Červené vyrážky na zadku u detí
Jedným z najčastejších kožných problémov u malých detičiek sú vyrážky. Môžu mať viacero príčin, pričom niektoré sú v podstate neškodné, iné sú zas predzvesťou alebo symptómom závažnejšieho ochorenia. Červené vyrážky na zadočku vášho dieťaťa patria k tým menej závažným a odborne ich voláme plienková dermatitída. Čo plienkovú dermatitídu spôsobuje a ako ju liečiť?
Plienková dermatitída alebo prečo sa dieťatku robia na zadočku vyrážky?
Prvé, čo si musíte uvedomiť je, že vaše bábätko má oveľa tenšiu, jemnejšiu a citlivejšiu pokožku než vy. Detičky totiž ešte nemajú vyvinutú kožnú bariéru, čo je vlastne ochranná lipidová vrstva pokožky. Keď sa k tomuto faktu pridá kyslosť obsiahnutá v detskom moči a baktérie, razom nám vznikne plienková dermatitída.
V zásade nejde o vážny problém, naopak, plienková dermatitída je u malých detičiek naozaj bežná. Neznamená to však, že červené vyrážky na zadočku vášho dieťatka máte ignorovať. Je potrebné pokožku správne ošetriť a spraviť všetko potrebné pre to, aby ste vznik a zhoršenie dermatitídy eliminovali na minimum. Infekcia totiž znižuje (už aj tak nízku) obranyschopnosť detskej pokožky. Tá sa potom stáva náchylnejšia na ďalšie a závažnejšie infekcie – napríklad hubové.
Ako vyzerá plienková dermatitída?
Ako už napovedá samotný názov tohto druhu začervenanej vyrážky – plienková dermatitída – vyskytuje sa v miestach pod plienkou. Vzniká pri dlhodobom kontakte pokožky so stolicou či močom a prejavuje sa začervenaním pokožky. Začervenanie sa vyskytuje vo forme červených škvŕn, prípadne jednej rozsiahlej plochy na pokožke. U dievčatiek sa často vytvorí v oblasti ohanbia, u chlapčekov v okolí mieška, ale samozrejme tiež na zadočku a dokonca na vnútornej strane stehien.
Okrem začervenania je pokožka bolestivá a horúca na dotyk. Niekedy môžu byť prítomné aj šupinky a v závažnejších prípadoch sa vytvoria pupienky až pľuzgieriky.
Čo pomáha na červené vyrážky na zadku u detí?
Pri liečbe vyrážok z plienky je potrebné dodržiavať niekoľko zásad a doplniť ich o správny prípravok či krémik:
- Dieťatko prebaľte vždy, keď je plienka mokrá alebo znečistená.
- Pri každom prebaľovaní nechajte dieťatko na chvíľku rozbalené, aby sa pokožka vysušila a mohla chvíľku „voľne dýchať“ (v miestnosti by malo byť samozrejme dostatočne teplo, aby dieťa neprechladlo).
- Dbajte na to, aby ste dieťatku vždy dávali plienku správnej veľkosti – to znamená, aby držala tam, kde má, ale aby ho súčasne netlačila.
- Dajte pozor na kozmetické aj hygienické prípravky. Nepoužívajte také, ktoré by detskú pokožku mohli podráždiť. Ak používate látkové plienky, dajte pozor aj na výber pracieho prostriedku.
- Pred nasadením čistej plienky skontrolujte, či je pokožka vášho bábätka čistá a suchá.
- Naneste na pokožku zadočku a citlivých partií vhodný ošetrujúci krémik.
Ošetrujúce krémiky, ktoré by vo vašej prebaľovacej výbave rozhodne nemali chýbať
Jedným z najvernejších spoločníkov každej mamičky je pravdepodobne krém s názvom Sudocrem. Ošetruje a upokojuje pokožku pri plienkovej dermatitíde, ale aj pri odreninách, zapareninách a iných druhoch podráždenia pokožky. Okrem Sudocremu vám však pomôžu aj rôzne krémiky a mastičky s obsahom nechtíka, rybieho oleja, dexpantenolu a iných látok prospešných pre detskú pokožku. Pozrite si niektoré z obľúbených krémov na citlivú detskú pokožku: