Mucosolvan alebo Solmucol? Ktorý liek si vybrať?
Každý, koho niekedy v živote chytil poriadny kašeľ, si vie predstaviť situácie, kedy sa nevedel „dokašľať“, pretože ho buď neustále dráždilo v krku, alebo bojoval s nekončiacim zahlienením. Kašeľ aj na základe týchto spomenutých charakteristík delíme na suchý a vlhký, pričom na oba tipy existujte viacero účinných liekov.
Dnes sa trošku lepšie pozrieme na dva obľúbené lieky Mucosolvan a Solmucol. Oba sú určené na liečbu vlhkého produktívneho kašľa. Aký je medzi nimi rozdiel? Kedy je lepšie siahnuť po Mucosolvane a kedy vám pomôže Solmucol? A nakoniec otázka, ktorá trápi rodičov: Ktorý z týchto dvoch liekov je lepší pre deti?
Mucosolvan aj Solmucol liečia vlhký kašeľ
Vlhký kašeľ získal svoj názov kvôli tomu, že pri ňom dochádza k nadmernej tvorbe hlienu a jeho následnému vykašliavaniu. Vo väčšine prípadov je vlhký kašeľ „nástupca“ suchého dusivého kašľa. Je spôsobený nahromadením hlienov v horných dýchacích cestách. Pri liečbe vlhkého kašľa je dôležité podporiť vykašliavanie. To možno urobiť pomocou vhodného liečiva. Na liečbu vlhkého kašľa sa používajú dva typy liekov, a to mukolytiká a expektoranciá.
Oba typy liekov pomáhajú od vlhkého kašľa uľaviť tým, že menia viskozitu hlienu – skvapalňujú ho, zjemňujú a riedia, aby bolo pre vás jednoduchšie hlieny z dýchacích ciest vykašľať. Aký je medzi týmito dvomi liečivami rozdiel? V klinickej praxi pravdepodobne neexistuje ostrá hranica medzi týmito dvomi typmi a ich účinky pri ochoreniach sú veľmi podobné.
Aký je rozdiel medzi Mucosolvanom a Solmucolom?
Najväčší rozdiel medzi týmito dvomi liekmi je v obsiahnutej látke:
- Solmucol obsahuje účinnú látku N-acetylcysteín. Jej schopnosť je rozpúšťanie hlienov v dýchacích cestách, čím uľahčuje ich odstránenie z organizmu vykašľaním, prípadne vysmrkaním.
- Mucosolvan obsahuje ambroxol, čo je skrátený názov pre Taktiež pôsobí na rozpúšťanie a uvoľnenie hlienu v prieduškách. Podporuje aj činnosť riasiniek, ktoré zabezpečujú transport hlienu. Vďaka tomu zmierňuje kašeľ a podporuje čistenie dýchacích ciest.
Medzi týmito liekmi teda nejaký rozdiel je, no účinky majú viac-menej podobné. Pokiaľ vás aj napriek tomu trápi otázka, či si vybrať Mucosolvan alebo Solmucol, naše odporúčanie znie: Ak vás trápi hustý hlien, ktorý nejde vykašľať, vyberte si Solmucol. V prípade, že máte redší hlien ale vo väčšom množstve, je vhodnejší liek Mucosolvan.
Mucolvan alebo Solmucol pre deti
Obidva lieky priniesli na trh prípravky vhodné aj pre deti. Pozrime sa na ne bližšie.
Solmucol pre detičky
Lieky Solmucol sú vhodné aj pre deti od 2 rokov a dospelých. Musíte však prísne dodržiavať dávkovanie odporúčané na obale výrobku, prípadne dávkovanie, ktoré stanovil pediater. Pre deti mladšie ako 2 roky je dostupný Solmucol sirup.
Mucosolvan Junior je vhodný aj pre najmenších
Štandardné lieky Mucosolvan sú vhodné pre dospelých a mladistvých od 12 rokov. Pre mladšie deti je určený Mucosolvan Junior. Môžete ho podávať už od narodenia.
Ktorý liek dieťaťu teda vybrať? Mucosolvan alebo Solmucol?
Platí v podstate to isté, ako u dospelých. Oba lieky patria k tým najpredávanejším prípravkom na vlhký kašeľ. Ak vaše dieťa trápi nadmerné množstvo hustého hlienu, ktorý nejde vykašlať, vhodnejší bude liek Solmucol. Rozriedi hlieny a uľahčí tak ich vykašliavanie. V prípade, že má dieťa problém s veľkým množstvom redšieho hlienu, môže mu viac pomôcť sirup Mucosolvan – účinná látka v ňom totiž stimuluje riasinky a tie napomáhajú dostať hlieny preč z dýchacích ciest.
Dávkovanie jednotlivých liekov nájdete uvedené v príbalovom letáčiku, prípadne ho stanoví lekár. Vždy si pozorne prečítajte dávkovanie a jednotlivé dávky presne dodržujte.