Aká je normálna teplota u detí a kedy treba spozornieť?
Zvýšená teplota alebo horúčka u malých detí patrí medzi najčastejšie dôvody vyhľadania lekárskej pomoci zo strany rodičov. Môže byť signálom bežnej bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. Okrem toho, detský organizmus môže takýmto spôsobom reagovať aj na prerezávanie zubov alebo očkovanie. Normálna telesná teplota sa prirodzene mení vekom a môže kolísať z rôznych faktorov.
Aká sú normálne hodnoty teploty u detí?
Normálna telesná teplota novorodenca, teda u dieťatka do 28 dní veku, sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí okolo 36,5 – 37,2°C. Je to však individuálne a teplota môže počas dňa kolísať v závislosti od dennej doby, oblečenia, aktivity a podobne. U starších detí sú tieto teploty o niečo nižšie.
Za zvýšenú teplotu u detí sa považujú hodnoty 37°C – 38°C. Ak hodnoty vystúpia nad 38°C, hovoríme o horúčke. Údaje o teplote u detí sa môžu líšiť na základe spôsobu merania. U novorodencov a dojčiat sa za najpresnejšie považuje meranie teploty v konečníku. Pri tomto meraní je potrebné od výsledku odrátať 0,5°C, aby ste dostali presný údaj. U starších detí meranie zvyčajne prebieha v podpazuší.
Ak máte akékoľvek pochybnosti ohľadom teploty vášho dieťatka, konzultujte ich s pediatrom. Zvýšená teplota či dokonca horúčka je totiž takmer vždy, s výnimkou rastu zúbkov a očkovania, signálom prebiehajúceho ochorenia.
Čo môže pomôcť znížiť horúčku u detí?
Ak je teplota vášho dieťatka len mierne zvýšená, lieky nie je potrebné podávať za každú cenu. V prípade horúčky u detí, teda teploty nad 38 °C, sa podávajú lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu určené pre deti. Majú formu sirupu alebo čapíkov. Pri výbere konkrétneho produktu sa riaďte vekom alebo váhou dieťaťa.
V prípade, že lieky stav dieťaťa nezmenia, môžete skúsiť zábaly s použitím vlažnej osušky, potieranie tela vlažnou špongiou alebo vlažnú sprchu. Pamätajte si však, že u dieťaťa nesmie dôjsť k prudkému ochladeniu tela, a preto by voda či uteráky mali byť len vlažné.
Teplotu u dieťaťa je potrebné pravidelne merať a kontrolovať, a to aj počas noci. Dôležitý je aj dostatočný príjem tekutín a ľahké priedušné oblečenie. Pokiaľ horúčka po podaní lieku neklesá, kontaktujte lekára. Lekársku pomoc by ste ihneď mali vyhľadať aj v prípade, že je horúčka u dieťatka vyššia ako 39°C alebo ňou trpí dieťa mladšie ako 6 mesiacov.
Ktoré lieky pre deti na zníženie horúčky môžu pomôcť?