Rotavírus u detí spôsobuje hnačku a dehydratáciu. Ako ho správne liečiť?
Hnačka patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenia u detí. Pokiaľ však okrem toho začne dieťa zvracať a objaví sa aj vysoká horúčka, môže ísť o rotavírusovú infekciu. V takomto prípade by ste mali zbystriť pozornosť, nakoľko rotavírusové infekcie môžu mať závažný priebeh s nutnosťou hospitalizácie chorého dieťatka v nemocnici.
Čo je rotavírus?
Rotavírus je vírus, ktorý spôsobuje hnačku a iné črevné symptómy. Je veľmi nákazlivý a je najčastejšou príčinou hnačiek u dojčiat a malých detí do 5 rokov na celom svete. Napáda bunky vo vnútri čreva, kde následne spôsobuje zápal. Tvar rotavírusu je pod mikroskopom okrúhly. Z toho je odvodený aj jeho názov, nakoľko latinské „rota“ znamená koleso.
Upozornenie
Výrazne nebezpečný je rotavírus u malých detí. Môže spôsobiť dehydratáciu, ktorá môže viesť až k hospitalizácii. Najrizikovejšou skupinou sú deti vo veku od 3 mesiacov do 3 rokov1.
Príznaky rotavírusu u detí
Ak sa vaše dieťa dostalo do kontaktu s rotavírusom, príznaky sa prejavia už po 2 – 3 dňoch. Pretrvávajú spravidla 3 – 8 dní. U detí sa rotavírus prejavuje ako:
Vážna hnačka
Zvracanie
Únava
Vysoká teplota
Dehydratácia
Bolesť brucha
Dehydratácia je u detí najväčším problémom. Detičky sú náchylnejšie na stratu tekutín a elektrolytov zvracaním a hnačkou, pretože majú menšiu telesnú hmotnosť. Svoje dieťa preto musíte starostlivo sledovať na príznaky dehydratácie, ku ktorým patria:
- suché ústa a popraskané pery,
- chladná pokožka,
- nedostatok sĺz pri plači,
- znížená frekvencia močenia (alebo menej mokrých plienok u dojčiat),
- zapadnuté oči,
- zmeny v správaní – podráždenosť alebo apatia.
Príznaky rotavírusu u dospelých
Aj keď pre deti je rotavírus nebezpečnejší, množstvo problémov môže spôsobiť aj dospelým. Tí môžu tiež pociťovať niektoré z príznakov rotavírusu, ako sú napríklad:
- vracanie,
- silná únava,
- vysoká horúčka,
- podráždenosť,
- dehydratácia,
- bolesť brucha.
Príznaky rotavírusu u zdravých dospelých osôb sa prejavujú v oveľa menšej miere. Niektorí dospelí s rotavírusom dokonca nemusia pociťovať žiadne príznaky. Vo vyššom veku majú rotavírusové infekcie opäť ťažší priebeh, najmä v dôsledku oslabenej imunity2.
Ako sa prenáša rotavírus?
Najčastejšou formou šírenia rotavírusu je fekálno-orálna cesta. Zárodky sa nachádzajú v stolici človeka a môžu sa šíriť na iné povrchy neumytými rukami po použití kúpeľne alebo výmene plienok. Na povrchu hračiek alebo iných predmetov môžu pretrvávať aj niekoľko dní, a tým sa môžu stať zdrojom nákazy.
Rovnako je možné nakaziť sa rotavírusom aj kontaktom s telesnými tekutinami niekoho, kto je infikovaný, napríklad kýchaním alebo dotykom kľučiek dverí či hračiek, ktorých sa choré dieťa dotklo. Majte na pamäti, že rotavírus sa môže prenášať aj od bezpríznakových dospelých. Nákazu môže chorý pacient šíriť aj 2 dni pred prvými príznakmi infekcie.
Ako prebieha liečba rotavírusu?
Podobne ako pri iných vírusových ochoreniach, ani pri rotavírusovej črevnej infekcii neexistujú žiadne špecifické lieky. Terapia sa zameriava na kontrolu príznakov a zabránenie dehydratácii.
Jednou z najdôležitejších metód liečby je hydratácia a doplnenie tekutín, napríklad pomocou rehydratačných roztokov. Dopĺňajú vodu a minerálne látky, ktoré sa strácajú v dôsledku zvracania, hnačky a potenia.
Prospešné môžu byť aj probiotiká. Pomáhajú obnoviť črevnú mikroflóru a prispievajú tiež k podpore imunitného systému. V prípade vysokej horúčky u dieťatka sa podávajú antipyretiká.
Z liekov na hnačku sa pri rotavírusovej infekcii používajú črevné adsorbenciá. Sú to nevstrebateľné liečivá, ktoré sú schopné na svoj povrch viazať najrôznejšie škodlivé látky a toxíny.
Patrí sem medicinálne / čierne uhlie, dostupné vo forme tabliet alebo ako prášok. Diosmektit je kaolínu podobná látka, prášok na prípravu suspenzie, rozpúšťajúci sa vo vode alebo kašovitej strave. Je tiež dostupný aj ako suspenzia na priame užitie. Okrem toho k adsorbenciam patria aj tanát želatíny alebo hydrogél kyseliny metylkremičitej. Pokiaľ užívate aj iné lieky, je nutný 2-hodinový odstup od užitia črevného adsorbencia. Podávanie takýchto liekov u detí by ste mali skonzultovať s lekárom.
Pokiaľ rotavírusová infekcia postihla dojča, pokračujte v dojčení. Stravu môžete doplniť o ryžový odvar, ktorý doplní stratené tekutiny. Ak dieťa nie je dojčené, odporúča sa podávať mu dojčenské mliečne výživy bez obsahu laktózy3.
Ako predchádzať rotavírusom?
Vážnym rotavírusovým infekciám je možné predchádzať pomocou očkovania. Na Slovensku je očkovanie proti rotavírusom dobrovoľné a je vhodné pre deti od 6 týždňov do 24, respektíve do 32 týždňov, v závislosti od očkovacej látky. Na Slovenskú sú dostupné dve očkovacie perorálne suspenzie, ktoré sa podávajú ústami a chránia pred gastroenteritídou (hnačka a zvracanie) spôsobenou rotavírusovou infekciou. Vakcíny obsahujú oslabené vírusy, ktoré sa nebudú množiť v čreve, ale zároveň spôsobia imunitnú odpoveď organizmu, zabezpečujúcu ochranu pred infekciou rotavírusom.
Okrem vakcíny je dôležité dodržiavať aj preventívne opatrenia. Samozrejmosťou by malo byť dodržiavanie hygienických zásad, časté umývanie rúk a správna hygiena potravín. V prípade, že sa objavia príznaky rotavírusovej infekcie, je dôležité, aby bolo dieťa izolované od ostatných detí. Tým sa zabráni šíreniu infekcie nielen v kolektíve, ale napríklad aj medzi súrodencami.
V detských kolektívoch by sa malo dbať na to, aby mali deti čisté oblečenie a hračky. Pripravovať by sa mali jedlá z čerstvých surovín, ktoré boli dôkladne umyté a tepelne spracované. Ak sa však predsa objavia príznaky infekcie, je dôležité kontaktovať lekára a začať s liečbou včas2.
Hľadáte pomoc proti hnačke?
Alebo si chcete zásobiť domácu lekárničku, aby ste v prípade potreby mali hneď všetko po ruke? Pozrite si celý sortiment našich liekov proti hnačke pre deti a buďte pripravení na každú neočakávanú situáciu.
Zdroje použité v článku:
1. Rotavirus. 2021. In:mayoclinic.com [online]. 28.04.2021 [cit. 21.04.2023] Dostupné z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rotavirus/symptoms-causes/syc-20351300
2. SWINER, C., Rotavirus. 2022. In: webmd.com [online]. 10.11.2022 [cit. 21.04.2023] Dostupné z https://www.webmd.com/children/guide/what-is-rotavirus
3. CHERNEY, K., What is Rotavirus?. 2023 In: healthline.com [online]. 18.04.2023 [cit. 21.04.2023] Dostupné z https://www.healthline.com/health/rotavirus