Oslabená imunita seniorov: Prečo je podpora imunity u seniorov dôležitá a ako na ňu?
Jeseň prináša ochladenie a zvýšený výskyt rôznych respiračných ochorení. Práve z týchto dôvodov venujeme väčšiu pozornosť imunitnému systému a jeho posilňovaniu. Platí to o imunite detí, dospelých, no zabúdať by sme nemali ani na seniorov. Práve starší ľudia sú totiž náchylnejší na vznik vážnych komplikácií aj pri bežnom infekčnom ochorení. Aká „silná“ je teda imunita u starších ľudí a prečo by sme mali špeciálne dbať na väčšiu podporu ich obranyschopnosti? Čítajte ďalej a zistite viac.
Čo je imunita?
Imunita, imunitný systém, obranyschopnosť – všetky tieto pojmy pomenúvajú odolnosť vášho organizmu voči nebezpečenstvu vo forme infekcií, vírusov, baktérií a iných ochorení či choroboplodných mikroorganizmov. Ide v podstate o komplexný mechanizmus, akúsi obrannú líniu tela, nevyhnutnú pre váš život a vaše zdravie. S určitou imunitou sa človek už narodí, no ďalej si ju buduje počas života. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj vo vyššom veku.
Imunitný systém tvoria bunky, tkanivá a orgány ako biele krvinky, lymfatické uzliny a kostná dreň. Najväčšia časť imunitných buniek sa nachádza v črevách. Imunitný systém sa spolu s obehovou, dýchacou, vylučovacou a ostatnými sústavami stará o to, aby organizmus fungoval tak, ako má. Imunita má za úlohu nájsť, identifikovať, zničiť prípadné patogény a „zapamätať“ si ich, aby bolo telo pri ďalšom kontakte s danou látkou pripravené sa proti nej úspešne brániť.

Rozlišujeme špecifickú a nešpecifickú imunitu
Oslabená imunita u seniorov: Ako vplýva starnutie na obranyschopnosť človeka?
Starnutie vplýva aj na imunitný systém. S pribúdajúcim vekom sa totiž imunita postupne oslabuje. Tento jav sa nazýva imunosenescencia2 a dodnes presne nie je známe, čo presne ju spôsobuje. Vie sa len to, že:
- Seniori nereagujú na vakcíny tak dobre, ako mladší ľudia – je to pravdepodobne spôsobené zníženou tvorbou T buniek. Práve tie sú zodpovedné za „zapamätanie si“ cudzej látky. S postupom veku sa v organizme znižuje tvorba týchto buniek a keďže väčšina vakcín potrebuje pre svoj účinok nové T bunky, vakcíny nie sú u seniorov také účinné, ako by mali byť.
- Väčšina seniorov je náchylnejšia na infekcie a ochorenia: Na jednej strane sa u starších ľudí znižuje tvorba imunitných buniek, na druhej strane tie, ktoré už v tele majú, začínajú mať problémy medzi sebou komunikovať. To v praxi znamená, že trvá dlhšie, kým si medzi sebou prenesú informácie, a tým pádom aj zareagujú na škodlivé baktérie.
- Starší ľudia sa pomalšie a horšie zotavujú zo zranení, chorôb a úrazov: Hojenie sa spomaľuje v dôsledku zníženého množstva imunitných buniek, vrátane bielych krviniek.3
Ako posilniť imunitu aj vo vyššom veku?
Posilnenie imunity u seniorov netreba brať na ľahkú váhu. K imunite je potrebné pristupovať tak, ako aj k iným aspektom ich zdravia, ktoré sa v priebehu rokov menia. Tak, ako už človek nie je fyzicky schopný dosahovať výkony ako v 20-tke a musí tomu prispôsobiť režim i záujmy, tak je potrebné pozerať sa aj na jeho imunitný systém. Ak sa staráte o svojho rodiča či starého rodiča a hľadáte niečo, čím by ste prispeli k jeho zdraviu, ste u nás správne. Pozrite sa spolu s nami na to, čo môže pomôcť podporiť správnu funkciu imunity seniora, posilniť ju a udržať ho v dobrom zdraví:
1. Dodržiavanie nastavenej liečby a odporúčaní lekára
Len veľmi málo seniorov netrápi žiadne ochorenie a zdravotný problém. Či už ide o kardiovaskulárne ochorenia, reumu, cukrovku alebo iné chronické ochorenie, vždy dohliadajte na to, aby senior dodržiaval lekárom nastavenú liečbu. Mal by sa vyhýbať rizikovým faktorom a liečbe prispôsobiť svoj režim. Nedodržiavanie liečby môže priamo ovplyvňovať vaše celkové zdravie a s ním aj imunitu.
2. Vyhýbanie sa chorým ľuďom
Predovšetkým počas chrípkových období, ale v podstate aj počas celého roka, sa snažte držať seniora ďalej od chorých ľudí. Vystavovanie vírusom a baktériám zvyšuje nápor na obranyschopnosť, a tiež riziko prenosu ochorenia. To opäť priamo ovplyvňuje imunitný systém a zdravie dôchodcu.
3. Zdravá a pravidelná strava
Aby starší organizmus fungoval tak, ako má, je potrebné dodávať mu všetky potrebné živiny. Senior by mal konzumovať zdravú a vyváženú stravu s dostatkom vitamínov, minerálov, bielkovín a zdravých tukov. Netreba zabúdať na vlákninu a iné živiny. Zdravá strava pomôže človeku cítiť sa lepšie, vyživí telo a posilní imunitný systém. Veľká časť imunity sa totiž nachádza priamo v črevách.
4. Pravidelný pohyb
Vieme, že mnohí seniori majú značne obmedzené možnosti pohybu v dôsledku ubúdajúcich síl alebo rôznych zdravotných ťažkostí. Vždy by sa však mali snažiť hýbať sa, aspoň v rámci možností. Pohyb totiž pozitívne ovplyvňuje nielen fyzické zdravie, ale pomáha tiež upevňovať imunitu a pozitívne pôsobí aj na psychické zdravie a pohodu seniora.
5. Dobrý spánkový režim
Spánok je pre zdravie kľúčový. Mnohí vedci a odborníci sa už roky venujú výskumu vplyvu spánku na zdravie človeka a zhodujú sa na tom, že kvalitný spánok a jeho dostatočná dĺžka pozitívne ovplyvňuje imunitu. Pokiaľ seniora trápia zdravotné ťažkosti narúšajúce jeho režim, rozhodne ich nepodceňujte a riešte ich s lekárom.3
Znížená imunita seniorov potrebuje vhodné doplnky stravy
Vitamín C
Veľmi dôležitým vitamínom pre imunitný systém je vitamín C. Jeho dostatočná hladina je nevyhnutná pre všetky vekové kategórie, nielen pre seniorov. Vitamín C podporuje tvorbu bielych krviniek – a tie ako už vieme, tvoria súčasť imunitného systému. Okrem toho je vitamín C tiež antioxidant, čiže chráni organizmus pred voľnými radikálmi. V neposlednom rade pomáha naštartovať energetický metabolizmus, kardiovaskulárne zdravie a vstrebávanie železa.
Páni vo vyššom veku by mali denne prijať zhruba 90 mg vitamínu C a dámy 75 mg. Vitamín C možno dodávať prostredníctvom stravy. Nachádza sa v citrusoch, čučoriedkach, jahodách, brokolici, paprike a podobne. V prípade nedostatočného pokrytia stravou siahnite po doplnkoch stravy s vitamínom C:




Vitamín D
Vitamín D patrí k najdôležitejším vitamínom. Má vplyv na optimálnu funkciu imunitného systému, no telo ho potrebuje aj pre udržanie zdravých kostí, svalov a celej opornej sústavy. Denná odporúčaná dávka vitamínu D pre seniorov je 25-50mg. Čo sa týka potravín, vitamín D nájdete v lososovi, tresčej pečeni či vaječných žĺtkoch. Vyskúšať však môžete aj rôzne doplnky stravy, obľúbené sú napríklad4:




Zinok
Z minerálov je pre funkciu imunitného systému nevyhnutný zinok. Vplýva totiž na zdravý vývoj a funkciu imunitných buniek. Suplementácia zinku sa odporúča predovšetkým v obdobiach, kedy je imunitný systém viac zaťažovaný – takže napríklad práve počas sychravých jesenných dní. Okrem imunity pomáha zinok kontrolovať zdravú hladinu cukru v krvi, podporuje hojenie rán, zdravie srdca a pôsobí antioxidačne a protizápalovo.



Ak nechcete brať každý doplnok zvlášť, môžete siahnuť po komplexných doplnkoch na podporu imunity. Obsahujú kombináciu všetkých potrebných minerálov a vitamínov.


Upozornenie:
V prípade, že dlhodobo užívate lieky, prípadne sa liečite na viacero ochorení, poraďte sa s vaším lekárom o užívaní vhodných doplnkov na podporu imunity.
Zdroje použité v článku:
1. MARTINČEKOVÁ, M., PhDr. Imunita – čo by sme o nej mali vedieť. In: solen.sk [online] [cit.10-10-2024] Dostupné: https://www.solen.sk/storage/file/article/f0544addfc18b9ea91e5b07a939e880e.pdf
2. WEYAND CM, GORONZY JJ. Aging of the Immune System. Mechanisms and Therapeutic Targets. 2016. [online] [cit. 10-10-2024] Dostupné: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5291468/
3. NOE PAGÁN, C. How Aging Affects Your Immune System. 2022. IN: WebMD.com. [online] [cit. 10-10-2024] Dostupné: https://www.webmd.com/healthy-aging/seniors-boost-immunity
4. Potreba vitamínov a minerálov sa vekom mení. Týchto 7 je dôležitých pre seniorov. 2021 In: gsklub.sk. [onine] [cit. 10-10-224] Dostupné: https://www.gsklub.sk/magazin/potreba-vitaminov-a-mineralov-sa-vekom-meni-tychto-7-je-dolezitych-pre-seniorov/