Pľúcne chlamýdie spôsobujú zápal pľúc: Ako sa prenášajú a liečia?
Pľúcne chlamýdie sú baktérie, ktoré sú primárne pôvodcom komunitného zápalu pľúc. Až 60% ľudí má proti týmto baktériám v krvi protilátky. Znamená to, že prekonali nimi vyvolanú infekciu pľúc. Okrem zápalu pľúc môže niekedy spôsobiť aj zápal hltanu či prínosových dutín.
Aj keď chlamýdie mnohí poznajú skôr ako pohlavnú chorobu, veľmi často napádajú aj dýchací systém. Práve o tom si povieme viac. Ako sa pľúcne chlamýdie prenášajú, liečia a ako ich rozpoznáte?
Tým, že chlamýdia nie je schopná tvoriť sama vysokoenergetické zlúčeniny, je závislá na hostiteľskej bunke. Z tohto dôvodu ju niekedy nazývame aj ako „energetický parazit“1.
Čo sú to pľúcne chlamýdie?
Baktéria Chlamydophila pneumoniae, zastaralo aj Chlamydia pneumoniae či TWAR, teda pľúcna chlamýdia, patrí do čeľade Chlamydiaceae. Táto baktéria má rovnaké vlastnosti a rastový cyklus ako Chlamydia trachomatis, ktorá ale nezvykne vyvolávať pľúcne ochorenia a dáva sa do súvisu skôr so sexuálne prenosným chorobami. Tieto baktérie čiastočne odlišuje aj to, že majú inú stavbu.
Pľúcna chlamýdia je vnútrobunkový parazit, ktorý potrebuje hostiteľa, aby prežil. Počas rastu sa táto baktéria mení z infekčnej formy na vnútrobunkovú formu, ktorá je neinfekčná a využíva bunku k aktívnemu deleniu. Po približne 48 hodinách dochádza k postupnému rozpadu hostiteľskej bunky, čím sa infekcia rozšíri ďalej do organizmu.
Táto baktéria primárne infikuje výstelku dýchacieho traktu a tiež iné bunky, ktoré vystielajú cievy, hladké svaly, ďalej niektoré bunky imunity alebo membránu vystielajúcu pľúcne mechúriky. Po jej napadnutí dochádza k vzniku zápalovej odpovede organizmu. To môže mať deštruktívny efekt na pľúcne tkanivo.
Niečo z histórie
V roku 1983 bola Chlamydophila pneumonia izolovaná z dýchacieho systému študenta Washingtonskej univerzite. Následne bola uznaná za jeden z hlavných respiračných patogénov.
Ako sa prejavuje pľúcna chlamydióza?
Pľúcne chlamýdie sa prejavujú infekciou dýchacích ciest. Väčšinou spôsobujú zápaly pľúc. Keď sa dostanú len „po priedušky“, hovoríme o bronchitíde. Diagnóza sa väčšinou stanoví až pri dlhotrvajúcich ťažkostiach, nakoľko priebeh tohto ochorenia býva mierny a ľudia si často ani nevšimnú, že ochoreli.
Aj keď býva pľúcna chlamydióza často asymptomatická, niekedy sa môže prejaviť týmito príznakmi:
- Horúčka
- Chrapot
- Bolesť hrdla a hlavy
- Kašeľ v trvaní niekoľkých týždňov
- Dýchavičnosť
- Bolesť svalov hrudníka v dôsledku kašľa
- Strata telesnej hmotnosti
- Nevoľnosť
Spôsobuje pľúcna chlamydióza nejaké komplikácie?
Pľúcna chlamydióza sa môže objaviť ako komplikácia primárneho vírusového ochorenia dýchacích ciest – tento stav označujeme ako sekundárna infekcia chlamydophilou.
Chlamydophila pneumonie sa niekedy dáva do súvisu aj so vznikom chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ktorá je okrem dlhotrvajúceho zápalu spojená s rozdutím pľúc. Postupne sa zhoršujú dýchacie pomery a výmena dýchacích plynov v pľúcach, teda kyslíka a oxidu uhličitého. Niektorí autori prisudzujú pľúcnej chlamýdii aj možné pôsobenie pri vzniku rakoviny pľúc, prieduškovej astmy, roztrúsenej sklerózy, schizofrénie či Alzheimerovej choroby.2 Nedávno sa zistila súvislosť tejto baktérie so vznikom aterosklerózy a koronárnej choroby srdca.
Po prekonaní chlamýdiového pľúcneho ochorenia sa môže objaviť tzv. Reiterova choroba: naraz sa vyskytujúci zápal oka, kĺbu a močovej trubice. Pri ťažkom priebehu infekcie môže dôjsť k zápalu pohrudnice, ospalosti a zmenenému vnímaniu. Stav sa môže skomplikovať aj zápalom mozgových blán, avšak deje sa to len raritne.
Pľúcne chlamýdie a prevencia: Ako sa chrániť?
Očkovanie proti pľúcnej chlamýdii síce neexistuje, no jestvuje iná prevencia.K základným pilierom prevencie tohto ochorenia patrí:
- Zákaz fajčenia – fajčenie poškodzuje pľúcnu výstelku. Z tohto dôvodu sa baktéria v poškodenom teréne priedušiek u fajčiara lepšie uchytí.
- Dodržiavanie hygieny – pravidelné umývanie rúk, ich dezinfekcia a používanie papierových vreckoviek znižuje možnosť prenosu tohto ochorenia.
- Používanie rúška – prekrytie tváre je tiež účinné v boji s týmto ochorením.
Nespoliehajte sa na samodiagnostiku. Pľúcne chlamýdie spoľahlivo odhalí len lekár
Diagnostika pľúcnych chlamýdií sa opiera o fyzikálny nález, anamnézu a ďalšie vyšetrenia. U pacienta môže byť prítomné zrýchlené dýchanie, horúčka a zvýšené prekrvenie hrtana. Naopak, zvyčajne sa pľúcne chlamýdie neprejavujú zvýšenou tvorbou hlienu ani zahlienením dýchacích ciest.
K priamemu dôkazu baktérie Chlamydophila pneumoniae je možné použiť PCR test. Nie vždy je toto vyšetrenie pre neprítomnosť patogénu vo vzorke priekazné. Vzorka sa odoberá výterom z hrdla alebo nosovej dutiny. K ďalším potrebným vyšetreniam patrí odber krvi. Niekedy si lekár vyžiada aj röntgenový snímok pľúc či ďalšie zobrazenia tohto orgánu. Svoje miesto tu má aj CT. Ak sa dostavia komplikácie stavu, lekár ďalej pátra po súvislostiach.
Liečba pľúcnej chlamydiózy: Pomôžu hlavne antibiotiká
Keďže sú chlamýdie baktérie, pomôžu na ne antibiotiká. Chlamydophila pneumoniae je citlivá na lieky doxycyklín a klaritromycín. Tieto antibiotiká sú teda prvou voľbou, ako poraziť pľúcne chlamýdie. Lieky sú viazané na lekársky predpis, a preto lekár sám vyberie, ktoré lieky vám predpíše.
Ako podporná symptomatická liečba sa podávajú lieky na zníženie horúčky. Pomôžu tiež doplnky na podporu imunity. Okrem toho by ste mali pravidelne a vo zvýšenej miere dopĺňať sa tekutiny, dbať na osobnú hygienu a dostatočne si odpočinúť – od práce, športu aj spoločenských udalostí.
Na horúčku môžu pomôcť:
Doplnky na podporu imunity:
Liečbu nastavenú lekárom môžete doplniť o bylinnú terapiu, s ohľadom na konkrétne prejavy ochorenia. Aj keď táto choroba nebýva spojená so zvýšenou tvorbou hlienu, môžete podporiť jeho tvorbu a vykašľanie3 niektorými bylinami, čím zlepšíte vypudenie patogénu z tela. Pri pľúcnej chlamydióze môžete siahnuť po čaji z kvetu bazy, rumančeka, medovky, mäty, tymiánu, materinej dúšky, ale tiež yzopu či veroniky. Na rozšírenie priedušiek sa hodí aj pľúcnik lekársky.
Väčšina ľudí sa s pľúcnou chlamydiózou stretne počas života aspoň raz. Pozor: Aj po prekonaní môže dôjsť k reinfekcii, teda sa ochorenie časom môže vyskytnúť opäť. Vo všeobecnosti platí, že ak je skoro započatá liečba, prognóza je dobrá a pacient s miernymi príznakmi sa zotaví v priebehu 7 – 10 dní. Suchý kašeľ ale môže pretrvávať aj mesiace po infikovaní sa. Ak sa choroba zanedbá, môžu sa pridružiť komplikácie, a to môže u rizikových pacientov viesť k vzniku vážnejších komplikácií.
Zdroje použité v článku:
1. HURYCH, J. a kol.: Lékařská mikrobiologie. Repetitorium. 3.vydání. Chlamydophila pneumoniae. 2021. Triton. s.195-197 [cit. 11.19.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7553-976-2
2. GAUTAM, J. a kol.: Chlamydia Pneumonia. 2023. National Library of Medicine [online] [cit. 11.19.2024]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32809709/
3. MIKA, K.: Fytoterapia z pera lekára. Choroby dýchacích ústrojov. 2016. Osveta. s.436-442 [cit. 11.19.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0