Prechladnutie z klímy nepodceňujte. Prečítajte si, ako sa prejavuje, lieči a ako mu môžete prechádzať
Letné horúčavy sú neúprosné a vy sa určite snažíte využiť každú možnosť, ako sa schladiť. Nie nadarmo sa hovorí, že teplo je zákernejšie ako chlad. Pred zimou sa skryjete do tepla domova, zabalíte sa do hrejivej deky a uvaríte si horúci čaj. Keď sa ale ukazovateľ vonkajšieho teplomera vyšplhá nad 30 stupňov, je oveľa náročnejšie nájsť spôsob, ako pred horúčavami úspešne utiecť a schladiť sa – a to predovšetkým, keď ste v kancelárii, cestujete niekam autom, autobusom a podobne.
Niet sa teda čomu čudovať, že naším najlepším priateľom je počas letných mesiacov práve klimatizácia. Ide však o priateľa s dvoma tvárami – na jednej strane vám poskytne vytúžené schladenie a únik od tepla, na druhej strane je zle nastavená klíma často príčinou rôznych ochorení z klimatizácie. Medzi tie najčastejšie patrí rozhodne prechladnutie z klímy. Prečo vzniká, ako sa prejavuje a lieči? Čítajte ďalej a zistite viac.

Choroby z klimatizácie – prečo vznikajú?
Úlohou klimatizácie je ochladiť vzduch v priestore tým, že z neho odstráni teplo a vlhkosť. Vzduch vytláčaný klímou je teda chladnejší, ale súčasne aj suchší. A práve to sa môže hneď niekoľkými spôsobmi podpísať na vašom zdraví. Okrem toho je veľkým kameňom úrazu aj nesprávne nestavenie klimatizácie. Ak je totiž rozdiel medzi vonkajšou teplotou a „vychladenou“ miestnosťou veľmi veľký, zvyšuje sa riziko, že vaše telo dostane teplotný šok.
Suchý vzduch
Veľmi suchý vzduch vplýva na zdravie pokožky, očí i slizníc horných dýchacích ciest. To znamená, že u atopikov môže suchý vzduch zhoršiť ekzém, prípadne prispieť k vysušovaniu pokožky. Čo sa týka očí, podporuje suchý vzduch vznik syndrómu suchého oka. Ten sa prejavuje pálením, podráždenosťou a štípaním očí. Vysušené sliznice tiež nie sú v plnej sile, takže sú oveľa náchylnejšie na napadnute vírusmi, baktériami a podobne.
Teplotný šok
Teplotný šok pomenováva stav, keď sa vaše telo musí vyrovnať s prudkou zmenou teploty. V letných mesiacoch nastáva práve pri prechode z klimatizáciou vychladených priestorov do vonkajšieho prostredia. Najčastejším následkom teplotného šoku je oslabenie imunitného systému – aj keď veľký teplotný šok so sebou nesie pre niektorých ľudí aj závažnejšie zdravotné riziká.
Medzi najčastejšie ochorenia z klimatizácie patria:
- bolesť hrdla z klímy,
- bolesť hlavy z klímy,
- bolesť ramena a kĺbov z klímy,
- syndróm suchého oka,
- prechladnutie z klímy.
Prechladnutie z klímy – ako sa prejavuje, lieči a ako mu predísť?
Prechladnutie z klímy je jedno z najbežnejších ochorení spôsobených klímou. Vplýva naň kombinácia vyššie spomenutých faktorov, teda suchého vzduchu a teplotného šoku. Suchý vzduch spôsobí, že vaše sliznice budú náchylnejšie na prienik patogénov do organizmu. Oslabený imunitný systém zas nebude v plnej zbroji, aby sa pred týmito vírusmi a baktériami mohol chrániť.
Príznaky prechladnutia z klímy
Prechladnutie z klímy sa prejavuje v podstate tak, ako bežné prechladnutie:
- zvýšenou teplotou,
- nádchou,
- bolesťou hlavy,
- bolesťou hrdla,
- kýchaním,
- suchým kašľom.
Prechladnutie a iné ochorenia z klimatizácie nepodceňujte. Klíma môže spôsobiť problémy s dutinami, angínu z klímy, zápal močového mechúra, zápaly očí, ochorenia kĺbového aparátu a podobne.
Ako prechladnutie z klímy liečiť?
V rámci liečby vám pri prechladnutí zvyčajne pomôžu voľnopredajné lieky a doplnky spojené s odpočinkom, dostatočným pitným režimom a vitamínmi. Liečba prebieha symptomaticky – to znamená, že užívate lieky na daný zdravotný problém. V tomto prípade by to mohli byť napríklad:
Lieky na horúčku a bolesť


Lieky na bolesť hrdla


Lieky na suchý kašeľ


Lieky na nádchu

Okrem toho nezabúdajte na podporu imunitného systému. Telu je najlepšie dodávať vitamíny a potrebné živiny pomocou vyváženej a zdravej stravy. Nakopnúť imunitu vám však pomôžu napríklad aj rôzne doplnky na imunitu. Tie obsahujú vitamíny ako vitamín C, D, E, vitamíny skupiny B, minerály zinok, selén a ďalšie zdraviu prospešné látky.




Upozornenie:
Pokiaľ sa váš stav nezlepšuje, prípadne pociťujete jeho zhoršenie, obráťte sa na lekára. Aj ľahké vírusové ochorenie sa totiž môže vyvinúť do bakteriálneho ochorenia, vyžadujúceho liečbu antibiotikami.
Ako predísť prechladnutiu z klímy?
Pokiaľ chcete urobiť naozaj všetko pre to, aby ste prechladnutiu z klímy predišli, mali by ste v prvom rade dbať na správne nastavenie a používanie klímy:
- Klimatizácia by mala byť nastavená vždy tak, aby rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou v miestnosti vychladenej klimatizáciou nepresahoval 6 stupňov. Vieme, že sa vám to pravdepodobne zdá málo. Pokiaľ si ale klímu nastavíte správne, vyhnete sa teplotnému šoku – a ako už viete, ten priamo ovplyvňuje váš imunitný systém.
- Nastavte klimatizáciu tak, aby nefúkala priamo na vás. Prúd chladného vzduchu je síce v teple veľmi príjemný, avšak prehriatemu organizmu narobí viac škody než osohu. Ofúknutie môže nielen prispieť k prechladnutiu, ale tiež prievanu zubov, očí, bolesti kĺbov, chrbta a podobne.
- Nezabudnite vetrať aj napriek tomu, že v priestore používate klimatizáciu. Vetrať by ste mali niekoľkokrát do dňa. Klíma totiž vzduch len ochladzuje, nečistí ho. Vetraním ovzdušiu prinavrátite vlhkosť a odstránite aj prípadné mikroorganizmy.
- Posledné pravidlo znie: O klímu sa pravidelne a poctivo starajte. Aby ste sa vyhli hromadeniu a množeniu mikroorganizmov, plesní a rôznych patogénov, je potrebné vymieňať filtre, prípadne ich očistiť. Okrem toho je dôležité čistiť odvodovú trubicu. Môže sa upchať kondenzátom, čím vzniká vlhkosť vyhovujúca patogénom.

Trápi vás nádcha z klímy?
Prečítajte si, čo vám môže pomôcť, ak sa u vás v dôsledku pustenej klimatizácie spustí nádcha.