zvyčajne sa až u 70% infikovaných osôb neprejavia žiadne príznaky. U 20% je prejavom horúčka, bolesť hlavy, vracanie alebo hnačka. Keď vírus poškodí bunky centrálneho nervového systému, vzniká meningitída, približne u 1% nastáva paralytická forma ochorenia, čo sa prejavuje ochrnutím svalov končatín rôzneho rozsahu a v niektorých prípadoch konči smrťou.2
Vírusová hepatitída typu B (VHB)
Vírusová hepatitída typu B predstavuje vírusový zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy B z čeľade Hepadnaviridae. Toto ochorenie sa šíri kontaktom s krvou nakazeného, kontaktom s telesnými tekutinami nakazeného, alebo sexuálnym stykom. Rovnako sa môže nakaziť dieťa počas tehotenstva alebo cez sliznice pri pôrode. K šíreniu ochorenia často dochádza prostredníctvom injekčných striekačiek pri tetovaní, piercingu alebo u narkomanov.
Počiatočné prejavy ochorenia sú nenápadné, ako napríklad zvýšená teplota, únava, vracanie, bolesti brucha, svalov, kĺbov, hlavy alebo hnačka. Približne u tretiny postihnutých pacientov sa tieto symptómy neprejavia a dôkaz tohto ochorenia je možný iba krvnými testami. V ďalšom štádiu ochorenia sú prejavy výraznejšie, kedy má postihnutý očné bielka a kožu sfarbené do žlta, tmavý moč a svetlú stolicu, zväčšenú pečeň a niekedy aj slezinu.
Upozornenie:
Najmä u malých detí, ktoré nie sú zaočkované, prebieha toto ochorenie dlhú dobu bezpríznakovo, s následným prechodom do chronického štádia a rizikom vzniku cirhózy alebo rakoviny pečene. Inkubačný čas je 60 až 200 dní, zvyčajne však 90 dní.3
Hemofilové invazívne ochorenia (Hib)
Hemofilové invazívne ochorenia sú ochorenia spôsobené kmeňom baktérií Haemophilus influenze typu B. Šíria sa najmä kvapôčkovou formou, kýchaním a kašľaním. Napriek názvu tejto baktérie nespôsobuje chrípku, avšak Hib spôsobuje závažné ochorenia, najmä u malých detí do 5 rokov.
Ochorenie Hib je invazívne bakteriálne ochorenie, ktoré bolo v minulosti najčastejšou príčinou bakteriálnej meningitídy u detí. Bakteriálna meningitída je závažná infekcia spôsobujúca horúčku, zníženie kognitívnych funkcií, kómu až smrť. Približne 3 – 6% nakazených detí v minulosti podľahlo tomuto ochoreniu, pričom tie čo prežili, častokrát trpeli poškodením mozgu alebo sluchu. Okrem toho toto ochorenie spôsobuje zápal hrtanovej príchlopky, čo v niektorých prípadoch viedlo k náhlemu uduseniu.4
Pneumokokové invazívne ochorenia
Pneumokokové invazívne ochorenia sú spôsobené baktériami Streptococcus pneumoniae. Šírenie prebieha najmä prostredníctvom kvapôčok z nosa alebo hrdla pri dýchaní, kašľaní alebo kýchaní. V závislosti od toho, ktorý orgán táto baktéria postihne, môže pneumokoková infekcia spôsobiť závažné ochorenia vrátane bakteriálnej meningitídy – ide o infekciu postihujúcu najmä mozog alebo miechu, ktorá môže spôsobiť kómu až smrť, alebo slepotu a paralýzu postihnutého.
Okrem toho často spôsobuje infekciu krvi, bakteriémiu, zápal stredného ucha, pľúc alebo prínosových dutín. Najviac ohrozené sú deti do 5 rokov, u ktorých sa častokrát nevyskytujú typické symptómy meningitídy, a preto je toto ochorenie ťažko odlíšiteľné.5
Osýpky – morbilli
Osýpky sú vysoko nákazlivým vírusovým ochorením, ktoré sa môže vyskytnúť v každom veku. Jeho dôsledky môžu spôsobiť komplikácie a až smrť. Podobne ako pri predchádzajúcich ochoreniach, aj tento vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou, kýchaním alebo kašlaním. Vírus však ostáva na kontaminovaných povrchoch infekčný až 2 hodiny po expozícii. Takmer úplne všetci, ktorí nemajú imunitu proti osýpkam a prídu do kontaktu s chorým, ochorejú.
Prvotné prejavy osýpok sa zvyčajne objavia po 10 až 12 dňoch od infekcie:
- Prvé príznaky pripomínajú nachladnutie s nádchou, kašľom a miernou horúčkou.
- Zvyšuje sa citlivosť očí na svetlo.
- Teplota sa zvyšuje na 3. – 7. deň, pričom môže dosiahnuť až 41ºC.
- Na tvári sa objavia červené vyrážky a následne sa rozšíria po celom tele.
- Na ďasnách sa môžu objaviť malé biele škvrny.
- Nebezpečenstvo tohto ochorenia spočíva najmä v častých komplikáciách ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému.
Zaočkovanosť proti osýpkam u nás klesla pod hranicu kolektívnej imunity
Prečo je aj dnes potrebné očkovať deti proti osýpkam a aké môže mať nákaza dôsledky? Prečítajte si náš článok, v ktorom vám vysvetlíme, prečo osýpky nie sú vymiznutým ochorením a prečo je aj naďalej potrebné deti očkovať.
Mumps – parotitída, príušnice
Ľudovo príušnice či mumps je infekcia spôsobená vírusom, ktorý sa ľahko šíri slinami alebo hlienom. Najčastejšie sa prenos deje u detí, ktoré neboli očkované. Postihnúť môže ktorúkoľvek časť tela, najmä príušné slinné žľazy. Ochorenie sprevádza horúčka, únava, bolesti hlavy a svalov, vyskytujúce sa približne po 2 týždňoch od infikovania sa.
Komplikácie tohto ochorenia sú veľmi vážne, najmä ak sa infikujete v dospelosti. Patria sem zápal vaječníkov, prsného tkaniva alebo semenníkov u mužov, zápal mozgu, meningitída, strata sluchu, problémy so srdcomalebo tiež môže spôsobiť pankreatitídu.6
Ružienka – rubeola
Rubeola je nákazlivé ochorenie, postihujúce väčšinou deti. Spôsobuje príznaky ako vyrážka, horúčka a začervenanie očí. Kým jej priebeh je u detí väčšinou mierny, u tehotných žien môže spôsobiť vážne následky. Prvotné príznaky zahŕňajú drobnú svetloružovú vyrážku na tvári, ktorá sa šíri na trup. Nasleduje zdurenie lymfatických uzlín a následne zápal drobných kĺbov, horúčka, kašeľ a nádcha.
Upozornenie:
Najväčšie riziko predstavuje ružienka pre tehotné v prvom trimestri, kedy je vysoká pravdepodobnosť, že sa dieťa narodí s postihnutím zraku, sluchu, poškodením mozgu, vrodenou srdcovou chybou alebo s duševným postihnutím, prípadne, že tehotenstvo skončí potratom.7
Aj z popisu vyššie uvedených ochorení je jasné, že očkovanie prináša množstvo výhod pre jednotlivcov ako aj pre spoločnosť ako celok. Nielenže poskytuje jednotlivcom aktívnu ochranu pred nebezpečnými chorobami, ale tiež prispieva k vytváraniu kolektívnej imunity v populácii.
Tým, že absolvujeme očkovanie, znižujeme riziko vzniku epidémií a chránime tie skupiny, ktoré nemôžu byť očkované z rôznych dôvodov. Očkovanie je efektívnym a overeným spôsobom prevencie, ktorý šetrí životy, znižuje náklady na liečbu chorôb a posilňuje celkové verejné zdravie.
Zdroje použité v článku:
1. Záškrt. In: vaccination-info.europa.eu [online]. 03.10.2022 [cit. 9.12.2023]. Dostupné z
https://vaccination-info.europa.eu/sk/informacne-listy-o-ochoreniach/zaskrt
2. Tetanus, čierny kašeľ, detská obrna. In: ockovanieinfo.sk [online]. [cit. 9.12.2023]. Dostupné z http://www.ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-17-Tuberkuloza
3. KHATRI, M. Hepatitis B. 2023. In: webmd.com [online]. 14.08.2023 [cit. 9.12.2023]. Dostupné z https://www.webmd.com/hepatitis/digestive-diseases-hepatitis-b
4. SALING, J. Hib Vaccine. 2022. In: webmd.com [online]. 15.12.2023 [cit. 9.12.2023]. Dostupné z https://www.webmd.com/children/vaccines/hib-h-influenzae-type-b-vaccine
5. SALING, J. Pneumococcal Vaccine. 2023 In: webmd.com [online]. 19.04.2023 [cit. 9.12.2023]. Dostupné z https://www.webmd.com/children/vaccines/pneumococcal-vaccine-1
6. BRENNAN, D. Mumps. 2023. In: webmd.com [online]. 05.03.2023 [cit. 9.12.2023]. Dostupné z https://www.webmd.com/children/vaccines/what-are-the-mumps
7. GARDNER, S. S. Rubella. 2022. In: webmd.com [online]. 26.04.2022 [cit. 9.12.2023]. Dostupné z https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-rubella