Samovoľný únik moču u žien: Prečo nestihnete dobehnúť na toaletu a ako problémy s únikom moču riešiť?
Nechcený alebo aj samovoľný únik moču predstavuje situáciu, kedy z nejakého dôvodu stratíte kontrolu nad močovým mechúrom a, ľudovo povedané, „cvrkne vám“. Samovoľný únik moču u žien nie je nezvyčajný a môže byť rôzne závažný. Pri najmiernejších únikoch ide naozaj len o cvrknutie po kýchnutí, zakašľaní či výdatnom smiechu. Pri vážnej inkontinencii ale dochádza k tak náhlemu a prudkému nutkaniu na močenie, že s najvyššou pravdepodobnosťou nestihnete dobehnúť na toaletu. Samovoľný únik moču sa nevyhýba ani pánom, no bežnejší je u žien, a práve im sa dnes povenujeme trošku viac. Čo je príčinou samovoľného úniku moču u žien, ako ho liečiť a ako mu predchádzať?
Samovoľný únik moču u žien vs. inkontinencia
Inkontinencia a samovoľný únik moču pomenúvajú ten istý jav. Hoci mnohí považujú inkontinenciu moču za ochorenie, ide skôr o príznak. Inkontinencia moču je totiž sprievodným symptómom viacerých ochorení a zdravotných problémov. Zvyčajne sa problémy s inkontinenciou začínajú objavovať u žien po 45. roku života, čo má veľmi pravdepodobne súvis s obdobím klimaktéria, menopauzou a s nimi spojenými hormonálnymi zmenami.
Problémy so samovoľným únikom moču sa však môžu objaviť aj u mladších žien – napríklad po prirodzenom pôrode. Popôrodná inkontinencia sa prejavuje únikom moču pri kašľaní alebo kýchaní. U starších žien zas zohráva úlohu tzv. hyperaktívny močový mechúr. Ženy s nadmerne aktívnym močovým mechúrom pociťujú zvýšenú frekvenciu náhleho nutkania na močenie – viac ako 8x denne.
Viete, aký typ inkontinencie vás trápi?
Poznať, aký typ samovoľného úniku máte, nie je len otázkou zvedavosti. V prvom rade ide o kľúčový faktor potrebný pre nastavenie vhodnej liečby tohto nepríjemného problému. Rozlišujeme 4 základné typy inkontinencie u žien:
Urgentná inkontinencia
Pri urgentnej inkontinencii u žien dochádza k mimovoľnému a nechcenému úniku moču, spojenému s náhlym, intenzívnym nutkaním na močenie, ktoré neviete ovládať vôľou. Tento typ inkontinencie tvorí až 20% všetkých prípadov u žien. K bežným príčinám urgentnej inkontinencie patrí napríklad zápal močového mechúra.
Stresová inkontinencia
O stresovej inkontinencii u žien hovoríme vtedy, keď k úniku moču dochádza počas námahy – čiže pri dvíhaní ťažších bremien, kašľaní, kýchaní, prudkom postavení, športe, smiechu a podobne. Tieto samovoľné úniky moču sú spôsobené nedostatočnou funkciou uzáverových mechanizmov močového mechúra a panvového dna, pričom únik trvá len počas zvýšenia vnútrobrušného tlaku.
Stresová inkontinencia je následkom špecifického poškodenia svalov, fasciálnych štruktúr a nervov panvového dna – napríklad pri pôrode, po operácii, poškodení nervov spôsobených poranením a podobne. 1
Trpíte stresovou inkontinenciou?
Prečítajte si viac o jej príčinách, prejavoch aj liečbe. Čo vám pomôže na únik moču spôsobený ochabnutím svalov panvového dna?
Inkontinencia z pretekania
Inkontinencia z pretekania vzniká vtedy, keď moč uniká po kvapkách z príliš preplneného mechúra. Liečba tohto typu inkontinencie spočíva v odvedení moču prostredníctvom drenáže a následnom odstránení mechanickej obštrukcie v močovej rúre.
Reflexná inkontinencia
Reflexná inkontinencia súvisí zvyčajne s neurologickými ochoreniami, pri ktorých žena nie je vedome schopná ovládať močenie. Tieto ochorenia môžu byť vrodené, ale aj získané – napríklad po zraneniach či operáciách.
Existuje ešte aj takzvaná zmiešaná inkontinencia. Vyskytuje sa predovšetkým u starších žien a zvyčajne je náročnejšie ju diagnostikovať. Ide o kombináciu viacerých typov inkontinencie, primárne stresovej a urgentnej.
Ako na liečbu úniku moču u žien?
Samovoľný únik moču by ste nemali podceňovať, a to predovšetkým, ak sa problémy objavujú dlhodobo. Pokiaľ vás trápi únik moču mali by ste sa čo najskôr obrátiť na lekára, ideálne na špecialistu z oblasti urológie. Aby bolo totiž možné nastaviť vhodnú liečbu, je nevyhnutné poznať typ a aj príčinu vzniku inkontinencie. V prípade, že inkontinenciu nezačnete riešiť včas, môžu aj drobné „cvrknutia“ prerásť do závažných a život obmedzujúcich ťažkostí.
Súčasťou liečby inkontinencie je okrem liekov či operačných metód napríklad aj zmena životného štýlu – mali by ste obmedziť močopudné potraviny a nápoje, dodržiavať pitný režim a dopriať si dostatok pohybu. Skvelým spôsobom ako bojovať s inkontinenciou, prípadne ako zapracovať na prevencii, je pravidelné cvičenie Kegelových cvikov.
Cviky na únik moču
Cviky na únik moču, alebo teda Kegelove cviky, sú špeciálne pohyby na posilnenie panvového dna. Sú vhodné v rámci prevencie inkontinencie, pri jej liečbe, ale napríklad tiež ako príprava na pôrod pre budúce mamičky.
Inkontinenčné pomôcky pre ženy – poraďte si s únikom moču diskrétne a efektívne
V súčasnosti je vcelku široká ponuka inkontinenčných pomôcok pre ženy. Ak sa bojíte, že ide o nápadné pomôcky, ktoré je pod oblečením vidieť, nemajte strach. Na výber máte z množstva inkontinenčných vložiek a nohavičiek s vysokou absorpčnou schopnosťou a súčasne diskrétnym dizajnom. Mnohé dokonca vyzerajú ako bežná dámska spodná bielizeň.
Samovoľný únik moču u žien nie je koniec sveta. Aj s inkontinenciou viete žiť šťastne a plnohodnotne
Hoci ide o chúlostivý a nepríjemný problém, ktorý dokáže ovplyvniť vaše bežné fungovanie i sebavedomie, musíte si uvedomiť jedno – inkontinencia vyhrá len vtedy, ak to vzdáte vy. Pri správne nastavenej liečbe, dodržiavaní hygieny, správnom životnom štýle i mentálnom nastavení dokážete žiť plnohodnotný a dobrý život aj napriek problémom s únikom moču.
- Strážte si váhu. Nadváha je jedným z faktorov, ktoré prispievajú k vzniku samovoľného úniku moču, prípadne ju môžu zhoršovať. Strážte si preto váhu, prípadne sa pokúste zdravo schudnúť.
- Cvičte. Okrem toho, že pohyb je skvelý spôsob, ako udržať telo v kondícii a zdravé, vám napríklad spomenuté Kegelové cviky dokážu pomôcť s liečbou i prevenciou inkontinencie.
- Voľte správne pomôcky. Použitie menštruačných vložiek sa síce možno javí ako dobrý nápad, no nie je to pravda. Hoci v núdzovej situácii poslúžia, nemali by ste ich používať pravidelne. Ide totiž o rôzne typy pomôcok. Inkontinenčné vložky majú vyššiu absorpčnú schopnosť a sú vyrobené tak, aby pohlcovali pachy.
- Podporte zdravie močovej sústavy užívaním prírodných doplnkov. Keďže je inkontinencia v mnohých prípadoch úzko spätá so zápalom močového mechúra a zdravím močovej sústavy, môže vám pomôcť aj užívanie voľnopredajných doplnkov močové cesty, prípadne špeciálnych doplnkov pri inkontinencii.
O inkontinencii koluje veľa mýtov – čo je skutočnosť a čo mýtus?
Zozbierali sme pre vás tie najčastejšie mýty o inkontinencii a pozreli sme sa na to, ako to v skutočnosti je.
Zdroj použitý v článku:
1.. Redakcia portálu lekár.sk. Znepríjremnenie života únikom moču sa dá riešiť. 2021. [online] [cit. 26-11-2024] Dost.: https://lekar.sk/zneprijemnenie-zivota-unikom-mocu-sa-da-riesit/