Kliešťová sezóna je späť. Pozrite si porovnanie rôznych antiparazitík pre psov. Sú lepšie tablety, pipety či obojky?
Kliešťa určite nechce dostať nikto. Nielenže môže bodnutie nepríjemne svrbieť, no ak budete mať „šťastie“ na nakazeného kliešťa, môže na vás preniesť rôzne infekcie. Rovnaké pravidlo platí aj pri našich štvornohých miláčikoch. Kliešte môžu psom spôsobiť lymskú boreliózu, anaplazmózu či babeziózu.
Tak ako u ľudí, ani u psov neberte ochorenia prenášané kliešťami na ľahkú váhu. Pokiaľ sa totiž nepodchytia včas a nezačne sa s liečbou, môžu mať pre psíka fatálne následky. Je preto nesmierne dôležité chrániť psa pred kliešťami vhodnými antiparazitikami.
Aké typy prípravkov proti kliešťom pre psov poznáme?
Veterinárne tabletky
Pipety proti kliešťom
Obojky proti kliešťom
Ultrazvukové repelenty
Repelentné spreje
Repelentné šampóny
Tieto antiparazitiká majú pomerne nízku cenu. Sú zároveň oveľa lacnejším a bezpečnejším riešením, ako prípadná liečba ochorenia u psíka. V našom veľkom porovnaní sme všetky prípravky hodnotili z hľadiska účinnosti, dĺžky pôsobenia, ceny aj spôsobu aplikácie. Aká je tá najlepšia ochrana psa pred kliešťami?
Veterinárne tabletky proti kliešťom
Tabletky proti kliešťom sú považované za najspoľahlivejšie antiparazitikum. Niektoré kúpite ich iba osobne v lekárni alebo ich zvieraťu podá priamo veterinár. Účinkujú 1 – 3 mesiace a mali by sa psíkovi podávať v pravidelných intervaloch. Len tak zabezpečíte ochranu pred kliešťami počas celého roka.
Tabletky sú zároveň jediným typom antiparazitík, ktorý účinkuje až po napadnutí parazitom. Toto sa vám možno javí ako nevýhoda, no opak je pravdou. Prečo? Antiparazitná tabletka zabezpečí, že ak sa na kožu vášho miláčika nejaký ten kliešť prisaje, bude do niekoľkých hodín usmrtený.
Kliešť sa teda dostane na kožu psa, no výrazne sa zníži riziko prenosu infekcie a vznik ochorenia. Naopak obojky, pipety a repelenty síce odpudzujú kliešte ešte pred bodnutím, ale nemajú 100% účinnosť. Znamená to, že stále existuje riziko napadnutia kliešťom a po prípadnom bodnutí psíka už nič nechráni. Aj preto sú tabletky najúčinnejším antiparazitikom zabraňujúcim prenos infekcie z kliešťa na psa.
Ako vybrať vhodnú antiparazitnú tabletku pre psa?
Riaďte sa informáciami uvedenými na obale výrobku alebo odporúčaniami od veterinára. Tablety sa dávkujú podľa plemena, veku a zdravotného stavu psa. Rozhodne psíkovi nepodávajte väčšie množstvo v domnienke, že ho ochráni viac. Tak to nefunguje. Väčšie množstvo antiparazitika by mu mohlo uškodiť a mať nepriaznivé následky na jeho zdravie.
Pipety proti kliešťom
Pipety proti kliešťom sú najdostupnejším a cenovo najprijateľnejším riešením boja proti kliešťom. Aplikujú sa lokálne na neporušenú kožu psa – najmä na miesta, kde sa kliešte zvyknú prisať najčastejšie, napríklad medzi lopatky alebo ku chvostu. Po nanesení sa na pokožke vytvorí mastný fliačik, ktorý sa musí nechať dobre vstrebať do pokožky. Aplikácia je veľmi jednoduchá a psík si často ani nevšimne, že ste mu niečo na kožu nakvapkali.
Pipety fungujú tak, že parazita usmrtia ešte predtým, ako sa prichytí na kožu. Znižujú teda riziko napadnutia. Účinkujú cca 30 dní, v závislosti od výrobcu a typu parazita. Po namočení srsti do vody sa účinok pipety znižuje. Táto forma antiparazitika preto nemusí byť vhodná pre psy, ktoré často kúpete alebo s nimi pravidelne chodíte k rieke či k jazeru. Rovnako si dajte pozor pri dlhosrstých psoch. Prípravok sa totiž musí aplikovať priamo na kožu, nie do srsti.
Ako vybrať vhodnú pipetu pre psa?
Existuje viacero druhov pipiet. Sú prispôsobené veku, respektíve váhe psa. Zvyčajne na obale nájdete označenie S, M, L alebo XL, ktoré vymedzuje hmotnosť psa.
Obojky proti kliešťom pre psy
Obojky proti kliešťom sú azda tým najrozšírenejším typom ochrany proti kliešťom. Účinkujú v priemere 4 – 6 týždňov. Ako fungujú? Je v nich „napustená“ látka, ktorá má na hmyz odpudzujúce až usmrcujúce účinky. Kliešťa omámi, znehybní a nedovolí mu napadnúť psa.
Touto látkou je zväčša deltamethrin s chemickým pôvodom. Veľmi citlivým psíkom by mohla spôsobiť podráždenie. Rovnako môže byť toxická pre mačky a malé deti. Obojky by sa preto nemali používať u psov, ktoré sú v častom blízkom kontakte s mačkami a malými deťmi. V našej ponuke už nájdete aj čisto prírodné varianty.
Ako vybrať vhodný antiparazitný obojok pre psa?
Riaďte sa striktne pokynmi výrobcu a tým, pre akého psa je daný obojok určený. Pokiaľ je obojok určený len pre veľké plemená, nedávajte ho malému psovi ani mačke. Jednotlivé antiparazitické obojky sa totiž líšia obsahom účinnej látky. V neprimerane vysokom množstve by mohla byť pre zviera toxická alebo mu spôsobiť podráždenie až zdravotné komplikácie.
Ultrazvukové repelenty
Ultrazvukové repelenty nie sú repelenty v pravom slova zmysle. Na pohľad je to malý prívesok na obojku. Trik je však v tom, že vysiela ultrazvukové signály, ktoré prirodzene odpudzujú hmyz.
Ide teda o úplne netoxickú a k zdraviu psíka veľmi šetrnú metódu boja proti kliešťom. Ultrazvukové repelenty majú účinnosť zhruba 6 – 12 mesiacov. Môžu sa používať aj u šteniatok, gravidných feniek či chorých psíkov.
Ako vybrať vhodný ultrazvukový repelent pre psa?
Každý ultrazvukový odpudzovač funguje pre každého psa rovnako. Stačí si len vybrať značku, tvar, veľkosť a farbu.
Repelentné spreje a šampóny pre psy
Repelenty a repelentné šampóny pre psy sú kozmetické prípravky určené priamo na kožu a srsť psíka. Repelentné spreje fungujú na podobnom princípe ako u ľudí: Je ich potrebné na psíka nastriekať. Práve to však môže byť problém. Sprej musí byť na koži nastriekaný rovnomerne, čo sa vám nemusí vždy podariť.
Antiparazitné šampóny sú primárne určené na zbavenie psa tých parazitov, ktoré sa už na kožu stihli prisať. Upokoja podráždenú kožu a pomôžu jej regenerovať. Niektoré by mali mať aj mierne preventívny účinok. Spreje aj šampóny by ale mali slúžiť len ako doplnkové prostriedky v boji proti kliešťom.
Ako vybrať vhodný repelent či antiparazitický šampón pre psa?
Rozhodujte sa na základe odporúčaní od výrobcu ohľadom toho, pre akého psa je daný prípravok určený. Taktiež odporúčame pred aplikáciou skontrolovať kožu psíka. Prípravky by sa nemali aplikovať na poranenú ani podráždenú kožu.