Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Lieky na dnu bez predpisu

Choroba nazývaná dna patrí medzi najstaršie známe choroby. Trpeli ňou panovníci, filozofi či politici – aj preto sa zvykla označovať ako choroba kráľov. Dna predstavuje metabolickú poruchu látkovej výmeny a radí sa do kategórie reumatických chorôb. Poznáme ju aj pod latinským pojmom artritis urica, a ľudovo je označovaná ako pakostnica či podagra. Dna postihuje predovšetkým kĺby, no prejaviť sa môže aj na obličkách. Toto ochorenie častejšie postihuje mužov ako ženy.

Čo je príčinou vzniku dny?

Dnu zapríčiňuje zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi. Tento stav sa označuje ako hyperurikémia. Vzniká ako dôsledok narušenej rovnováhy medzi tvorbou kyseliny močovej a jej vylučovaním.

Za zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi najčastejšie môže:

  • genetická predispozícia,
  • zlé stravovacie návyky, nesprávna životospráva, nadmerná konzumácia alkoholu,
  • užívanie niektorých liekov, napríklad na odvodnenie,
  • niektoré iné ochorenie, napríklad porucha funkcie štítnej žľazy,
  • porucha obličiek, a tým pádom znížené vylučovanie kyseliny močovej.

 

Aké sú najčastejšie prejavy dny?

Hlavný, respektíve akútny príznak dny predstavuje tzv. dnový záchvat, ktorý sa môže prejaviť aj po niekoľkých rokoch bezpríznakovej zvýšenej hladiny kyseliny močovej v krvi.

Takýto záchvat sprevádzajú bolesti a opuchy kĺbov, objaviť sa môže aj celková vyčerpanosť alebo zvýšená teplota. Najčastejšie sa objavuje v noci alebo v skorých ranných hodinách. Postihnuté kĺby bývajú bolestivé na dotyk, opuchnuté, a v mieste opuchu bývajú lesklé. Postihnuté miesto je navyše červené až fialové.

Dnu je potrebné ihneď liečiť, v opačnom prípade môže prerásť až do chronického štádia, kedy sa príznaky stanú trvalými. Pri príznakoch alebo pri podozrení na dnu neodkladne vyhľadajte lekára, ktorý preverí hladinu kyseliny močovej v krvi.

Ako možno dnu liečiť?

Pri liečbe akútneho záchvatu dny sa používajú lieky viazané na lekársky predpis, ale aj voľnopredajné lieky na zmiernenie bolesti a zápalu.

Na zmiernenie bolestí a zápalu sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, napríklad s obsahom diklofenaku alebo ibuprofenu. Odporúčané sú aj výživové doplnky, a to napríklad Enzycol DNA alebo EDENPharma Čerešňa DNA.

Siahnuť môžete aj po bylinkách, ktoré vám pri dne môžu priniesť úľavu. Jedná sa predovšetkým o prasličku, púpavu, žihľavu, rebríček či mätu. Dobrou voľbou môže byť bylinný čaj AGROKARPATY DNA.

Ako pri každom ochorení, aj pri dne je žiaduce dodržiavať určité režimové opatrenia. Odporúčané je pitie dostatočného množstva tekutín, zmena stravovacích návykov, eliminácia príjmu alkoholu a taktiež uvážená fyzická aktivita.

Lieky a doplnky bez predpisu, ktoré vám pri dne môžu pomôcť:

Neprehliadnite