Najlepší liek proti hnačke
Hnačka môže poukazovať na podráždenie čreva vírusom alebo baktériou. Môže sa taktiež týkať zápalu, ale aj vážnejšieho ochorenia. Častokrát ju sprevádza bolesť brucha, kŕče a výnimkou nebýva ani zvýšená teplota. Liečbu bežnej hnačky zvládnete aj sami pomocou voľne dostupných liekov, doplnkov či prírodných produktov. Aké sú najlepšie?
Príčiny a príznaky hnačky
Za hnačku sa považuje stav, kedy sa riedka až vodnatá stolica vyskytuje minimálne trikrát za deň. Príčiny, ktorých dôsledkom môže byť hnačka, sú viaceré. Okrem tých vírusového alebo bakteriálneho pôvodu sa môže jednať o:
- alergickú reakciu na niektoré druhy potravín,
- skonzumovanie pokazeného jedla,
- nežiaduci účinok pri užívaní niektorých liekov,
- stres.
Hnačka môže byť akútna, infekčná alebo chronická. Posledný prípad si jednoznačne vyžaduje lekársku starostlivosť. Hnačka môže zapríčiniť dehydratáciu organizmu, obzvlášť v letných mesiacoch. Preto je nutné prijímať dostatočné množstvo tekutín.
Aké lieky môžu pomôcť pri hnačke?
V rámci liečby hnačky sa predovšetkým odporúča diétne stravovanie a pravidelné dopĺňanie tekutín – a to v podobe nesladených minerálnych vôd alebo bylinkových čajov. V prípade, že sa nejedná o akútnu hnačku infekčného pôvodu, môžu byť nápomocné tzv. antiperistaltické lieky, ktoré vedú k zahusteniu stolice a tlmeniu príznakov.
Odporúčané sú taktiež lieky, ktoré na seba viažu škodliviny, a to aktívne uhlie. Keďže pri hnačke dochádza k zaťažovaniu črevnej mikroflóry, vhodnou voľbou je aj užívanie probiotík. Liečbu hnačky, ktorá trvá dlhšie než 3 dni alebo sa často opakuje, je nutné konzultovať s lekárom.