Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ktoré obklady sú vhodné na kŕčové žily?

Kŕčové žily, známe aj pod názvom varixy, sú pomerne rozšíreným civilizačným ochorením. Ich prejavy zrejme nemusíme dlho opisovať: vyznačujú sa výraznými, napuchnutými, modro-fialovými žilami na nohách. Medzi ďalšie príznaky patrí pocit ťažkých nôh, brnenie v nohách, kŕče a opuchy v lýtkach.

Práve tieto posledné spomínané príznaky, ako je bolesť či pocit ťažkých nôh, môžu zmierniť obklady na kŕčové žily, ktoré sú veľmi obľúbenou metódou domácej liečby. Tie najosvedčenejšie obklady nájdete v druhej časti tohto článku. Na úvod si ale poďme vysvetliť, ako kŕčové žily vznikajú a čo na ne môže pomôcť.

Kŕčové žily nie sú len estetický problém. Ako vznikajú?

Sú dôsledkom oslabenia pružnosti žíl a zhoršenia prietoku krvi v cievach. V našom organizme to funguje tak, že krv z nôh sa prirodzene pumpuje smerom k srdcu. Keď sa však cievna stena oslabí, krv neprúdi plynule a začne sa hromadiť. V cievach sa zvyšuje tlak, začína ich deformovať a vznikajú kŕčové žily.

Aj keď sa teda kŕčové žily môžu javiť len ako estetický problém, nie je to celkom tak. Majú totiž niekoľko štádií. Ako prvé vznikajú metličkové žilky, ktoré síce nebolia, no už v tejto fáze by ste mali spozornieť a problém riešiť. „Metličky“ sa môžu rozvinúť do bolestivých retikulárnych žíl, prípadne kmeňových varixov (hmatateľné, modré uzlovité žily). Pridruženými problémami sú veľmi bolestivé povrchové zápaly žíl, trombóza žíl a vredy.

Domáca liečba kŕčových žíl

Už na úvod musíme upozorniť, že rozvinuté kŕčové žily sa liečiť nedajú. Je možné odstrániť ich len zákrokom – laserom, chirurgicky, rádiofrekvenciou či sklerotizáciou. Neexistuje dokonca ani žiadny zázračný liek na kŕčové žily. Pokiaľ ich však podchytíte už v skorom štádiu, viete zmierniť ich postup a výrazne zabrániť zhoršovaniu ich stavu. Cieľom je posilniť cievny systém, znížiť tlak v cievach a odstrániť chronický zápal. Čo pomáha na kŕčové žily?

  • Lieky: venofarmaká alebo vazoprotektíva s obsahom diosmínu a / alebo hespedrínu, medzi ktoré patria napríklad Detralex, Flebaven a Aescin.
  • Masti: masti ako Lioton gel, Varikosan či Heparin zmierňujú pocit ťažkých nôh a pôsobia proti tvorbe krvných zrazenín. Z prírodnej lekárne sú to masti a gély s obsahom konope či pagaštanu konského.
  • Zmena životného štýlu: cvičenie, nosenie kompresných pančúch a podkolienok, nosenie voľnejšieho oblečenia, snažiť sa nesedieť alebo naopak nestáť príliš dlho.
  • Domáca liečba: užívanie vhodných prírodných doplnkov, príjem stravy s vysokým obsahom rutínu, pitie čajov na obehovú sústavu, masáže, obklady.

 

Obklady na kŕčové žily – pomôžu od bolesti aj pocitu ťažkých nôh

Aj keď obklady vám kŕčové žily nepomôžu vyliečiť, ich primárnym účinkom by mala byť prevencia, prípadne zmiernenie pocitu ťažkých nôh, bolesti či prípadného opuchu. Z receptov starých mám sme pre vás vybrali tie najpoužívanejšie. Ktoré obklady na kŕčové žily môžete vyskúšať?

  • Kapustový obklad: kapustové listy jemne pomliaždite, aby sa z nich uvoľnila šťava. Potom ich chvíľu zohrievajte nad parou. Ešte teplé listy si poukladajte na miesta s kŕčovými žilami, obviažte ich potravinárskou fóliou a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, napríklad cez noc.
  • Obklad z nechtíka lekárskeho: Zmiešajte 2 lyžice nechtíkovej tinktúry s ¼ litra studenej vody. Do vody následne namočte bavlnenú šatku alebo ľanovú plachtu a prikladajte na boľavé miesta.
  • Obklad z pagaštanu konského: Postupujte rovnako, ako v prípade nechtíkového obkladu. Tinktúru zmiešajte so studenou vodou, namočte do nej látku a prikladajte na postihnuté miesto. Pokiaľ hľadáte jednoduchší spôsob, kúpte si gél s obsahom pagaštanu konského. Pre lepšiu vstrebateľnosť môžete po nanesení gélu postihnuté miesto obložiť fóliou či sáčkom a na voľno previazať elastickým obväzom.
  • Bazový obklad: Čerstvé bazové listy rozdrvte tak, aby pustili šťavu. Zmes priložte na postihnuté miesta a previažte látkou. Nechajte pôsobiť minimálne hodinu.
  • Lopúchový obklad: S čerstvými lopúchovými listami postupujte rovnako ako s bazovými.

Neprehliadnite