Čo pomáha na pálenie záhy?
Pálenie záhy je bežný jav, ktorý zapríčiňujú žalúdočné kyseliny. Väčšinu z dospelých ľudí už tento problém niekedy potrápil – či už po konzumácii nejakého jedla alebo napríklad na druhý deň po tom, ako sme to trošku prehnali s alkoholom.
Odborne o pálení záhy hovoríme ako o pyróze. Ako vzniká? Keď sa tzv. pažerákový zvierač uvoľní, kyselina zo žalúdka sa vráti späť do pažeráka – práve to spôsobuje nepríjemné pocity pálenia od krku až po hrudník. Pálenie záhy netreba podceňovať, pretože ak sa nelieči, môže spôsobiť rozvoj ďalších zdravotných ťažkostí – napríklad zápal pažeráka alebo pažerákové vredy. Po čom teda siahnuť, keď vás páli záha?
Ako spoznáte, že vás páli záha?
Príznaky, ktoré sa objavujú pri pálení záhy, môžu trvať od niekoľkých minút až do niekoľkých hodín. Najčastejšie sa jedná o:
- pocit pálenia v hrudi, bolesť a tlak za hrudnou kosťou,
- pocit pálenia v hrdle po jedle,
- grganie,
- pocit na vracanie,
- pocit plného žalúdka,
- ťažkosti pri prehĺtaní,
- kyslá alebo horká chuť v zadnej časti hrdla.
Čo pálenie záhy spôsobuje?
Za pálenie záhy sú zvyčajne zodpovedné zlé stravovacie návyky, respektíve nadmerný príjem vyprážaných, korenených, mastných alebo pikantných jedál. Príčinou môže byť aj nadmerné požitie kofeínových nápojov, perlivých nápojov a alkoholu. K vzniku pálenia záhy môže prispieť napríklad aj obezita, fajčenie, užívanie niektorých liekov, stres, nosenie príliš tesného oblečenia alebo tehotenstvo – práve u tehotných žien sa môže rozvinúť dlhodobé pálenie záhy z dôvodu hormonálnych a fyziologických zmien.
Ako si pomôcť pri pálení záhy?
Na úľavu od pálenia záhy sa bežne užívajú voľnopredajné lieky, ktorých hlavným cieľom je neutralizovať žalúdočné kyseliny. Tieto prípravky sa radia do skupiny antacíd – zlúčeniny vápnika, horčíka a hliníka so zásaditým pH, vďaka čomu kyseliny zneutralizujú. Môžu mať formu žuvacích tabliet, pastiliek alebo suspenzie.
Pomôcť vám môžu aj prípravky, ktoré potláčajú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Z prírodnej lekárne môže pomôcť napríklad aloe vera, masticha, zázvor alebo čaj s obsahom púpavy, harmančeka, mäty či šalvie. Pri akútnom probléme môžete siahnuť po pohári vody s troškou jedlej sódy. Ak sa pálenie záhy objavuje častejšie, prípadne neustupuje ani po samoliečbe, návštevu lekára neodkladajte.
Produkty, ktoré by ste pre zmiernenie pálenia záhy mali mať v domácej lekárničke: