Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo je dobré na pankreas?

Pankreas je orgán tráviaceho systému, ktorý sa nachádza v hornej časti brušnej dutiny. Nazýva sa taktiež slinivka brušná alebo podžalúdková žľaza. Pankreas produkuje tráviace šťavy obsahujúce enzýmy, ktoré uľahčujú spracovanie zložitejších látok v potrave. Poruchy funkcie pankreasu môžu viesť k závažným ochoreniam, preto je potrebné vyhýbať sa tomu, čo mu škodí, a dopriať mu to, čo mu k správnemu fungovaniu napomáha.

Akú má pankreas funkciu?

Pankreas hrá kľúčovú rolu v rámci tráviaceho a endokrinného systému. Môžeme zjednodušene povedať, že ak nemáte problém s trávením jedla, aj váš pankreas je v poriadku. Pankreas taktiež ovplyvňuje správne fungovanie viacerých slizníc – ak niektorá z nich nefunguje správne, môže to naznačovať problém s pankreasom.

Jedná sa o žľazu, ktorej sekrécia prebieha na dvoch úrovniach, a to na endokrinnej a exokrinnej. Endokrinná sekrécia predstavuje tvorbu hormónu – inzulínu. Exokrinná sekrécia predstavuje tvorbu pankreatickej šťavy, ktorá sa podieľa na trávení tukov, cukrov a bielkovín.

Ak je pankreas oslabený, môže sa to prejavovať napríklad bolesťami brucha, poruchami trávenia alebo poruchami vylučovania. V prípade, že jeho fungovanie nie je správne, nedokáže telo prijať a využiť dôležité živiny z potravy. Môže to viesť k problémom, ako je chronická/akútna pankreatitída alebo diabetes.

Ako posilniť pankreas?

Pri problémoch s pankreasom sa odporúča siahnuť po liekoch s obsahom pankreatických alebo tráviacich enzýmov. Medzi takéto lieky patrí napríklad Pancreolan Forte, Panzynorm Forte-N či Pangrol. Na regeneráciu pankreasu je vhodný pokojný režim a, samozrejme, obmedzenie konzumácie ťažkých alebo mastných jedál, mäsa a údenín, bielej múky, cukru a alkoholu. Miesto nemajú ani cigarety. Do stravy by ste naopak mali zaradiť zeleninu či zeleninové šťavy, kvalitné celozrnné pečivo a strukoviny.

Počas konzumácie je veľmi dôležité mať na jedlo dostatok času a pokoj. V prípade, že jedlo len rýchlo prehĺtame, zaťažujeme a dráždime pankreas.

Pankreas môžete posilniť rôznymi voľnopredajnými vitamínmi. Vhodný je vitamín B a vitamín E, z minerálov zase horčík, vápnik, železo alebo zinok. Odporúčaná je aj kyselina linolová.

Na pankreas majú dobrý vplyv aj bylinky, a to predovšetkým pestrec mariánsky, moringa, aloe vera, púpava alebo kurkuma. Správnu funkciu pankreasu môžete podporiť pitím bylinkových čajov určených na trávenie.

Na posilnenie pankreasu sme pre vás vybrali nasledovné lieky a doplnky:

Neprehliadnite