Čo by mali obsahovať najlepšie pastilky na hrdlo?
S bolesťou hrdla sa stretol už asi každý z nás. Niekedy sa objaví po konzumácii studeného jedla či nápoja, inokedy ako sprievodný symptóm ochorenia. Bolesť hrdla často sprevádza aj pocit svrbenia a škriabania, ktoré sa snažíme všemožne tlmiť babskými radami a rôznymi voľnopredajnými pastilkami a prípravkami. Počas života ste možno vyskúšali už viacero druhov pastiliek od rôznych výrobcov, pričom ste sa snažili nájsť tie najlepšie. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo by mali obsahovať najlepšie pastilky na boľavé hrdlo.
Čo spôsobuje bolesť hrdla?
Zápal a s ním súvisiaca bolesť hrdla môže mať bakteriálny alebo vírusový pôvod. Vírusové infekcie sú zväčša menej závažné a poradíte si s nimi pomocou voľnopredajných liekov vo forme spomínaných pastiliek, sprejov prípadne kloktadiel, roztokov a podobne. Platí to predovšetkým v prípade, že sa k boľavému hrdlu nepridruží teplota.
Ak sa však vo vašom hrdle a okolí krčných mandlí objaví biely povlak, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o bakteriálnu infekciu. V takomto prípade vám odporúčame navštíviť lekára, nakoľko bude zrejme potrebné nasadenie antibiotickej liečby. Pastilky v tomto prípade nebudú účinné.
Aké zložky by mali obsahovať najlepšie pastilky na bolesť hrdla?
Určiť jeden druh pastiliek, ktoré by vyhovovali každému, nie je zrejme možné. To, čo totiž zaberá jednému človeku, nemusí druhému. Opatrný by ste mali byť aj pri tehotných ženách a malých deťoch. Nie všetky liečivá a účinné látky sú vhodné aj pre ne. Môžeme si však povedať, aké zložky by mali účinné pastilky obsahovať:
- Lokálne antiseptiká – antiseptiká sú látky s dezinfekčnými účinkami pôsobiace na povrchu sliznice, kde ničia kvasinky, vírusy a baktérie. Vďaka tomu pomáhajú brániť šíreniu infekcie a sú vhodné pri miernych ťažkostiach, ako je napríklad škriabanie v hrdle.
- Lokálne anestetiká – anestetiká majú znecitlivujúci účinok. Vďaka tomu pomáhajú tlmiť bolesť aj pri silnejších bolestiach hrdla, napríklad pri prehĺtaní. Medzi najpoužívanejšie anestetiká používané v pastilkách na hrdlo patrí lidokaín a tetrakaín.
- Lokálne antiflogistiká – antiflogistiká sú liečivá účinkujúce protizápalovo. Pomáhajú zmierňovať silnejšiu bolesť sprevádzanú opuchom hrdla a ústnej dutiny. Najčastejšie nájdete v liekoch na hrdlo liečivá ako fluribuprofén, benzydamín a diklofenak. Benzydamín je veľmi obľúbený, nakoľko má nielen protizápalové účinky, ale pôsobí aj znecitlivujúco a antisepticky.
- Lokálne antibiotiká – ako už iste viete, antibiotiká sú účinné len pri boji s baktériami. Jediné voľnopredajné lokálne antibiotikum u nás nájdete v lieku Dorithricin, kde je skombinované s lokálnym anestetikom a antiseptikom. Po Dorithricine siahnite len v prípade, že máte zápal hrdla vyvolaný baktériami.
- Bylinné a prírodné zložky – aj v prírode nájdete množstvo liečivých rastliniek, ktoré liečia, upokoja a dezinfikujú sliznicu hrdla a úst. Obľúbené sú napríklad islandský lišajník, šalvia lekárska, slez, skorocel, materina dúška, rumanček či eukalyptus.
Pastilky na hrdlo pre tehotné
Ani budúce mamičky sa sem-tam nevyhnú zapálenému hrdlu. Pri výbere voľnopredajných liekov pre tehotné ženy však buďte opatrný. Nie všetky lieky a liečivá sú v tehotenstve vhodné. Bezpečnou voľbou sú napríklad pastilky Vincentka, Stopkašeľ, ale tiež sirup Stopbacil a ústny sprej Stopkašeľ Angin-ex. Tehotné ženy môžu siahnuť po prírodných prípravkoch, ale opäť je dôležité si preveriť, ktoré bylinky sú alebo nie sú v tehotenstve bezpečné – výhýbajte sa mali napríklad šalvii lekárskej.
Pastilky na hrdlo pre deti
Cmúľacie pastilky na hrdlo sú skvelým spôsobom, ako bojovať s podráždením, škriabaním a zápalom v hrdle. Nie ú však vhodné pre tie najmenšie detičky. Ak má vaša ratolesť boľavé hrdielko, môžete jej podať liek vo forme lízaniek, sirupov či kvapiek. Pastilky sú zväčša určené pre detičky od 4 až 6 rokov, kedy je užívanie lieku vo forme „cukríkov“ bezpečné. V lekárňach nájdete pastilky na hrdlo špeciálne určené pre deti, siahnuť však môžete aj po väčšine pastiliek pre dospelých. Nezabudnite si ale vždy skontrolovať vekové určenie a dávkovanie v príbalovom letáčiku.