Prevencia proti chrípke: Ako sa pred ňou chrániť?
Chrípková sezóna trvá každoročne približne od októbra až do apríla. Chladné jesenné, zimné či skoré jarné počasie je ideálnym prostredím na šírenie chrípkových vírusov, ktoré môžu napadnúť organizmus každého z nás. Ide o pomerne rozšírené, no nepríjemné ochorenie. U detí, starších osôb či ľudí s pridruženými ochoreniami môže mať vážne následky. Keďže sa chrípkovej sezóne nevyhneme ani tento rok, pripravili sme si pre vás pár rád, ako sa pred chrípkou úspešne brániť. Poďte sa pozrieť, akú prevenciu nasadiť, aby ste počas celej zimy zostali fit.
Čo je to chrípka a ako sa prejavuje?
Chrípka je vírusová infekcia, ktorú spôsobuje niektorý z vírusov chrípky. Tieto vírusy sa neustále obmieňajú. Chrípku preto môžete dostať opakovane aj v prípade, že už ste ju niekedy v minulosti prekonali. Vírus sa prenáša kvapôčkami, ktoré napádajú dýchacie ústrojenstvo. Napadnúť môžu celé dýchacie ústrojenstvo – od nosa, cez hrtan až po priedušky a pľúca.
Príznaky chrípky
Pacienti si chrípku často mýlia s prechladnutím. Prechladnutie je pomerne mierne ochorenie, no chrípka môže mať oveľa vážnejšie následky. Spoznáte ju podľa týchto príznakov:
- bolesť kĺbov a svalov,
- vyčerpanosť, veľká únava,
- horúčka (telesná teplota nad 38°C),
- triaška, zimnica,
- kašeľ,
- u detí aj zvracanie či hnačka.
Chrípka má veľmi prudký nástup a naplno sa môže rozvinúť už v priebehu niekoľkých hodín. Často sa pacienti ráno budia plní energie, no poobede už ležia so zimnicou pod dekou. Prípadne naopak – večer si líhajú spať úplne zdraví, ale ráno už nedokážu ani vstať z postele.
Základom prevencie chrípky je správna strava a zdravý životný štýl
Správna strava a zdravý životný štýl sú tou najlepšou prevenciou nie len proti chrípke, ale aj proti iným ochoreniam. Práve zo stravy totiž dostávame potrebné živiny, vďaka ktorým náš organizmus dokáže správne fungovať. Strava by mala byť vyvážená, aby obsahovala optimálny pomer makronutrientov (bielkovín, sacharidov a tukov) aj mikronutrientov (vitamínov, minerálov a stopových prvkov).
Do jedálnička by ste preto mali zaradiť všetky druhy potravín – mäso, vajíčka, strukoviny, celozrnné potraviny, mliečne výrobky, orechy, s veľkými porciami zeleniny a ovocia. Naopak, vyhnite sa polotovarom, rafinovanému cukru a alkoholu. Ideálne je nájsť si čo najpoctivejšie zdroje potravín, nakoľko kvalita potravín závisí aj ich pôvodu. Pokiaľ potraviny nebudú kvalitné, nebudú obsahovať ani potrebné živiny, a tak z nich náš organizmus neprijme všetko to, čo potrebuje.
K zdravému životnému štýlu patrí okrem stravy aj dostatok pohybu a mentálneho i fyzického oddychu. Na tieto dve činnosti sa častokrát zabúda, no sú neodmysliteľnou súčasťou budovania pevnej imunity, a tým aj prevencie voči chorobám.
V chrípkovom období posilnite imunitu
Prirodzenú imunitu si samozrejme môžete budovať správnou stravou, no jedálniček moderných ľudí častokrát nestačí na príjem vitamínov a minerálov v potrebných množstvách. Imunitu teda môžete posilniť aj výživovými doplnkami s obsahom tých správnych látok. Vhodné sú napríklad:
- vitamín C: pôsobí ako silný antioxidant, prispieva k udržaniu normálnej funkcie imunity, znižuje mieru vyčerpania a priaznivo vplýva na regeneráciu organizmu.
- vitamín D: podporuje činnosť imunitného systému, prispieva k správnemu vývoju v období rastu a udržiava zdravé kosti a svaly.
- zinok: chráni bunky pred oxidačným stresom, podporuje imunitu a pôsobí na rýchlejšie hojenie rán.
Medzi prírodné látky, ktoré prispievajú k správnej funkcii imunitného systému, patrí napríklad rakytník, ženšen, hliva ustricová či echinacea. Na imunitu môžu priaznivo pôsobiť aj probiotiká a prebiotiká, ktoré upravujú črevnú mikroflóru.
Proti chrípke vám pomôžu aj preventívne opatrenia
Okrem podpory imunity a zdravého životného štýlu vám proti nakazeniu chrípkou môžu pomôcť aj niektoré preventívne opatrenia. Dávajte si pozor, aby ste:
- často a dôkladne si umývali ruky,
- neumytými rukami sa nedotýkali očí ani tváre, aby ste si náhodou na tvár nepreniesli vírus z kontaminovaných predmetov,
- často vetrali,
- vyhli sa kontaktu s ľuďmi, o ktorých viete, že sú chorí,
- vo vnútorných priestoroch, kde sa nachádza mnoho ľudí, nosili preventívne rúško.
Dostatočný pitný režim je tiež súčasťou prevencie proti chrípke. V zimnom období sú na doplnenie tekutín ideálne bylinkové čaje. Siahnuť môžete po akejkoľvek bylinke. V chladnejších dňoch však odporúčame zaliať si niektorú z bylinných zmesí proti prechladnutiu, prípadne zmes, ktorá obsahuje echinaceu, zázvor, rakytník, lipu či šípky. Tieto čaje sa často označujú aj ako „čaje na imunitu“ a pomôžu vám zostať fit.
Výber čajov vhodných na zimné obdobie:
Aký je rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím?
Najväčší rozdiel medzi prechladnutím a chrípkou je v nástupe, priebehu a závažnosti týchto dvoch ochorení. Chrípka sa prejaví veľmi rýchlo a zasiahne vás v celej svojej sile. Naopak prechladnutie má miernejšie príznaky, ktoré nastupujú pomalšie, ale rýchlejšie odznievajú. Najčastejšie sa prejavuje ako nádcha, šteklenie v nose a mierna únava.
Chrípku chytíte zväčša v chrípkovom období. Prechladnúť môžete počas celého roka, a teda aj v lete. V zásade je prechladnutie pomerne bežné ochorenie a zväčša nespôsobuje žiadne väčšie ťažkosti. Podceňovať by ste ho ale nemali, nakoľko oslabuje vašu imunitu a pridružiť sa k nemu môžu rôzne iné problémy.
Čo robiť, keď už ste sa nakazili chrípkou?
Chrípka je pomerne vážna choroba, ktorú by ste v žiadnom prípade nemali podceňovať. Neliečená infekcia môže viesť až k zápalu pľúc, hrtana či priedušiek, ušným infekciám alebo dokonca k zápalu srdca. Všetko sú to dosť závažné ochorenia, niektoré z nich až život ohrozujúce. Ak teda pociťujete príznaky chrípky, najlepšie urobíte, ak navštívite svojho všeobecného lekára, ktorý vám nasadí vhodnú liečbu. Niekedy stačí aj telefonická konzultácia.
K predpísaným alebo odporúčaným liekom doplňte tiež režimové opatrenia. Základom je strava, ktorá by mala byť bohatá na čerstvé ovocie a zeleninu. Získate tak potrebné vitamíny a minerály. Oblúkom sa vyhnite ťažkým a mastným jedlám, ktoré by zaťažili žalúdok. Naopak, odporúčané sú napríklad ľahké zeleninové polievky a poctivý, niekoľko hodín varený vývar. Nezaškodí ani teplá ovsená či pohánková kaša s medom, orieškami a ovocím, alebo ľahšie rizoto.
Pri liečbe z chrípky je veľmi podstatný oddych a spánok. Zoberte si preto voľno z práce, povinnosti odložte bokom a telu doprajte pokojový režim. Spánok dokáže telo efektívne regenerovať, a práve to počas chrípky potrebujete. Ležte v teple, pohodlí a prijímajte dostatok tekutín – viac, ako zvyčajne. Vhodné sú napríklad ovocné šťavy alebo vlažné bylinkové čaje. Odporúča sa tiež zvýšený príjem vitamínu C, ktorý vďaka svojim účinkom prispieva k rýchlejšej rekonvalescencii organizmu a skracuje dobu trvania ochorenia. Počas chrípky sa teda najčastejšie odporúča posilniť imunitu a poriadne ju vyležať.