Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Bolesť ďasna okolo zuba môže signalizovať zápal. Ako mu predísť?

Trápi vás nepríjemná bolesť ďasna okolo zuba? Nepodceňujte dentálne zdravie a začnite problém riešiť čo najskôr. Príčin bolesti ďasna môže byť hneď niekoľko – konzumácia príliš tvrdej stravy a následné mechanické poškodenie ďasna, zápal, afta či pokazený zub. Práve bolesti ďasna pri zápale sa dnes povenujeme o niečo viac. Ide totiž o jednu z najčastejších príčin bolesti ďasien. Zápal ďasna je navyše nielen nepríjemný, ale aj nebezpečný a jeho neliečenie často vedie k závažnejším problémom so zubami na čele s parodontitídou.

Prečo vás bolí ďasno okolo zuba? Hľadajte za tým zápal

Je hneď niekoľko príčin, prečo sa vám môžu zapáliť ďasná. Medzi tie najbežnejšie patria:

  • nedostatočná ústna hygiena,
  • infekcia,
  • pokazený zub,
  • nesprávne, prípadne príliš agresívne čistenie zubov,
  • iné faktory ako konzumácia tvrdej stravy, stres, fajčenie.

Pravdepodobne vám nemusíme hovoriť o tom, aká je ústna hygiena dôležitá. Pokiaľ si nebudete zuby čistiť pravidelne, dôkladne a správne, bude sa vám na nich hromadiť zubný povlak. V ňom sa nachádzajú baktérie, ktoré pomaly rozkladajú zubnú sklovinu a spôsobujú vznik zubného kazu. Okrem kazov sa však podieľajú aj na zápalových procesoch. To znamená, že podporujú vznik zápalu ďasien nazývaného aj gingivitída.

Zápal ďasien by ste nemali podceňovať. Prečo?

Opakovaný a častý zápal ďasien je odrazovým mostíkom pre parodontitídu. Pri nej dochádza k poškodeniu závesného aparátu zubu (parodontu), ktorého úlohou je upevniť zub v zubnom lôžku. Hlavnými príznakmi parodontitídy je krvácanie ďasien a postupné uvoľňovanie zubov, čiže ich kývanie. Paradentózu by ste rozhodne nemali podceňovať. Neliečené ochorenie môže totiž viesť až k strate zubov.

Ako predísť zápalu a s ním spojenej bolesti ďasien?

Ak už zápal ďasien máte, najlepšie urobíte, ak čo najskôr navštívite zubného lekára. Ten vás vyšetrí a na základe závažnosti problému navrhne vhodnú liečbu. V rámci prevencie by ste sa mali v prvom rade sústrediť na správnu ústnu hygienu. Umývajte si zuby šetrne, ale dôkladne za pomoci vhodnej zubnej kefky a pasty. Nezabudnite tiež na medzizubnú kefku, zubnú niťústnu vodu. V rámci dentálneho zdravia nevynechávajte ani pravidelné prehliadky u stomatológa a odbornú dentálnu hygienu.

Zubné pasty a kefky na citlivé ďasná

Citlivé zapálené ďasná sú často boľavé na dotyk. Preto by ste mali siahnuť po takej zubnej kefke, ktorá má jemné mäkké štetiny a zuby čistí dôkladne, ale naozaj šetrne. Samozrejme, že zubná kefka neurobí zázrak, pokiaľ ju nepoužívate správne – ak si nie ste istý technikou umývania zubov, poraďte sa s vaším zubným lekárom alebo hygienikom.

 

Čo sa týka výberu vhodnej zubnej pasty, mnohé značky priniesli na trh špeciálne zubné pasty určené na citlivé ďasná. Majú zloženie upravené tak, aby pomáhali podráždené ďasná upokojiť a liečiť. Súčasne účinne odstraňujú zubný povlak a samozrejme chránia chrup pred zubným kazom.

 

Starostlivosť o zuby a ďasná pri paradentóze

Neprehliadnite