Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Prečo malým deťom nepodávať Aspirín? Hrozí im riziko vzniku tzv. Reyovho syndrómu

Reyov syndróm je vzácne, no vážne ochorenie, ktoré by ste rozhodne nemali brať na ľahkú váhu. Je označované ako detské ochorenie, môže však postihnúť aj dospelých. Najčastejšie sa vyskytuje pri vírusových infekciách u detí, ako  je chrípka či ovčie kiahne, pričom presná príčina jeho vzniku nie je známa. Reyov syndróm je tiež dôvod, prečo lekári neodporúčajú podávanie liekov s kyselinou acetylsalicylovou malým deťom. Prečítajte si viac o tomto syndróme a zistite, ktoré lieky by ste vášmu dieťaťu nemali podávať bez konzultácie s lekárom.

Ako sa Reyov syndróm prejavuje?

Reyov syndróm je charakterizovaný ako akútna nezápalová encefalopatia so zlyhaním pečene. Toto ochorenie ako prvý opísal patológ R.D.K. Reye v roku 1963. Reyov syndróm sa prejavuje primárne zvracaním a symptómami ako zmätenosť, dezorientácia či mdloby s rýchlym progresom k závažnejším príznakom. Niekedy sa o ňom hovorí aj ako o dvojfázovom ochorení, nakoľko sa najčastejšie prejaví počas rekonvalescencie po vírusovej infekcii. Po prepuknutí syndrómu dochádza k poškodeniu pečene. Následne môže nastať intoxikácia ďalších vnútorných orgánov a poškodeniu mozgu, často s fatálnymi následkami.

Spojitosť medzi kyselinou acetylsalicylovou a Reyovym syndrómom

Výskumy Reyovho syndrómu viedli v USA k prísnym varovaniam ohľadom užívania Aspirínu u detí. Dodnes sa presne nevie, čo Reyov syndróm spôsobuje. Vieme však, že môže byť naozaj nebezpečný. Vplýva totiž na všetky orgány tela a najviac postihuje práve pečeň a mozog. Zatiaľ nie sú štúdie, ktoré by s istotou potvrdili, do akej miery je kyselina acetylsalicylová zodpovedná za vyvolanie Reyovho syndrómu. Ukázali sa však spojitosti medzi užívaním Aspirínu (ktorý obsahuje kyselinu acetylsalicylovú) a zvýšeným rizikom vzniku Reyovho syndrómu. Tie lekárom stačia na to, aby užívanie liekov s obsahom kyseliny acetylsalicylovej deťom neodporúčali.

Pri jednotlivých výrobcoch sa môže použitie liekov so spomínaným liečivom líšiť. Niektoré sú označené ako vhodné od 12 rokov, iné od 15 či 16 rokov. Na mnohých liekoch nájdete dokonca explicitnú informáciu, že sa nemajú podávať deťom a mladistvým s vírusovými ochoreniami.

Na čo sa používajú lieky s kyselinou acetylsalicylovou?

Kyselina acetylsalicylová patrí k NSAID, čiže nesteroidným protizápalovým liekom, pričom sa používa na tlmenie horúčky, bolesti a zmierneniu zápalu. Okrem toho pomáha tiež znižovať tvorbu krvných zrazenín, čím zmenšuje riziko vzniku infarktu alebo mozgovej príhody. To však platí len v prípade, že je podávaná v nižších dávkach, najčastejšie 100 mg. Vo vyšších dávkach, ako napríklad v lieku Aspirin 500 mg, už liečivo pôsobí len ako analgetikum a antipyretikum.

Pokiaľ má vaše dieťa menej ako 15 rokov a trápi ho chrípka, horúčka alebo bolesť, toto sú niektoré z liekov, ktoré jej bez odporúčania lekára nepodávajte:

 

Aké lieky na horúčku a bolesť sú pre malé deti bezpečné?

Bezpečnou voľbou pre detičky sú lieky určené priamo pre ne. Najčastejšie ich nájdete označené ako junior alebo baby. Siahnuť môžete po liekoch s obsahom paracetamolu  a ibuprofenu. Nezabúdajte však, že pri ochorení najmenších detičiek je potrebné kontaktovať najprv lekára a riadiť sa jeho odporúčaniami. Ak sa chystáte nasadiť voľnopredajný liek väčšiemu dieťaťu, nezabudnite si dôkladne preštudovať príbalový letáčik a dodržiavať predpísané dávkovanie.

Neprehliadnite