Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako správne odhlieniť bábätko, keď ho trápia soplíky?

Vedeli ste o tom, že bábätká a malé detičky majú soplíky oveľa častejšie ako my dospelí? Ak už nejakú ratolesť máte, zrejme ste si s odhlieňovaním, odsávaním a utieraním soplíkov už čo-to užili. Novopečených rodičov však môže prvá nádcha u bábätka vystrašiť. Prečítajte si, ako dieťatko správne odhlieniť a urýchliť liečbu soplíkov.

Čo spôsobuje zahlienenie u bábätka?

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že bábätká sa nerodia s plne vyvinutým imunitným systémom. Ich obranyschopnosť sa vyvíja postupne „za pochodu“, keď prichádza do kontaktu s okolím, inými ľuďmi, rôznymi baktériami a mikroorganizmami. Zrejme vás preto neprekvapí, že detičky sú oveľa náchylnejšie na infekcie horných dýchacích ciest. Ďalší faktor, ktorý v tom zohráva svoju rolu, je anatómia. Bábätká majú menšiu hlavičku, a teda aj všetky trubice a časti dýchacích ciest sú menšie a bližšie pri sebe, čo uľahčuje postup infekcie.

Soplíky sú teda u detičiek naozaj bežná záležitosť, ktorá veľmi často nevyžaduje návštevu lekára. K pediatrovi však s dieťaťom zájdite, ak:

  • má bábätko menej než rok,
  • sa farba soplíkov zmení na žltú alebo zelenú a pridruží sa horúčka.

V prípade, že sa farba soplíka zmení na žltú alebo zelenú, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o bakteriálnu infekciu a bude potrebné, aby lekár nastavil antibiotickú liečbu. Častou komplikáciou zahlienenia je aj zatekanie soplíkov do hrdla. To následne spôsobuje kašeľ, pocit hrče v krku, zachrípnutie a podobne.

Ako dieťatko správne odhlieniť?

Bábätká a malé detičky si ešte nevedia samé vyfúkať nošteky, preto je táto úloha na rodičoch. Najúčinnejší a najpoužívanejší spôsob, ako dieťatko zbaviť soplíkov, je použiť odsávačku. Kedysi existovali len ručné odsávačky, dnes už však rodičia majú viac možností. Populárne sú napríklad odsávačky, ktoré sa pripevnia na vysávač či elektrické nosné odsávačky na soplíky.

Soplíky odsávajte primárne pred kŕmením a následne dieťatku kvapnite kvapky do nosa, prípadne iný prípravok vhodný pre detičky. Pomáha tiež zvlhčovanie vzduchu a pravidelné vetranie – suchý vzduch totiž vysušuje sliznice.

Ako fungujú nosné odsávačky?

Všetky odsávačky na soplíky fungujú na princípe podtlaku. Najúčinnejšia je odsávačka na vysávač. Odsávačku nasadíte na hadicu vysávača, druhý koniec priložíte na okraj nosnej dierky a vysávač urobí celú prácu za vás. Odsávačka na vysávač je dokonca účinná aj pri zadnej nádche, ktorú bežnými odsávačkami neodstránite tak účinne. Niektoré detičky majú však z vysávača strach, nakoľko po zapnutí vydáva hlasné zvuky.

Menšou, menej hlučnou a veľmi šikovnou alternatívou sú odsávačky na baterky. Majú praktický tvar, ktorý vám nielenže padne do ruky, ale uľahčí aj samotné odsávanie. Niektoré modely majú navyše zabudovanú funkciu prehrávania melódií, čo pomôže dieťatko rozptýliť.

Ručné odsávačky fungujú buď na balónikovom princípe alebo ústnom. Pri balónikových odsávačkách rukou stláčate balónik, a tým vysávate soplíky z nošteka. Ústne odsávačky fungujú tak, že jeden koniec odsávačky sa priloží k nošteku dieťatka, druhý koniec si dáte do úst a vysávate soplíky do zásobníka. Tieto typy sú najviac účinné pri tečúcej nádche. Pri silnom zahlienení nemusia odstrániť všetok soplík.

 

Čo vám ešte môže pomôcť na odhlienenie bábätka?

Neprehliadnite