Ako predísť nepríjemnému páleniu žáhy? Máme pre vás 5 tipov
Pálenie žáhy, pálenie záhy či pyróza sú tri názvy pre jeden problém – zvýšený návrat žalúdočných kyselín do pažeráka. Pálenie záhy sprevádza nepríjemný pocit pálenia, prípadne bolesti v hrudníku a horká, až kyslastá pachuť v ústach i hrdle. Existuje viacero príčin vzniku pálenia žáhy. Niektoré sú ovplyvnené vašou životosprávou, iné psychikou alebo fyzickým zdravím. V mnohých prípadoch viete s pálením žáhy bojovať, respektíve mu predísť a my vám dnes prezradíme, ako na to.
Prečo ma páli žáha?
Otázku „Prečo ma páli žáha“ si zrejme položila väčšina ľudí, a to aspoň raz. Pálenie žáhy je totiž vcelku bežný stav. Pokiaľ vás žáha potrápi len sem-tam, pravdepodobne ide len o následok konzumácie nezdravšieho jedla. Ak sa však objavuje častejšie, prípadne veľmi často, mali by ste sa obrátiť na lekára.
Ešte pred tým, ako sa pozrieme na samotné tipy, ktoré vám pomôžu páleniu záhy predísť, mali by sme si spomenúť jeho najčastejšie príčiny:
- Diétne návyky a životospráva
- Nadváha a obezita
- Tehotenstvo
- Nadmerný stres
- Fajčenie
- Oslabenie ezofageálneho zvierača
Ako aj pri iných zdravotných problémoch, aj pri liečbe záhy je nevyhnutné poznať jej príčinu. V priemere síce žáha potrápi najviac ľudí v strednom veku. Častejšia je u mužov než u žien, jej vznik však závisí od vyššie spomenutých faktorov, prípadne ich kombinácie. Ak vás netrápi ochorenie závažnejšieho charakteru, dokážete sa s občasným pálením žáhy popasovať vcelku jednoducho.
Čo pomáha na pálenie žáhy a ako mu predísť?
Pokiaľ si chcete pomôcť od pálenia žáhy, mali by ste sa v prvom rade sústrediť na zmenu životosprávy. Veľmi často sú totiž problémy so žáhou spôsobené práve konzumáciou spracovaných, mastných, korenistých či ťažkých jedál, prípadne ich konzumáciou tesne pred spánkom. Zozbierali sme pre vás 5 základných a v zásade jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu problémy so záhou nielen riešiť, ale im aj predísť.
1. Dajte si pozor nielen na kvantitu, ale aj kvalitu jedla
Žijeme v rýchlej dobe. Mnohí ľudia sa preto uchýlia ku konzumácii predpripravených jedál, prípadne pokrmov, ktoré si nevyžadujú 3 hodiny státia v kuchyni. Pokiaľ sa chcete vyhnúť páleniu záhy, mali by ste obmedziť korenisté, mastné, kyslé jedlá, múčniky a výrobky z kysnutého cesta, sladkosti, kávu i alkohol.
Jedlo si rozdeľte na menšie porcie. Pre vaše trávenie je totiž prospešnejšie prijímať jedlo častejšie a v menších množstvách. Ak máte problémy s pálením záhy, mali by ste sa tiež vyhnúť konzumácii jedla tesne pred tým, ako idete spať. Vaše posledné jedlo dňa by malo byť zhruba 3-4 hodiny pred spaním.
2. Doprajte si pohyb na čerstvom vzduchu
Dostatok pohybu má hneď niekoľko pozitívnych účinkov. Pomáha napríklad „naštartovať“ trávenie, no nezanedbateľnú úlohu má aj pri boji s kilami navyše. Pri nadváhe môže totiž tuk nahromadený v oblasti brucha tlačiť na váš žalúdok, a tým vyvolávať pálenie žáhy.2 Okrem toho má pohyb na čerstvom vzduchu aj vplyv na psychickú pohodu a je skvelým spôsobom, ako vypnúť hlavu a zrelaxovať.
3. Fajčíte? Pokúste sa prestať
Fajčenie nie je pre vaše zdravie dobré. Vo všeobecnosti napomáha vzniku rôznych zdravotných ťažkostí, prípadne ochorení. V tomto prípade sa hovorí, že nikotín v cigaretách by mohol vplývať na uvoľňovanie pažerákového zvierača, čím podporuje pálenie žáhy. Vdychovaný dym tiež dráždi sliznice a fajčenie znižuje produkciu slín obsahujúcich bikarbonát. Úlohou bikarbonátu je chrániť sliznicu pažeráka pred žalúdočnou kyselinou.3
Chcete prestať fajčiť?
Poradíme vám, ako na to. Zistite, ako skoncovať s fajčením a čo vám okrem pevnej vôle môže pomôcť.
4. Doprajte si oddych a psychohygienu
Súčasná doba nie je len rýchla, ale aj veľmi stresujúca. Veľmi často si na plecia naložíme viac, ako sme schopní zvládnuť, naháňame sa a sme neustále „v pohybe“. Stres, nervozita a úzkosť veľmi úzko súvisia s fyzickým zdravím. Práve na tráviacej sústave sa stres podpisuje vo forme rôznych ťažkostí, ako sú bolesti brucha, nevoľnosť, hnačky, ale aj pálenie žáhy.
Mieru stresu znížite napríklad spomínaným pohybom. Niekedy stačí len krátka prechádzka a hneď máte o niečo ľahšiu hlavu. Vyskúšať môžete tiež jógu, meditáciu, prípadne siahnite po dobrej knižke alebo si skúste nájsť hobby či voľnočasovú aktivitu, pri ktorej sa vám podarí trošku vypnúť a relaxovať.
5. Zaraďte si do jedálnička tie správne potraviny
Váš jedálniček by mal v rámci prevencie pálenia žáhy rozhodne obsahovať potraviny ako brokolicu, špenát, mrkvu, kapustu, zemiaky, avokádo, zeler, jablká, banány a mnoho ďalších. Doprajte si tiež šálku čaju z púpavy lekárskej. Napomáha detoxikácii žalúdočnej sliznice a odstraňuje nebezpečné splodiny látkovej premeny, čím bráni nadmernému prekysleniu žalúdka a páleniu záhy.4
S bojom proti páleniu žáhy vám môže pomôcť aj spirulina
Spirulina je riasa zeleno modrej farby. Má zásadité pH a medzi jej pozitívne účinky na ľudský organizmus patrí napríklad to, že čistí sliznicu žalúdka, napomáha jeho funkcii a detoxikuje organizmus. Vďaka tomu znižuje nadmernú tvorbu žalúdočnej kyseliny a riziko vzniku refluxu.
V spiruline nájdete množstvo minerálnych látok, medzi nimi napríklad železo, vápnik, kremík. Okrem toho je bohatá na enzýmy, vitamíny, chlorofyl a aminokyseliny. Spirulinu môžete do vášho jedálnička zaradiť vo forme doplnkov stravy.4
Lieky na pálenie záhy
Okrem vyššie spomenutých opatrení môžete siahnuť aj po voľnopredajných liekoch na záhu. Ich úlohou je priniesť vám rýchlu úľavu od nepríjemného pálenia a potlačiť nadmernú tvorbu žalúdočných kyselín.
Medzi obľúbené voľnopredajné lieky na záhu u našich zákazníkov patrí napríklad:
Upozornenie:
Pokiaľ sa u vás objavuje pálenie záhy často a pravidelne, informujte o tom vášho ošetrujúceho lekára. Časté pálenie záhy môže byť totiž príznakom viacerých ochorení a nemali by ste ho podceňovať.
Zdroje použité v článku:
1. Prečo trápi ľudí s nadváhou časté pálenie záhy? 2020. IN: esoxxone.sk [online] [cit-21-3-2024] Dostupné z: https://www.esoxxone.sk/palenie-zahy/blog/preco-trapi-ludi-s-nadvahou-caste-palenie-zahy
2. Ako vplýva konzumácia alkoholu a fajčenie na pálenie záhy? In: nolpaza.sk [online] [cit dňa 21-32024] Dostupné z: https://www.nolpaza.sk/blog/alkohol-fajcenie-a-palenie-zahy/
3. SÝKOROVÁ, L., Bc. Reflux: Liečba a diéta pri pálení záhy, ktoré potraviny sú nevhodné? 2024. [online] [cit. 21-3-2024] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/magazin/najlepsia-liecba-a-dieta-pri-paleni-zahy/