Trápia vás prechladnuté obličky? Čo môže pomôcť?
Prechladnuté obličky v podstate ľudovo pomenúvajú zápal obličiek, ktorý súvisí s infekciou močových ciest. Ide o zápal horných močových ciest, ktorý by mal byť správne a dostatočne liečený, inak môže vyvolať vážnejšie zdravotné komplikácie. Nástup zápalu býva rýchly a intenzívny. Už pri prvých príznakoch sa odporúča návšteva lekára.
Niekedy však zvyknú pacienti prechladnutými obličkami mylne nazývať aj zápal dolných močových ciest, prípadne akékoľvek prechladnutie alebo problémy „odspodu“. Pri liečbe však treba tieto ochorenia odlišovať, pretože sa vyznačujú inou závažnosťou aj liečbou.
Ako vzniká zápal obličiek?
Za vznikom zapálených – prechladnutých obličiek najčastejšie stojí bakteriálna infekcia, zriedkavo sú pôvodcami vírusy. Neinfekčný typ zápalu môžu spôsobiť obličkové alebo močové kamene. Ďalšie faktory vplývajúce na jeho vznik sú napríklad oslabený imunitný systém alebo metabolické poruchy.
Príznaky prechladnutých obličiek:
- Bolesti brucha alebo chrbta v bedrovej oblasti.
- Zakalený a zapáchajúci moč.
- Pálenie, bolesti alebo rezanie pri močení (tieto príznaky sa objavujú vtedy, ak sa zápal rozšíril z dolných močových ciest).
- Horúčka, nevoľnosť, vracanie.
- Slabosť, malátnosť.
Pozor: bolesť v oblasti obličiek nemusí byť vždy nutne „obličková“. Niekedy si túto bolesť zvykneme zamieňať za bolesť krížov, ktorá môže byť spôsobená problémami s platničkami či prechladnutím krížovej oblasti. Pre rozoznanie problému si teda všímajte aj iné príznaky, napríklad horúčku, slabosť či nevoľnosť.
Čo môže pomôcť na prechladnutie močových ciest?
Pri podozrení na prechladnuté obličky ihneď navštívte lekára. Ide o vážny problém, ktorý sa môže rozvinúť vo vážne problémy. Ak ste si ale počas čítania tohto článku uvedomili, že máte problém v dolných močových cestách (teda nejde o závažný zápal obličiek), môžete vyskúšať aj samoliečbu. Čo pomáha?
- Doplnky na podporu zdravia močových ciest, napríklad s obsahom brusníc alebo D-manózy, ktorá na seba viaže baktérie a zabraňuje tak ďalšiemu rozširovaniu infekcie.
- Zvýšený pitný režim. Tekutiny totiž dokážu vyplaviť z močových ciest škodlivé látky. Vhodné je napríklad pitie urologického čaju alebo čaju na obličky.
- Priama konzumácia brusníc. Brusnice sú jedným z najlepších prírodných prostriedkov, ako zlepšiť zdravie močových ciest.
- Udržiavanie intímnych oblastí v teple. Nezdržiavajte sa v studených miestnostiach, vonku by vás nemalo „prefúknuť“.
- Pravidelná intímna hygiena.
Pomôcť vám môže aj úprava jedálnička. Je potrebné obmedziť príjem potravín a látok, ktoré zaťažujú obličky, a to napríklad kofeín, alkohol, cukry a sodík. Ak sa váš stav nezlepšuje, návštevu lekára neodkladajte, pretože sa u vás môžu rozvinúť vážnejšie komplikácie.
Na úľavu pri prechladnutých močových cestách vám môže pomôcť: