Streptokok – niekedy o jeho prítomnosti ani neviete, inokedy spôsobí zdravotné problémy. Čo by ste mali vedieť?
Streptokoky sú baktérie, ktoré pre človeka môžu byť dobré i zlé. Niektoré sú totiž prirodzenou súčasťou ľudskej mikroflóry, iné spôsobujú rôzne zdravotné ťažkosti a ochorenia, napríklad angínu. Streptokokom sa môžete nakaziť a ochorenie sa u vás prejaví v krátkom čase. Sú ale napríklad aj také streptokoky, ktoré spôsobujú ťažkosti len pri oslabení imunity alebo pri ich premnožení. Poďme sa teda pozrieť na to, čo by ste o streptokokoch mali vedieť. Čo sú vlastne zač, ako sa prenášajú a aké ochorenia spôsobujú?
Čo je streptokok?
Streptokoky sú grampozitívne baktérie z rodu Streptococcus. Majú guľovitý tvar a zvyknú tvoriť ohnuté reťazce. Zvyčajne sa prenášajú kvapôčkovou infekciou, prostredníctvom kontaminovaného predmetu, ale tiež priamym kontaktom medzi ľuďmi (napríklad bozkávaním alebo pohlavným stykom). Niektoré streptokoky sa v ľudskom tele nachádzajú prirodzene, inými sa infikujete počas života a spôsobujú širokú škálu ochorení s rôznou závažnosťou.

Streptokokových baktérií existuje veľké množstvo, pričom ich možno rozdeliť do niekoľkých skupín. V prvom rade ich delíme na 3 základné skupiny, v závislosti od ich schopnosti rozkladať (hemolyzovať) červené krvinky:
- α-hemolytické streptokoky: Spôsobujú čiastočnú hemolýzu, čo vedie k zelenkastému sfarbeniu okolo kolónií. Patria sem napríklad Streptococcus pneumoniae a skupina viridujúcich streptokokov (Streptococcus viridans), ktoré sú bežné v ústnej dutine.
- β-hemolytické streptokoky: Spôsobujú úplnú hemolýzu, čo vedie k číremu prstencu okolo kolónií. Tieto streptokoky sa ďalej delia podľa Lancefieldovej klasifikácie na skupiny A, B, C, D, F a G.
- γ-hemolytické streptokoky: Nespôsobujú hemolýzu červených krviniek.
Najčastejšie sa stretávame práve so streptokokmi skupiny A, B a D vyvolávajúcimi infekčné bakteriálne ochorenia. Pomerne rozšírené sú však aj takzvané viridujúce streptokoky. K nim patrí napríklad už spomínaný Streptococcus pneumoniae a Streptococcus mutans.
Streptokoky skupiny A
Existuje viac ako 120 druhov streptokokov skupiny A. Ochorenia, ktoré spôsobujú, môžu byť mierne, závažné až život ohrozujúce. K tým miernym patria napríklad:
- celulitída – nehovoríme o pomarančovej koži, ale o zápale podkožného tkaniva, ktorý je spôsobený baktériami,
- eryspel (ruža) – akútna bakteriálna infekcia kože,
- impetigo – zápalové ochorenie kože postihujúce primárne malé deti v predškolskom veku,
- zápal hrdla,
- streptokoková infekcia hrdla a mandlí (angína).

Erysipel alebo ruža – čo je toto ochorenie zač?
Erysipel je infekcia strednej vrstvy kože a podkožia (zamše), vyvolaná baktériou Streptococcus pyogenes. Prečítajte si viac o tom, prečo vzniká, ako sa prejavuje a lieči.
K závažným ochoreniam spôsobeným streptokokmi skupiny A patria:
- šarlach,
- reumatická horúčka,
- bakterémia (bakteriálne ochorenie krvi),
- streptokokový syndróm toxického šoku,
- nekrotizujúca fascilitída (infekcia mäkkých tkanív nazývaná aj mäsožravá choroba).1
Šarlach nie je zabudnuté ochorenie
Aj keď množstvo ľudí ho považuje za vymiznuté ochorenie, šarlach nie je ochorením z minulosti. Ľahko sa šíri najmä v detských kolektívoch. Ako sa prejavuje?

Streptokoky skupiny B
Streptokoky skupiny B sa prirodzene nachádzajú v tráviacom trakte a pohlavných orgánoch človeka. U dospelých ľudí táto skupina baktérií zvyčajne nespôsobuje problémy, avšak u novorodencov môže vyvolať vážne ochorenie.
Novorodenec sa týmito streptokokmi nakazí pri prirodzenom pôrode – keď prechádza pôrodnými cestami matky. Okrem novorodencov môžu streptokoky skupiny B spôsobiť závažnejšie zdravotné ťažkosti aj u detí, starších ľudí nad 65 rokov a pacientov trpiacich na chronické ochorenia. Platí to najmä pre ľudí trpiacich na diabetes alebo ochorenia pečene.
Ak sa ochorenie u novorodenca vyvinie, zvykne mať dve formy – buď sa prejaví do jedného týždňa po narodení a sprevádzajú ho príznaky ako horúčka, poruchy s príjmom potravy a letargia. Druhá forma má neskorší nástup – medzi jedným týždňom až mesiacom a sprevádzajú ju problémy s dýchaním, horúčka, letargia, podráždenosť a ťažkosti s prehĺtaním.
Ak sa infekcia rozvinie v dospelosti, zvyčajne sa prejaví v črevách, vagíne, konečníku, močovom mechúre alebo v hrdle. V niektorých prípadoch môžu tieto streptokoky vyvolať silnú infekciu močových ciest, infekciu krvi či zápal pľúc.2
U tehotných žien sa vykonáva zhruba v 35. až 37. týždni vyšetrenie na streptokoky, pričom sa odoberá výter a sledujú sa tiež vzorky krvi a moču.
Streptokok agalactiae vystraší nejednu budúcu mamičku
Streptokok agalactiae patrí k spomínamým streptokokom skupiny B. Môže byť prirodzenou súčasťou pošvovej flóry, pričom problém nastáva v prípade, že sa tieto baktérie premnožia alebo sú prítomné v pošve počas tehotenstva. Streptokok v tehotenstve nemusí u mamičky spôsobovať žiadne zdravotné problémy, je však nebezpečný pre plod. V prípade, že bude u vás tento bacil zistený, podá vám gynekológ informácie o ďalšom postupe – zvyčajne sa totiž k liečbe antibiotikami pristupuje až pri/po pôrode. V rámci prevencie, predovšetkým pokiaľ vás trápia opakované infekcie, vám odporúčame pravidelnú a dôkladnú hygienu.3
Streptokok pyogenes potrápi dýchacie cesty i pokožku
Strpetokok pyogenes spôsobuje infekcie dýchacích ciest a kože, systémové infekčné ochorenia, a tiež takzvané poststreptokokové sterilné infekcie. Vám sa pravdepodobne spája predovšetkým s infekciami v nose a hrdle, kde spôsobuje streptokokovú infekciu hrdla a mandlí, čiže angínu. Prejavuje sa horúčkou, bolesťou hrdla, problémami s prehĺtaním, bielym povlakom na mandliach a podobne.

Ako sa lieči streptokoková angína?
Na liečbu bakteriálnej angíny sú potrebné antibiotiká, avšak existujú voľnopredajné lieky a prípravky, ktoré môžu liečbu podporiť a urýchliť. Ktoré to sú?
Streptokok pneumoniae je známy aj ako pneumokok
Streptokok preumoniae alebo tiež pneumokok spôsobuje ochorenia ako sú infekcia ucha, sinusitída, pneumónia, meningitída a sepsa. Zvyčajne sa tieto infekcie šíria kvapôčkovou infekciou, prípadne priamym kontaktom s nakazeným. Postihujú primárne deti a ľudí nad 65 rokov.4 Čo je na tomto type baktérií zaujímavé? Môžete ich mať v organizme, ale nemusia sa u vás prejaviť príznaky ochorenia. Infekcia sa zvyčajne prejaví až vtedy, keď dôjde k oslabeniu imunitného systému. Aj preto sa oplatí podporovať imunitný systém vhodnými doplnkami:



Tým, že pneumokoky postihujú najmä deti, vybrali sme pre vás aj doplnky na podporu detskej imunity:



Streptokok mutans zaúraduje pri nedostatočnej ústnej hygiene
Streptokok mutans (streptococcus mutans) je druh baktérií prirodzene tvoriacich ústnu bakteriálnu mikroflóru. Čo sa však stane, ak sa premnožia? Odpoveď poznajú mnohí ľudia priamo z praxe. Streptokok mutans sa totiž nachádza v zubnom povlaku. Pokiaľ si teda nebudete poriadne čistiť zuby a tento povlak odstraňovať, postará sa o vznik zubného kazu. A ten, ako iste viete, je jedným z najčastejších dôvodov návštevy zubného lekára.




Streptokok a jeho príznaky alebo ako zistíte, že máte streptokokovú infekciu?
Príznaky streptokokovej infekcie sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho typu baktérie a tiež miesta postihnutého infekciou. Spôsobujú totiž množstvo ochorení od infekcií prínosových dutín, hrdla, stredného ucha, močových ciest až po infekcie kože a podobne.
Napríklad streptokok v hrdle sa prejavuje bolesťou pri prehĺtaní, začervenaním, opuchom, horúčkou, nechutenstvom a ďalšími príznakmi. Čo je však v tomto prípade signifikantné, je biely povlak na povrchu mandlí a hrdla. Bežným prejavom streptokokovej infekcie je tiež horúčka. Presnú diagnostiku však musí vykonať lekár, a to na základe anamnézy, krvných testov, prípadne výterov a iných vyšetrení. Na liečbu streptokokových infekcií sú totiž potrebné antibiotiká.

Dá sa zbaviť streptokoka bez antibiotík?
Prečítajte si viac o tom, ako účinne bojovať proti streptokokom a zistite, či sa z takejto infekcie dokážete vyliečiť aj bez užívania antibiotík.
Zdroje použité v článku:
- Cleveland Clinic Staff. Group A Streptococcal Infections. 2022. [online] [21-3-2025] Dostupné: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/5911-group-a-streptococcal-infections
- Redakcia portálu Lekár.sk. Streptokoky skupiny B. 2019. [online] [cit. 21-3-2025] Dostupné: https://lekar.sk/streptokoky-skupiny-b/
- Stránky výrobcu Gynella. Streptokok v tehotenstve. 2025. [online] [cit. 21-3-2025] Dostupné: https://www.gynella.com/sk/pojem/streptokok-v-tehotenstve/
- Redakcia portálu Lekár.sk. Pneumokokové infekcie. 2019. [online] [cit. 21-3-2025] Dostupné: https://lekar.sk/pneumokokove-infekcie/