Máte žalúdok ako na vode? Poradíme vám, čo vám pomôže
Možno ste si už aj vy niekedy povedali: „Mám žalúdok na vode.“ Niekedy vám trávenie rozhodí črevná viróza, inokedy nevhodná kombinácia jedla, no svoju úlohu zohráva aj stres či dokonca tehotenstvo alebo cestovanie. Pozrite sa spolu s nami bližšie na to, čo zapríčiňuje podráždenie žalúdka a zistite, ako si rýchlo pomôcť.
Podráždený žalúdok z diétnej chyby
Azda najčastejšou príčinou skrývajúcou sa za „žalúdkom ako na vode“ je diétna chyba. To znamená, že ste napríklad zjedli nevhodnú kombináciu potravín, prejedli ste sa, prípadne vám skonzumovaná potrava „nesadla“. V týchto prípadoch vám môže byť až na vracanie. Siahnuť môžete po prípravkoch, ktoré trávenie rozbehnú, upokoja žalúdok a uľahčia mu spracovanie prijatého jedla.
Žalúdok na vode po črevnej viróze
Črevná viróza je nepríjemná a veľmi často ešte pár dní po jej odznení človeka potrápi podráždený žalúdok. V týchto prípadoch je dôležité žalúdok nezaťažovať. Mali by ste jesť len diétne a dobre stráviteľné jedlá v menších množstvách. Vhodné sú potraviny s vyšším obsahom vlákniny, ako sú jablká, varená mrkva a banány. Vyhnite sa ťažkým, mastným a vyprážaným jedlám a oblúkom sa vyhnite alkoholu a nikotínu. Regenerácii tráviaceho systému napomôže tiež užívanie probiotík, napríklad:
Podráždený žalúdok zo stresu
Psychika a stres vplývajú na ľudské zdravie viacerými spôsobmi. Jedným z nich je to, ako sa stresové situácie a psychická nepohoda prejavia na trávení. Určite ste už boli v situácii, kedy ste mali z niečoho stres, strach či trému sprevádzanú stiahnutým žalúdkom a pocitom, že ak niečo zjete, jedlo sa vo vás veľmi dlho neudrží. Stres síce častejšie spôsobuje hnačku, avšak nezvyčajné nie je ani zvracanie a žalúdok ako na vode. Upokojiť žalúdok vám pomôžu bylinné čaje s obsahom mäty, valeriány lekárskej a ľubovníka bodkovaného.
Nevoľnosti v tehotenstve
Žalúdok ako na vode pozná aj väčšina mamičiek, minimálne teda tie, ktoré zažívajú ranné nevoľnosti. Najčastejšie sa ranná nevoľnosť, sprevádzaná vracaním, vyskytuje v prvých týždňoch tehotenstva. Tieto nevoľnosti vznikajú v dôsledku hormonálnych zmien v organizme a zvýšeného tlaku na maternicu a okolité orgány. Na ranné nevoľnosti pomáha zázvorový čaj. Dôležité je tiež prijímať jedlo v malých dávkach a častejšie. Skúste si dať niečo ľahšie, napríklad piškóty, banán alebo kúsok rožka.
Nevoľnosť pri cestovaní
Ak vás trápi nepokojný žalúdok počas cestovania v dopravnom prostriedku, napríklad v aute, autobuse či lietadle, pravdepodobne ide o kinetózu. Kinetóza je ochorenie z pohybu a spočíva v tom, že mozog je zmätený z informácií, ktoré sa k nemu z rôznych „zdrojov“ dostávajú – oči vidia, že sa hýbete, ale telo ako také zostáva v pokoji. Na zmiernenie nevoľnosti pri cestovaní vám pomôže liek Kinedryl.