Ako rýchlo účinkuje Paralen?
Paralen patrí na našom trhu medzi najznámejšie a najpoužívanejšie voľnopredajné lieky. Nájdete ho v každej lekárni aj v základnej výbave domácej lekárničky. Často práve v Paralene hľadáme prvú pomoc pri miernej bolesti, horúčke alebo začínajúcej chrípke. Okrem správneho dávkovania sa pri akútnych problémoch mnohí z nás zamýšľajú nad otázkou: Ako rýchlo mi Paralen zaúčinkuje? A kedy mi po užití tablety bude lepšie? Na to sa vám teraz pokúsime odpovedať.
Ako rýchlo Paralen účinkuje?
Výrobca pri konkrétnych druhoch lieku Paralen neuvádza, ako rýchlo začnú účinkovať. Rýchlosť účinku závisí od viacerých faktorov, napríklad od typu lieku, charakteru konkrétneho problému či od citlivosti daného človeka na liečivú látku.
Z viacerých zdrojov však vieme nasledovné: Liečivá látka paracetamol začne účinkovať do 30 minút po požití lieku. Keďže Paralen obsahuje len paracetamol, vo všeobecnosti teda platí, že Paralen by mal začať účinkovať do polhodiny po užití tablety. Keďže rýchlosť účinku liekov je veľmi individuálna, u niekoho to môže byť samozrejme skôr.
Akú látku Paralen obsahuje a aké má účinky?
Ako sme už naznačili, Paralen obsahuje paracetamol. Je to liečivá látka s analgetickými (bolesť tlmiacimi) a antipyretickými (horúčku znižujúcimi) účinkami. Používa sa približne od 50-tych rokov 20. storočia na problémy spojené s bolesťou a horúčkou.
Ako paracetamol v našom organizme účinkuje? Mechanizmus účinku paracetamolu ešte nie je celkom známy. Predpokladá sa, že inhibuje (spomaľuje, tlmí) enzým COX-2 (cyklooxygenázu 2). Tento enzým umožňuje vznik prostaglandínov, ktoré sú signálmi bolesti, horúčky a zápalu. Zjednodušene povedané: Tým, že „spomaľuje“ spomínaný enzým, tlmí bolesť aj horúčku. Rovnako sa predpokladá, že paracetamol znižuje intenzitu signálov bolesti smerujúcich do mozgu.
Kedy užiť Paralen?
Paralen sa odporúča pri problémoch, ako sú:
- Horúčka
- Mierna až stredne silná bolesť
- Bolesť zubov, hlavy, chrbtice, svalov a kĺbov
- Bolesť nervového pôvodu
- Menštruačné bolesti
- Príznaky chrípky, prechladnutia alebo iného infekčného ochorenia
Paralen je u nás bezpečným liekom, no nemal by ho užívať každý. Neodporúča sa ľuďom so závažnými ochoreniami pečene, pri alkoholizme, no ani tesne po užití alkoholu či takzvane „po opici“. Rovnako by ho nemali užívať ľudia trpiaci nedostatočnou funkciou obličiek alebo užívajúci lieky, pri ktorých by mohla vzniknúť kontraindikácia (napr. warfarín, rifampicín, fenobarbital).
Množstvo a frekvenciu užívania Paralenu je potrebné upraviť podľa konkrétneho lieku a tiež podľa veku a váhy pacienta. Odporúčané dávkovanie nájdete v príbalovom letáčiku.
Kedy podávať Paralen deťom?
U detí sa Paralen používa najmä na zníženie horúčky. Pamätajte si, že deti nie sú zmenšení dospelí. Ich organizmus je omnoho citlivejší ako ten náš a v súvislosti so vstrebávaním a účinkami liekov funguje trošku inak. Pri dávkovaní Paralenu deťom by ste preto nemali len tak „od oka“ znižovať dávku pre dospelého. Vždy dodržiavajte odporúčané dávkovanie na obale konkrétneho lieku Paralen, ktoré závisí najmä od veku a váhy vášho dieťaťa.
Pre najmenšie deti výrobca vyvinul špeciálne lieky ako Paralen SUS či Paralen 100. Obsahom účinnej látky – paracetamolu, sú tieto lieky prispôsobené citlivému detskému organizmu. Opäť však platí: Paralen pre deti dávkujte tak, ako je odporúčané na obale lieku, ako vám naordinuje pediater alebo odporučí lekárnik.