Všetko, čo potrebujete vedieť o očkovaní detí: Kedy a proti čomu očkovať bábätko? Aké sú výhody očkovania a prečo očkovať už dojčatá?
Očkovanie alebo vakcinácia je jedným z najvýznamnejších a súčasne najúčinnejších preventívnych opatrení v udržiavaní zdravia a v predchádzaní šírenia infekcií pre celú populáciu. Nemali by sme zabúdať, že pred zavedením očkovania boli práve infekčné ochorenia najčastejšou príčinou smrti. Cieľom samotnej vakcinácie je zabezpečiť tvorbu špecifických protilátok proti mikroorganizmom, a tým vytvoriť imunologickú pamäť, ktorá bude dlhodobá, v optimálnom prípade celoživotná.
Nie je prirodzená detská imunita lepšia ako samotné očkovanie?
Nie. Vo všeobecnosti je lepšie predchádzať chorobe očkovaním, ako dostať infekciu. Infikovanie choroboplodným zárodkom môže niektorým ľuďom poskytnúť dlhšie trvajúcu imunitnú odpoveď ale s oveľa vyšším rizikom. Napríklad bakteriálna infekcia Haemophilus influenzae typu B môže viesť k trvalej hluchote, poškodeniu mozgu alebo dokonca k smrti. Vakcinácia chráni deti pred týmito vážnymi chorobami a komplikáciami. Vakcíny tiež znižujú pravdepodobnosť šírenia choroby. Znamená to, že očkovaním chránite svoje dieťa nie len pred rozvojom ochorenia, ale aj pred jeho vedľajšími a ohrozujúcimi komplikáciami.
Môže očkovanie spôsobiť autizmus?
Roky výskumu hovoria jasne: Vakcíny nespôsobujú autizmus. Viac ako tucet štúdií sa pokúšalo nájsť spojenie medzi autizmom a očkovaním. Ani jedna nedokázala nájsť prepojenie. Samotná debata ohľadom autizmu sa začala v roku 1998, keď britský vedec zverejnil dokument, v ktorom sa uvádza, že MMR vakcína spôsobuje autizmus. Samotný dokument bol oficiálne označený za podvod.
Spomínaná štúdia sa totiž zamerala na výskum iba u 12 detí. Nanešťastie však vyvolala veľa diskusií o bezpečnosti vakcín, ktoré bohužiaľ pokračujú dodnes. Dokonca v roku 2010 bolo zistené a preukázané, že tento dokument bol úmyselným podvodom a vznikol falšovaním výsledkov s cieľom finančného obohatenia sa.Ide teda o jeden z najväčších medicínskych hoaxov posledných rokov.
Aké sú hlavné výhody očkovania?
Očkovanie poskytuje ochranu pred vážnymi ochoreniami, ktoré môžu spôsobiť komplikácie až alebo dokonca úmrtie nakazeného. Ďalšie veľmi dôležité dôvody a významy očkovania sú:
- Očkovanie prispieva k vytvoreniu kolektívnej imunity. Tá chráni nielen očkovaných jedincov, ale aj tých, ktorí zo zdravotného dôvodu nemôžu byť očkovaní.
- Očkovanie zabraňuje šíreniu chorôb v komunite, čím pomáha chrániť celú populáciu pred chorobami.
- Vakcinácia je kľúčová aj v prevencii epidémií. Rýchle a efektívne očkovanie môže zastaviť šíriace sa infekcie a zabrániť vzniku epidémií v komunite.
- Prispieva k zlepšeniu celkového verejného zdravia, kedy mnohé choroby, ktoré kedysi boli výrazným zdravotným problémom, sa stávajú vzácnosťou alebo sú úplne eliminované.
- Odbremeňuje ekonomickú záťaž na spoločnosť a tiež záťaž na zdravotnícky personál, ktorý sa následne môže venovať liečbe iných ochorení.
Prečo sa začína s očkovaním už v dojčenskom veku?
Infekciami sú najviac ohrozené bábätká. Protilátky od matky po narodení rýchlo klesajú, a preto sú práve bábätká najviac ohrozenou skupinou. Tieto infekcie majú u nich ťažký priebeh, často v život ohrozujúcej forme. Rovnako ani dojčenie nedokáže poskytnúť dostatočnú obranu pred vznikom infekčných chorôb, a preto je nutné očkovanie zaistiť v prvých mesiacoch po narodení. Okrem toho malé deti znášajú očkovanie veľmi dobre a ochrana je takmer 100%.1
Čo je to očkovací kalendár?
Očkovací kalendár je plán s odporúčaniami o tom, ktoré vakcíny by mali vaše deti dostať a kedy by ich mali dostať. Vakcíny sú jedným z najdôležitejších spôsobov, ako zabrániť tomu, aby sa deti nakazili niektorými nebezpečnými chorobami. Tým, že vakcíny vystavia dieťa choroboplodnému zárodku kontrolovaným spôsobom, naučia jeho organizmus rozpoznať zárodok a bojovať proti nemu.
Na Slovensku sa povinne očkuje proti 10 závažným infekčným ochoreniam, ktoré v minulosti spôsobili celosvetové epidémie a boli príčinou veľkého počtu úmrtí. Povinné očkovanie je plne hradené z verejného zdravotného poistenia a deti sa očkujú podľa aktuálneho očkovacieho kalendára od 3. mesiaca.
Hexavalentná vakcína:
Záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, vírusová hepatitída typu B, hemofilové nákazy. Základné očkovanie hexavalentnou vakcínou prebieha v 3 dávkach:
- 1. dávka: 3. – 4. mesiac veku dieťaťa
- 2. dávka: 5. – 6. mesiac veku dieťaťa
- 3. dávka: 11. – 12. mesiac veku dieťaťa
Pneumokoková vakcína:
Pneumokokové invazívne ochorenia (10 alebo 13 typov pneumokoka). Základné očkovanie hexavalentnou vakcínou prebieha v 3 dávkach:
- 1. dávka: 3. – 4. mesiac veku dieťaťa
- 2. dávka: 5. – 6. mesiac veku dieťaťa
- 3. dávka: 11. – 12. mesiac veku dieťaťa
MMR vakcína:
Osýpky, mumps, rubeola. Základné očkovanie MMR vakcínou prebieha v 2 dávkach:
- 1. dávka: 15. – 18. mesiac veku dieťaťa
- 2. dávka: v 5. roku života. Do roku 2020 však platilo, že 2. dávka MMR vakcíny sa podávala až v 11. roku života. Deti narodené do 31. 12. 2015 teda dostanú 2. dávku MMR vakcíny až v 11. roku života. U mladších detí sa už postupuje podľa nových pravidiel očkovacieho kalendára.
Preočkovanie:
Dôležité je aj preočkovanie. To zabezpečuje dlhotrvajúcu ochranu pred ochoreniami, proti ktorým sa očkuje. Preočkovanie tzv. tetravalentnou vakcínou (záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna) prebieha v 6. roku života a 13. roku života. Následne sa u dospelých každých 15 rokov preočkováva proti záškrtu a tetanu.
Aké sú ďalšie odporúčané očkovania detí?
Okrem povinného očkovania poznáme aj odporúčané očkovania, ktoré môžeme my alebo naše deti absolvovať. Niektoré očkovania prešli z pôvodne povinného očkovania do odporúčaného očkovania. Príkladom je tuberkulóza, u ktorej sa dňom 1.1.2012 zrušilo povinné pravidelné očkovanie novorodencov. Výskyt tohto ochorenia má od roku 2000 na Slovensku klesajúci trend, a teda výskyt ochorenia je z roka na rok nižší.
Ďalším špecifickým príkladom je očkovanie proti chrípke, kedy je však nutná vakcinácia každý rok pred chrípkovou sezónou. Každý rok sa vyvíja nová vakcína, v závislosti od toho aké typy chrípkových vírusov sa v danej sezóne vyskytujú vo svete.
Vírus chrípky veľmi rýchlo podlieha genetickým zmenám a imunita získaná po prechádzajúcej chrípkovej infekcii alebo po očkovaní nemusí byť dostatočná. Očkovacia látka sa každý rok aktualizuje, aby poskytla ochranu proti najnovším modifikáciám vírusu chrípky. U detí sa očkovanie proti chrípke odporúča vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov, nakoľko vtedy patria k najrizikovejším skupinám. Okrem detí je toto očkovanie odporúčané starším osobám, ľuďom s chronickými ochoreniami a tehotným ženám.
Odporúčané očkovania pre deti2:
- Tuberkulóza: očkovaní môžu byť už novorodenci. Očkuje sa v 1 dávke.
- Meningokokové infekcie: očkuje sa od 2 mesiacov veku. Počet dávok závisí od typu vakcíny (na trhu je viacero vakcín).
- Rotavírusové ochorenia: očkovanie je potrebné ukončiť do 24, resp. 32 týždňov veku dieťaťa. Podávajú sa 2 alebo 3 dávky v závislosti od typu vakcíny.
- Chrípka: očkuje sa od 6 mesiacov veku dieťaťa. Počet dávok závisí od veku dieťaťa a predchádzajúcich očkovaní.
- Kiahne: očkuje sa od 9 alebo 12 mesiacov veku dieťaťa. Podávajú sa 2 dávky a existuje viacero vakcín na trhu.
- Žltačka typu A: očkuje sa od 1 roka. Očkuje sa 2 alebo 3 dávkami v závislosti od typu vakcíny.
- Kliešťová encefalitída: očkuje sa od 1 roka. Podávajú sa 3 dávky vakcíny, následne vždy 1 dávka preočkovania každých 3 – 5 rokov.
- HPV: očkovať by sa malo ideálne ešte pred prvým pohlavným stykom. Počet dávok závisí od typu vakcíny.
Upozornenie:
Tieto dobrovoľné odporúčané očkovania nie sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Pri niektorých preto treba rátať s doplatkami za vakcíny. Viac informácií vám poskytne váš lekár či pediater.
Očkovanie bábätiek je kľúčovým prvkom prevencie chorôb a vytvárania zdravšej spoločnosti. Je to účinný spôsob, ako chrániť najmladších členov spoločnosti pred vážnymi chorobami a zároveň prispievať k vytváraniu bezpečnejšieho a zdravšieho prostredia pre všetkých. Rovnako dôležité je sledovať očkovací kalendár a pravidelne aktualizovať očkovanie podľa odporúčaní odborníkov na verejné zdravie. Všetky ďalšie potrebné informácie vám poskytne váš pediater.
Očkovanie je najlepšia prevencia
Zistite viac o ochoreniach, proti ktorým sa u nás povinne očkuje. Pozrite si náš ďalší článok, v ktorom vám vysvetlíme, aké komplikácie môže dieťatku spôsobiť konkrétne ochorenie a prečo je očkovanie potrebné.
Zdroje použité v článku:
1. Childhood vaccines: Tough questions, straight answers. 2023. In: mayoclinic.org [online]. 28.03.2023 [cit. 9.12.2023]. Dostupné z https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/vaccines/art-20048334
2. Očkovací kalendár na rok 2023 pre povinné pravidelné očkovanie detí a dospelých (platnosť od 1.1.2023) [cit. 9.12.2023]. Dostupné z https://www.ruvzsn.sk/ockovaci%20kalendar%202023.pdf