Seklo vás v krížoch? Spoznajte príčinu a účinnú prvú pomoc
Od koľkých známych ste už počuli vetu: „Seklo ma v krížoch?“. Silná, vystreľujúca, akútna bolesť, ktorá sa prejaví akoby bodnutím v krížoch, iste pre nikoho nie je príjemným zážitkom. Človek má obmedzený pohyb, je stuhnutý, nedokáže sa pohybovať a trápi ho niekedy až neznesiteľná bolesť. Seknutie dnes však nie je ničím výnimočným. Minimálne v miernej forme postihne veľké percento populácie. Čo je príčinou seknutia krížov a prečo dnes ľudí trápi viac ako v minulosti?
Naša chrbtica trpí viac, ako chrbtica našich predkov. Paradoxne, príčinou nie je namáhavejší spôsob života, ale ten pohodlnejší. Časté sedenie v práci, doma pri oddychu či pri koníčkoch do veľkej miery zaťažuje chrbticu. Vedie k skráteným a nerovnomerne zaťažovaným svalom, ale aj nesprávnym pohybovým vzorcom. Keď sa k tomu pridá zlé držanie tela, degeneratívne zmeny a napríklad zápal, je veľmi pravdepodobné, že sa váš chrbát skôr či neskôr ozve v podobe bolesti.
Ak ste sa k tomuto článku dostali práve preto, že prednedávnom seklo aj vás, poskytneme vám všetky potrebné informácie. Na začiatok vás chceme povzbudiť: aj keď momentálne možno trpíte intenzívnou bolesťou, dobrá správa je, že za krátku dobu by mala odznieť.
Seknutie v krížoch sa prejavuje predovšetkým bolesťou
Seknutie v krížoch spoznáte veľmi jednoducho – je totiž veľmi bolestivé. V momente jeho vzniku pocítite náhlu bodavú bolesť, ktorá vám znemožní pohyb. Je to pocit, ako keby vás niekto naozaj „sekol“ v krížoch. Človeku na chvíľku stuhne celé telo, bojí sa pohnúť a narovnať sa.
Úvodný šok zo seknutia v krížoch je potrebné najprv predýchať a následne sa pochybovať veľmi pomaličky. Len tak zistíte, v akom stave vaša chrbtica momentálne je. Zväčša sú sprievodné príznaky seknutia v krížoch nasledovné:
- Bolesť v krížovej oblasti pretrváva aj v pokoji
- Bolesť sa znásobuje pohybom
- Bolesť prechádza do sedacích svalov, cez stehno až do chodidla
- Bolesť je lokalizovaná len na jednej strane tela, sprevádza ju kŕč
- Drieková oblasť je stuhnutá
- Brnenie v rukách či nohách, necitlivosť končatín
Priebeh a intenzita bolesti po seknutí v krížoch je u každého individuálna.
Niekoho môže bolesť zasiahnuť na toľko, že sám nebude vedieť vykonať žiadny pohyb a bude potrebovať asistenciu blízkeho. Iný sa po pár hodinách bude vedieť sám postaviť a bolesti budú len miernejšie.
Aké sú príčiny seknutia v krížoch?
Seknutie v krížoch spôsobuje kontrakcia svalov v okolí chrbtice. Zjednodušené povedané: svaly sa stiahnu a zatuhnú, aby vašu chrbticu ochránili. Ide v podstate o obranný reflex tela, ktorý má chrbticu chrániť pred ďalším poškodením tým, že stiahne svaly. Pýtate sa: Pred akým poškodením? Veď ste nič nezvyčajné nerobili – možno ste sa len snažili niečo zodvihnúť zo zeme alebo ste sa zohli zaviazať si šnúrky.
Telo to však „vidí“ inak. Pokiaľ dochádza k dlhodobému namáhaniu driekovej oblasti, telu stačí malý podnet a začne sa brániť. Tým spomínaným podnetom môže byť práve snaha o zdvihnutie niečo ťažkého alebo nesprávny pohyb. Ak vás seklo v krížoch, je veľmi pravdepodobné, že vaše svaly či väzy neboli v najlepšom zdravotnom stave. Seknutie nikdy nevznikne len tak. Prejavuje sa ako dôsledok pretrvávajúceho zaťaženia krížovej oblasti, degeneratívnych zmien, nesprávnych pohybových vzorcov ale tiež oslabeného alebo naopak preťaženého svalstva. Aké sú najčastejšie príčiny bolestí chrbtice a seknutia v krížoch?
Vyskočená medzistavcová platnička
Vyskočená platnička, vyklenutá platnička, protrúzia disku, hernia disku – všetky tieto pomenovania označujú problémy s medzistavcovými platničkami. Medzistavcové platničky sú pružné chrupavky a nachádzajú medzi všetkými stavcami. Umožňujú ich pohyb, ale zároveň tlmia nárazy, čím chránia mozog. Chrupavky však môžu vplyvom zaťaženia degenerovať a tlačiť na miechu a nervy, čo býva veľmi bolestivé. Vyskočená platnička, ako laicky nazývame problémy s platničkami, sa najčastejšie objavuje práve v driekovej časti chrbtice. Práve táto časť chrbtice býva namáhaná najviac.1
Svalová dysbalancia
Svalová nerovnováha alebo preťažené či skrátené svaly vznikajú vtedy, ak svaly nie sú dlhodobo zaťažované rovnako, prípadne sú niektoré zaťažované nadmieru alebo primálo. Vzniká napríklad vtedy, ak vykonávate šport či zamestnanie, kde zaťažujete svaly len jednostranne. V pohybe či pri námahe sa potom svaly neaktivujú rovnako, ale časť z nich sa preťaží – no a telo reaguje spomínaným stiahnutím svalov.
Práve svalová dysbalancia je najčastejšou príčinou bolestí krížov u ľudí pracujúcich manuálne, ale aj tých so sedavým zamestnaním.
Poranenia mäkkých štruktúr
Okrem svalov sa môžu poškodiť napríklad aj väzy, úpony či šľachy. Tie potom telu neposkytujú dostatočnú fixáciu a zvyšujú šancu zranenia pri spomínaných prudkých či neprirodzených pohyboch.
Ischias – zápal sedacieho nervu a ďalšie príčiny
Bolesť vzniká v dôsledku tlaku na ischiatický nerv, ktorý prechádza od zadku až do chodidla. Tlak môže byť spôsobený zranením, vysunutou platničkou či zlým držaním tela.
Za seknutím v krížoch okrem toho môžu stáť aj reumatické a zápalové ochorenia, vysunutý alebo zablokovaný stavec či skolióza. Veľmi časté je tiež tzv. „prefúknutie“, teda zápal.
Seknutie v krížoch sa dá do istej miery predvídať. Z dlhodobého hľadiska mu predchádza napätie v krížovej oblasti, tŕpnutie končatín a občasné „pobolievanie“ krížov. Práve tieto príznaky by pre vás mali byť varovným signálom toho, že v budúcnosti môžu prísť problémy. Ak máte sedavé zamestnanie, jednostranne zameranú prácu alebo ochorenie, ktoré môže viesť k bolestiam chrbtice (napríklad skolióza), bude vhodné vyhľadať fyzioterapeuta, prípadne si nájsť cvičenie zamerané na zdravý chrbát (napríklad SM systém). Môžete tak predísť väčšej bolesti.
Liečba seknutia v krížoch zahŕňa oddych, suché teplo, analgetiká aj cvičenie
Zápasíte práve teraz s bolesťou a hľadáte odpoveď na otázku: Ako dlho trvá seknutie v krížoch? Máme pre vás dobrú správu: Bolesť po seknutí v krížoch zväčša spontánne odoznie v priebehu pár dní až týždňov. U každého človeka je to individuálne a záleží aj od príčiny seknutia. Niekto môže byť po pár dňoch fit, iný sa zo seknutia nebude vedieť dostať ani 3 týždne.
Pozor by ste si mali dať na pohyb – zabudnite na namáhavú aktivitu a zdvíhanie ťažkých vecí. Pohybujte sa len doma po pobyte, prípadne po dvore. Pozor si dajte aj na ofúknutie krížov, môže spôsobiť zápal a zvýšiť bolesť. Kríže sú v tomto období nesmierne citlivé. Ako si čo najúčinnejšie uľaviť od bolesti?
Ako si pomôcť? Prvá pomoc a domáca liečba seknutia v krížoch zahŕňa:
Nájsť si vhodnú polohu na oddych.
Aplikovať suché teplo.
Pokiaľ je bolesť neznesiteľná, pomôcť môžu aj lieky zo skupiny analgetík, nesteroidných antireumatík alebo myorelaxancií.
Z dlhodobého hľadiska by ste mali posilniť svaly stredu tela a naučiť sa správnym pohybom.2
1. Pokoj a oddych po seknutí v krížoch
V prvých hodinách až dňoch po seknutí budete potrebovať absolútny pokoj a oddych. Všetky fyzické aktivity odložte na neskôr. Nesmiete dvíhať nič ťažké, behať, ani sa neprirodzene zohýbať. Je dosť možné, že tieto pohyby by vám spôsobovali bolesť. Nájdite si preto polohu, v ktorej sa vám uľaví. Odporúčaná je poloha ležmo na tvrdšej podložke, s mierne pokrčenými kolenami. Môžete si pod ne podložiť vankúšik. Takáto poloha najviac odľahčuje kríže.2
Ak vás chrbát veľmi bolí aj v takejto polohe, vyskúšať tiež môžete polohu ležmo s nohami vyloženými na stoličke tak, že medzi kolenami a lýtkami je 90°uhol. Je ale potrebné ľahnúť si na zem, čo je pre mnohých „seknutých“ ľudí veľmi namáhavé. Vhodná je pomoc blízkeho, ktorý vás bude pri vstávaní či líhaní pridŕžať. Pozor, nemal by s vami robiť prudké pohyby, iba vás podopierať a pomaličky s vami pohybovať.
2. Na seknuté kríže aplikujte suché teplo
Suché teplo je výbornou pomocou pri rôznych druhoch bolestí, aj pri seknutí v krížoch. Dokáže uvoľniť svaly, a tým čiastočne uľaviť od bolesti. Použiť môžete termofor, nahrievací vankúšik, kineziologický tejp, no tiež fén či radiátor – ráta sa všetko, čo vám váš stav a momentálne možnosti dovolia. Ak vás sekne mimo domu, napríklad na zimnej lyžovačke, často je práve fénovanie chrbta alebo opieranie sa o horúci radiátor jedinou účinnou, aj keď trošku bizarnou, pomocou.
Zámerne hovoríme o suchom teple, pretože „mokré teplo“, teda horúca vaňa, vám môže bolesť ešte zhoršiť. Horúca voda podporí prekrvenie organizmu, v dôsledku čoho sa môže opuch zväčšiť a bolesť zintenzívniť. Teplá voda vám síce od bolesti na chvíľku uľaví, no po krátkom čase bolestivá oblasť ešte viac „zatuhne“. Niektorým ľuďom dokonca neprospieva ani sprcha, a preto je vhodné sa pri sprchovaní krížovej oblasti vyhnúť.
Na akútnu bolesť pri seknutí krížov môžu zabrať aj hrejivé náplasti. Aplikujú sa priamo na miesto bolesti – teda na kríže. Pôsobia až niekoľko hodín a postihnutú oblasť skvelo prehrievajú. Ľuďom s častými bolesťami chrbtice sa vždy odporúča mať jednu či dve náplasti odložené v domácej lekárničke pre prípad núdze.
Mnoho ľudí si pochvaľuje aj nosenie bedrového pásu. Ten boľavé miesto zahreje, ale tiež spevní, takže je vhodný na nosenie ešte dlho po akútnej fáze bolesti. Dokáže preventívne pomôcť pred ďalším seknutím, najmä vtedy, ak často dvíhate ťažké veci alebo vykonávate jednostranne zameraný pohyb.
Upozornenie
Ak vám suché teplo nepomáha, prípadne máte pocit, že sa stav ešte zhoršuje, určite si ho neaplikujte na silu. Práve vám možno pomôže opak – a teda chladivý obklad. Aj chlad vie stuhnuté svaly uvoľniť a uľaviť od bolesti. Pôsobenie chladu a tepla je u každého individuálne, preto sa musíte odsledovať sami.
3. Lieky a tabletky na bolesť krížov
Na bolesť krížov sa používajú lieky proti bolesti zo skupín:
Analgetiká:
Lieky proti bolesti. Môžu mať formu tabliet, ale aj gélov na lokálnu aplikáciu priamo na kríže.
Nesteroidné antiflogistiká:
Lieky s účinkami proti bolesti a proti zápalu. Rovnako ich možno užiť vo forme tablety alebo ich aplikovať priamo na kríže vo forme gélu či náplasti. Účinné môžu byť najmä v prípadoch, že vám v oblasti krížov vznikol aj zápal. Obľúbené sú lieky Flector či Olfen s obsahom diklofenaku.
Myorelaxanciá:
lieky na uvoľnenie svalstva. Sú viazané na lekársky predpis. Z voľnopredajných liekov môže na uvoľnenie pôsobiť liek Guajacuran.
S liekmi opatrne. Väčšina pacientov zvykne lieky striedať a neodborne ich kombinovať. Takýmto prístupom si však môžete viac uškodiť ako pomôcť. Pri medikamentóznej liečbe by ste sa vždy mali riadiť pokynmi na obale liekov, prípadne radami vášho lekára alebo lekárnika. Dlhodobá liečba bolestí chrbta liekmi sa neodporúča.
Pokiaľ bolesť krížov neustupuje, váš stav sa zhoršuje alebo si nie ste istý, akú kombináciu liekov môžete užiť, vyhľadajte lekársku pomoc. Na pohotovosti vám môže lekár lieky vpichnúť injekčne priamo do miesta bolesti, čo by malo priniesť rýchlu úľavu. Lekára by ste mali navštíviť aj v prípade, že sa seknutie v krížoch opakuje, bolesť vystreľuje do končatín alebo seknutie spôsobilo inkontinenciu.3 Vyhľadajte neurológa, ktorý vás vyšetrí a pošle vás na ďalšie potrebné vyšetrenia pre odhalenie príčiny bolesti chrbtice.
4. Cvičenie a fyzioterapia
Z dlhodobého hľadiska je najlepším liekom cvičenie a posilňovanie svalov chrbta a stredu tela. Vďaka správnym cvikom či tréningovému plánu dokážete svalstvo nielen posilniť, no naučíte sa ho aj správne využívať. Práve správne pohybové vzorce sú totiž dôležité pre prevenciu pred ďalším seknutím. Mali by ste sa naučiť, aké svaly treba zapájať pri jednotlivých pohyboch – napríklad ako sa správne zohýbať, zdvíhať predmety zo zeme, sadať si na stoličku, vstávať z postele a podobne. Znie to možno banálne, no správne pohybové stereotypy sú pre bežný život a ochranu pred ďalším seknutím nesmierne dôležité.
Pokiaľ máte chronické bolesti chrbta a nešportujete aktívne, mali by ste sa zveriť do rúk skúseného fyzioterapeuta. Pokiaľ športujete a nechcete vyjsť z kondície, pomôcť vám môže aj dobrý a certifikovaný kondičný tréner. Dnes už existuje množstvo trénerov, ktorí s vami vo fitness centre budú posilňovať stred tela, naučia vás správnym pohybom, ale zároveň do tréningu zapoja cviky tak, aby ste precvičovali celé telo a ostali v kondícii.
Hľadáte prvú pomoc po seknutí v krížoch?
Pozrite si našu ponuku liečivých gélov a náplastí, ktoré uvoľňujú svaly a uľavujú od bolesti.
Zdroje použité v článku:
1. STARÍČEK, J. a L. ČERTÍKOVÁ. 2021. Seknutie v krížoch – prvá pomoc [online] [cit. dňa 2023-02-25] Dostupné na https://profy.sk/seknutie-v-krizoch-prva-pomoc/
2. Low back pain – acute. MedlinePlus[online] [cit. dňa 2023-02-25] Dostupné na https://medlineplus.gov/ency/article/007425.htm
3. DICKSON, D. a K. TRIVEDI. 2019. 5 signs your back pain might be an emergency [online] [cit. dňa 2023-02-25] Dostupné na https://utswmed.org/medblog/5-signs-your-back-pain-might-be-emergency/