Trápi vás zápal kĺbov na ruke? Čo vám môže pomôcť?
Bolesť kĺbov, opuch, stuhnutosť alebo začervenanie na ruke môže vzniknúť následkom preťaženia, zranenia, ale aj zápalu. Potrápiť môže každého, a teda nielen dospelých, ale aj mladistvých a detí. Zápalové ochorenie kĺbov sa nazýva artritída a má niekoľko foriem. Ako sa so zápalom popasovať a čo vám môže pri jeho prejavoch pomôcť?
Najčastejšie prejavy a príčiny zápalu kĺbov na ruke
Zápal môže byť buď akútny alebo chronický, a môže mať infekčný alebo neinfekčný pôvod. Infekčný zápal zapríčiňujú baktérie a vírusy, neinfekčný zápal môže vzniknúť napríklad kvôli rôznym autoimunitným procesom. Pri zápale kĺbov na ruke sa zvyčajne objavujú tieto symptómy:
- bolesť kĺbov, stuhnutosť, citlivosť, obmedzenie pohybu,
- opuch,
- kožné prejavy, teda napríklad začervenanie kože v oblasti kĺbu,
- zvýšená teplota, taktiež lokálne zvýšená teplota v oblasti zápalu,
- nevoľnosť.
Rizikové faktory, ktoré môžu ovplyvniť vznik zápalu, sú napríklad genetická predispozícia, vyšší vek, zlý životný štýl, oslabený imunitný systém, časté infekcie, užívanie niektorých liekov alebo hormonálne poruchy. Ak zápal nie je vyvolaný cudzím patogénom, môže signalizovať vážnejšie ochorenie, a to napríklad reumu alebo osteoartritídu.
Osteoartritída je najčastejšou formou zápalu kĺbov. Môže vzniknúť kvôli genetickej predispozícii, nadváhe, preťaženiu alebo poraneniu kĺbu. Reuma je zase chronické zápalové ochorenie kĺbov a poznáme mnoho druhov tohto ochorenia – najznámejšie sú napríklad DNA alebo reumatoidná artritída.
Čo môže pomôcť pri zápale kĺbov na ruke?
Liečba zápalu kĺbov na ruke závisí od toho, či má infekčný alebo neinfekčný pôvod. Pri infekčnom zápale sa používajú antibiotiká, ktoré vám môže predpísať len lekár. Lekára je potrebné navštíviť aj v prípade, že máte podozrenie na autoimunitné ochorenie. Pokiaľ vás kĺby na rukách bolia dlhodobo, môže ísť o chronický zápal, ktorý patrí do rúk lekára.
Ak ide o akútne prejavy, pomôcť vám môžu aj voľnopredajné prípravky. Tie väčšinou tlmia bolesť, znižujú opuch aj zápal. Vybrať si môžete buď tabletovú formu, alebo formu mastí a gélov na lokálne použitie. Najlepšie bude siahnuť po liekoch zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov, ktoré sa podieľajú na znižovaní bolesti a zápalu súčasne – patria sem lieky s obsahom ibuprofenu alebo kyseliny acetylsalicylovej. Na lokálne použitie sú zase obľúbené prípravky s látkou diklofenak, ktorá taktiež pôsobí proti zápalu a bolesti.
Ako podpora liečby zápalu môžu pôsobiť aj omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalový účinok a sú odporúčané aj pri reumatických ochoreniach. Siahnuť tiež môžete po kĺbovej výžive. Zápal kĺbov na ruke si ale vyžaduje predovšetkým pokoj a čo najnižšie zaťaženie postihnutého kĺbu. Pri silných bolestiach si preto na chvíľu dajte pauzu od práce a zbytočného zaťažovania ruky. Ak sa váš stav domácou liečbou nezlepšuje, prípadne sa pridajú ďalšie komplikácie, návštevu lekára neodkladajte.