Doplnky na zníženie tlaku bez predpisu
Vysoký krvný tlak, odborne nazývaný hypertenzia, sa radí medzi veľmi časté civilizačné ochorenia. Osoba, ktorej sa hypertenzia týka, má krvný tlak pohybujúci sa nad štandardnými hodnotami. Zdravý, respektíve normálny krvný tlak by nemal prekročiť hodnoty 120/80 mm Hg. Hodnoty nad touto hranicou považujeme za zvýšené až vysoké. Vysoký krvný tlak nemá svoje úplne jasné a stanovené špecifické príznaky, preto pacient častokrát nevie, že sa tento problém týka práve jeho. Dlhotrvajúce vysoké hodnoty krvného tlaku ale môžu byť pre naše zdravie nebezpečné a je potrebné ich znížiť.
Liečbu vysokého krvného tlaku nastavuje lekár. Pokiaľ však máte len zvýšené hodnoty, prípadne chcete podporiť liečbu, môžete tak urobiť aj prostredníctvom voľnopredajných doplnkov. Ak už užívate lieky od lekára, užívanie konkrétnych doplnkov na tlak s ním prekonzultujte.
Čo môže spôsobiť vysoký krvný tlak?
Príčin, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie krvného tlaku, je viacero. Môžu byť podmienené genetikou, ale aj vonkajšimi faktormi, ktoré v konečnom dôsledku môžeme ovplyvniť. Medzi tie najčastejšie sa radí:
- nedostatočný pohyb a málo fyzickej aktivity,
- zlá životospráva,
- obezita,
- dlhodobý stres, rozčuľovanie sa, úzkosť,
- fajčenie,
- konzumácia alkoholu,
- nadmerný príjem soli z potravy.
Za vysoký krvný tlak taktiež môžu byť zodpovedné dedičné faktory, vek, vážnejšie ochorenia (napr. ochorenie obličiek, pečene alebo srdca) alebo nedostatok potrebných vitamínov a minerálov. Ak sa hodnoty vášho zmeraného tlaku pravidelne pohybujú nad 140/90 mm Hg, trpíte vysokým krvným tlakom. Keďže krvný tlak kolíše, jednorazové vyššie hodnoty sú považované za normálne. Tlak je potrebné merať si pravidelne, približne v rovnakom čase dňa.
Aké sú najčastejšie príznaky vysokého krvného tlaku?
Ako už bolo spomenuté v úvode, hypertenzia nemá presne stanovené príznaky. Bez pravidelného merania tak možno ani nezistíte, že vysokým tlakom trpíte. Nasledujúce signály ale na neho môžu poukazovať:
- poruchy spánku,
- bolesti hlavy,
- dýchavičnosť,
- únava,
- búšenie srdca,
- tlak na hrudi,
- opuch členkov,
- pískanie v ušiach.
Ak na sebe dlhodobo pozorujete uvedené príznaky, návštevu lekára by ste nemali odkladať.
Akými doplnkami môžete znížiť vysoký tlak?
Diagnostikovaná hypertenzia sa lieči predpísanými liekmi od lekára. V rámci znižovania nezávažných stavov vysokého tlaku môžete siahnuť po voľnopredajných doplnkoch, pomáha napríklad:
- magnézium,
- vitamín D,
- draslík,
- lecitín,
- koenzým Q10,
- prírodné extrakty, napríklad z cesnaku, hlohu, imela, olív či viniča.
Odporúča sa aj pitie bylinkových čajov určených na boj proti vysokému tlaku, ktoré môžu obsahovať bylinky ako praslička, medovka, hloh, baza či trezalka. Na zníženie vysokého tlaku je odporúčaný aj výživový doplnok s obsahom chioskej mastichy, ktorá môže mať pozitívne účinky na cievy a srdce – konkrétne napríklad Masticha Vena.
K zníženiu vysokého tlaku môže pomôcť aj životný štýl
Okrem užívania uvedených doplnkov sa v prvom rade odporúča zmeniť životný štýl. Aké zásady by ste mali dodržiavať?
- Vyhýbajte sa alkoholu a fajčeniu.
- Stravujte sa zdravo, predovšetkým znížte príjem soli z potravín a tiež konzumáciu údenín.
- Dbajte na fyzickú aktivitu – doprajte si minimálne pravidelné prechádzky alebo ľahkú športovú aktivitu (plávanie, jogu, pilates a podobne).
- Dbajte na pokojný a kvalitný spánok.
- Pokiaľ máte nadváhu, zvážte zníženie hmotnosti.
- Snažte sa znížiť stres – pravidelne relaxujte, pomôcť môže aj meditácia alebo dychové cvičenia.
Doplnky bez lekárskeho predpisu, ktoré vám môžu pomôcť znížiť vysoký krvný tlak: