Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Prechladnutie z klímy nepodceňujte. Prečítajte si, ako sa prejavuje, lieči a ako mu môžete prechádzať

Niet sa teda čomu čudovať, že naším najlepším priateľom je počas letných mesiacov práve klimatizácia. Ide však o priateľa s dvoma tvárami – na jednej strane vám poskytne vytúžené schladenie a únik od tepla, na druhej strane je zle nastavená klíma často príčinou rôznych ochorení z klimatizácie. Medzi tie najčastejšie patrí rozhodne prechladnutie z klímy. Prečo vzniká, ako sa prejavuje a lieči? Čítajte ďalej a zistite viac.

prechladnutie z klimy priznaky

Suchý vzduch

Veľmi suchý vzduch vplýva na zdravie pokožky, očí i slizníc horných dýchacích ciest. To znamená, že u atopikov môže suchý vzduch zhoršiť ekzém, prípadne prispieť k vysušovaniu pokožky. Čo sa týka očí, podporuje suchý vzduch vznik syndrómu suchého oka. Ten sa prejavuje pálením, podráždenosťou a štípaním očí. Vysušené sliznice tiež nie sú v plnej sile, takže sú oveľa náchylnejšie na napadnute vírusmi, baktériami a podobne.

Teplotný šok

Teplotný šok pomenováva stav, keď sa vaše telo musí vyrovnať s prudkou zmenou teploty. V letných mesiacoch nastáva práve pri prechode z klimatizáciou vychladených priestorov do vonkajšieho prostredia. Najčastejším následkom teplotného šoku je oslabenie imunitného systému – aj keď veľký teplotný šok so sebou nesie pre niektorých ľudí aj závažnejšie zdravotné riziká.

Prechladnutie a iné ochorenia z klimatizácie nepodceňujte. Klíma môže spôsobiť problémy s dutinami, angínu z klímy, zápal močového mechúra, zápaly očí, ochorenia kĺbového aparátu a podobne.

Lieky na horúčku a bolesť
Lieky na bolesť hrdla
Lieky na suchý kašeľ
Lieky na nádchu

Upozornenie:

Pokiaľ sa váš stav nezlepšuje, prípadne pociťujete jeho zhoršenie, obráťte sa na lekára. Aj ľahké vírusové ochorenie sa totiž môže vyvinúť do bakteriálneho ochorenia, vyžadujúceho liečbu antibiotikami.

  • Klimatizácia by mala byť nastavená vždy tak, aby rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou v miestnosti vychladenej klimatizáciou nepresahoval 6 stupňov. Vieme, že sa vám to pravdepodobne zdá málo. Pokiaľ si ale klímu nastavíte správne, vyhnete sa teplotnému šoku – a ako už viete, ten priamo ovplyvňuje váš imunitný systém.
  • Nastavte klimatizáciu tak, aby nefúkala priamo na vás. Prúd chladného vzduchu je síce v teple veľmi príjemný, avšak prehriatemu organizmu narobí viac škody než osohu. Ofúknutie môže nielen prispieť k prechladnutiu, ale tiež prievanu zubov, očí, bolesti kĺbov, chrbta a podobne.
  • Nezabudnite vetrať aj napriek tomu, že v priestore používate klimatizáciu. Vetrať by ste mali niekoľkokrát do dňa. Klíma totiž vzduch len ochladzuje, nečistí ho. Vetraním ovzdušiu prinavrátite vlhkosť a odstránite aj prípadné mikroorganizmy.
  • Posledné pravidlo znie: O klímu sa pravidelne a poctivo starajte. Aby ste sa vyhli hromadeniu a množeniu mikroorganizmov, plesní a rôznych patogénov, je potrebné vymieňať filtre, prípadne ich očistiť. Okrem toho je dôležité čistiť odvodovú trubicu. Môže sa upchať kondenzátom, čím vzniká vlhkosť vyhovujúca patogénom.
nadcha z klimy co na nu pomaha

Trápi vás nádcha z klímy?

Prečítajte si, čo vám môže pomôcť, ak sa u vás v dôsledku pustenej klimatizácie spustí nádcha.

Neprehliadnite