Viete, ako znížiť teplotu u detí efektívne a bezpečne?
Detský organizmus je menší, citlivejší a náchylnejší na infekcie i zápaly. Zvýšenou teplotou nám ich organizmus dáva najavo, že bojuje a snaží sa hrozbu zlikvidovať. Pri zvýšenej teplote nie je vo väčšine prípadov potrebné zasahovať. Ak sa však teplota vyšvihne nad 38°C, hovoríme už o horúčke. Horúčka u detí mnohých rodičov vydesí a spustí paniku, a to predovšetkým v prípade, že majú doma malé bábätko. Zozbierali sme pre vás preto pár tipov na to, ako dieťaťu teplotu znížiť efektívne a bezpečne. Zistite viac a buďte pripravený horúčku poraziť.
Kedy znižovať teplotu u detí a prečo?
V úvode sme spomenuli, že zvýšenú teplotu väčšinou nie je potrebné znižovať. Prečo? Je na to hneď niekoľko dôvodov:
- Deti sú menšie a ich telíčka sa oveľa rýchlejšie zohrejú. Preto sa zvýšená teplota u malých detí objavuje napríklad aj po kúpeli, kŕmení či dlhšom pobyte na slniečku. Ide o stav, ktorý sa v krátkom čase sám upraví a pokiaľ sa nepridružia iné príznaky, nie je potrebné ho riešiť.
- Väčšie detičky môžu mať zvýšenú teplotu po bujarom šantení s kamarátmi, naháňačkách, prípadne po inej väčšej fyzickej záťaži.
- Detská imunita je ešte stále vo vývine a postupne sa buduje a posilňuje. Detičky sú preto náchylnejšie na infekcie. Pri kontakte tela s patogénom sa spustí obranný mechanizmus a imunita sa snaží zvýšením telesnej teploty túto škodlivú látku zničiť. S mnohými hrozbami si takto telo dokáže poradiť samo, bez toho, aby sme mu pomáhali. Ak sa teda teplota dieťaťa nevyšplhá nad 37,9°C, nemusíte ju zrážať.
- So zrážaním začínajte až vtedy, keď teplota vystúpi nad 38°C – 38,5°C v závislosti od toho, kde teplotu meriate. Napríklad teplota meraná v konečníku bude vždy o niečo vyššia než tá pod pazuškami.
Na zníženie teploty použite vhodné antipyretiká
Antipyretiká sú lieky znižujúce horúčku. Väčšina u nás dostupných antipyretík má navyše aj bolesť tlmiace účinky, vďaka čomu pomáhajú dieťatku uľaviť od horúčky, a tiež od bolesti svalov, kĺbov a podobne. Pri výbere liekov pre deti dávajte pozor – nie každý liek na horúčku je pre ne vhodný.
Pre deti sú bezpečné niektoré lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofénu. Je však veľmi dôležité, aby ste si vždy pozorne prečítali príbalový letáčik k danému lieku a dávkovali ho presne podľa pokynov. Pokiaľ si nie ste liekom istý, informujte sa u lekára alebo lekárnika.
Najistejšou voľbou sú lieky určené priamo pre deti. Nájdete medzi nimi čapíky, sirupy, i tablety (tie sú vhodné pre väčšie detičky). Medzi mamičkami obľúbené detské lieky na zníženie teploty patria značky Paralen, Nurofen a Panadol.
Lieky na zníženie teploty pre väčšie deti
Pomôžte znižovaniu teploty pomocou zábalu
Zábaly patria k účinným spôsobom, ako podporiť zrážanie teploty. Zábaly však nikdy nerobte zo studenej vody. Použite uterák, látkovú plienku alebo vreckovku a namočte ju do vlažnej vody. Mokrú látku potom dieťatku obtočte okolo trupu tak, aby siahala od pazušiek po posledné rebro. Obklady nedávajte na končatiny.
Nezabudnite miestnosť pravidelne vetrať a dohliadnite na zvýšený pitný režim dieťaťa. Pri horúčke sa organizmus totiž snaží schladiť pomocou potenia, čím stráca vodu. Zvýšeným pitným režimom predídete nebezpečnej dehydratácii. Dieťa, ktoré sa potí, zakryte len tenkou plienkou – neplatí, že dieťa treba naobliekať a nechať ho vypotiť. Malým detičkám by ste tak mohli viac uškodiť než pomôcť.
Kedy ísť s horúčkujúcim dieťaťom k lekárovi?
Pri horúčke u detí by ste mali ísť s dieťaťom k lekárovi, ak:
- je dieťatko mladšie ako 3 mesiace.
- má dieťa teplotu nad 38°C dlhšie ako 3 dni.
- horúčkujúce dieťa javí známky dehydratácie.
- sa vám nedarí zraziť horúčku pomocou liekov.
- horúčku sprevádzajú iné symptómy ako hnačka, vracanie, nevoľnosť alebo vyrážky.