Čo pomáha pri domácej liečbe hemoroidov?
Hemoroidy, ktoré poznáme pod ľudovým názvom zlatá žila, sú nepríjemným a pomerne častým zdravotným problémom. Týkať sa môže kohokoľvek z nás. Jedná sa o opuchnuté, prípadne zapálené žily v oblasti konečníka, ktoré môžu spôsobovať bolesť a svrbenie. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa tohto nepríjemného problému zbaviť, a to aj z pohodlia domova.
Aké sú najčastejšie príčiny vzniku hemoroidov?
Hemoroidy rozdeľujeme na vonkajšie a vnútorné. Vonkajšie sa nachádzajú pod kožou v blízkosti konečníka, možno ich nahmatať a po podráždení môžu spôsobiť svrbenie, nepríjemné pocity, ale aj krvácanie – v tomto prípade sa opuch vyskytuje len zriedkavo. Vnútorné sa nachádzajú vo vnútri konečníka a zvyčajne sa s nimi nespája bolesť, ale krv v stolici.
Hemoroidy zväčša vznikajú ako dôsledok zvýšeného tlaku v oblasti konečníka. Najčastejšie príčiny vzniku sú:
- tehotenstvo,
- hnačka alebo zápcha,
- dedičnosť,
- vyšší vek,
- sedavý spôsob života, zlá životospráva, stres,
- zadržiavanie stolice, námaha počas vyprázdňovania.
Ako sa prejavujú hemoroidy?
Príznaky hemoroidov sa odvíjajú od toho, či sa jedná o vnútorné alebo vonkajšie hemoroidy. Najčastejšie sa však prejavujú ako:
- svrbenie v oblasti konečníka,
- bolesť, pocit tlaku, opuch v oblasti konečníka a análnej oblasti,
- krvácanie z konečníka (najčastejšie po vykonaní potreby).
V čom spočíva domáca liečba hemoroidov?
Pri domácej samoliečbe vonkajších hemoroidov môžete vyskúšať sedacie kúpele, doplnky na posilnenie žilového systému alebo masti či krémy určené na lokálne použitie.
Na liečbu hemoroidov sa odporúčajú čapíky v kombinácii s lokálnymi krémami alebo gélmi s protizápalovým, antiseptickým účinkom a taktiež účinkom na tlmenie svrbenia. Konkrétne odporúčané produkty sú napríklad FAKTU masť, Procto-Glyvenol alebo Dobexil H. Z perorálnych liekov sú vhodné také, ktoré obsahujú flavonoidy diosmín alebo hesperidín, napríklad Detralex alebo Mobivenal. Liečbu vonkajších hemoroidov je vhodné skonzultovať s lekárom.
Pomôcť vám môžu aj bylinky, ktoré sú vhodné v boji proti hemoroidom. Môžete si z nich pripraviť klasický čaj, obklad alebo sedací kúpeľ. Medzi bylinky vhodné na liečbu hemoroidov patrí predovšetkým dubová kôra, repík, harmanček alebo nechtík. Za veľmi účinnú sa považuje práve dubová kôra, ktorú nájdete aj vo forme mastí či gélov.
Pri liečbe, ale tiež v rámci prevencie, by ste mali dbať na dostatočný príjem tekutín a stravy bohatej na vlákninu. Ak domáca liečba nezlepší stav vašich hemoroidov do niekoľkých dní, je potrebné navštíviť lekára.
Ktoré lieky a prípravky vám môžu pomôcť pri domácej liečbe hemoroidov?
Čapíky, masti a gély na lokálne použitie:
Doplnky na hemoroidy:
Prípravky z dubovej kôry a iných prírodných látok: