Vírus chrípky: Ako sa šíri, prečo sa na chrípku očkuje každý rok a ako sa pred ňou chrániť?
Chrípka je sezónne, vysoko nákazlivé vírusové ochorenie vyvolané vírusom z čeľade Ortomyxoviridae. Býva pri nej napadnutý dýchací aparát. Má náhly začiatok a sprevádza ju horúčka, bolesti svalov a kašeľ.
Dnes už vďaka očkovaniu a modernej medicíne vo väčšine prípadov chrípka nepredstavuje kritické riziko. V 20. storočí však vypuklo niekoľko smrtiacich pandémií chrípky. V roku 1918 to bola Španielska chrípka, pri umrelo odhadom 20 – 50 miliónov ľudí, presné číslo doteraz nevieme. V roku 1957 ázijská chrípka a v roku 1969 hongkongská chrípka, pri ktorej umrelo 1 milión obetí.
Vírusy chrípky
Existujú 4 typy vírusu chrípky – A, B, C, D:
- Typy A a B sa vyskytujú sezónne každú zimu. Napádajú ľudí.
- Typ C vyvoláva ochorenia len sporadicky a ak, ochorenie u ľudí prebieha veľmi mierne.
- Typ D sa vyskytuje primárne u dobytka.
Vírus chrípky A a B sa vyskytuje familiárne (rodinne) a má podobné príznaky. Sú však určité rozdiely, ako každý z nich napáda ľudí. Vírus chrípky A je viac rozšírený, vyskytuje sa v 75% všetkých prípadov. Rýchlo mutuje a ochorenie môže spôsobiť aj zvieratám, napríklad vtákom, prasatám či koňom. Vírus typu A ako jediný spôsobuje pandémiu.
Na rozdiel od A typu, vírus typu B sa vyskytuje len u ľudí. Vzniknuté ochorenie má väčšinou mierny priebeh. Keďže oba tieto vírusy rýchlo mutujú a ľahko sa šíria, chrípka sa prakticky bez problémov šíri celosvetovo. Vírus chrípky A sa však môže šíriť aj z ľudí na zvieratá a naopak. Typ B sa šíri len z človeka na človeka.
Ako sa chrípka šíri?
Chrípku primárne šíri chorý človek v akútnom štádiu ochorenia. Môže sa šíriť 2 spôsobmi:
- Priamo – kvapôčkovou infekciou, kedy sa rýchlo šíri vzduchom pri kýchaní alebo kašľaní.
- Nepriamo – prostredníctvom infikovaných predmetov (na ktoré sa kvapôčkami dostal vírus), pričom do organizmu sa dostáva cez horné dýchacie cesty alebo spojovky.
Ako si máte predstaviť nepriamy prenos chrípky? Zjednodušme si to na jednom príklade z milióna. Povedzme, že chorý človek ide napríklad na poštu. Kýchne si do dlane, na ktorej sa udrží vírus, a následne sa touto dlaňou dotkne spoločného pera. Na pere vírus ostáva. Potom pero chytíte do ruky vy a následne si znenazdajky pošúchate nos. Aj takto jednoducho sa môžete nakaziť.
Inkubačná doba chrípky je 1 – 4 dni. Objavuje sa hlavne v studených mesiacoch roka, kedy sa ľudia viac stretávajú v interiéroch. Na jej šírenie sú vhodné teploty tesne nad nulou a vyššie, kedy sa do organizmu ľahko dostane respiračným traktom. Každoročne po svete cirkulujú rôzne kmene vírusov. Keďže neustále mutujú, každý rok cirkuluje iný kmeň chrípky. To je tiež dôvod, prečo sa infekcia týmto vírusom opakovane objavuje aj u ľudí, ktorí ju už v minulosti prekonali a prečo by sme sa na chrípku mali očkovať každý rok.
Pre koho môže byť chrípka riziková aj dnes?
- Malé deti, mladšie ako 12 mesiacov
- Ženy, ktoré plánujú tehotenstvo alebo sú tehotné počas chrípkového obdobia
- Seniori starší ako 65 rokov
- Ľudia, ktorí žijú alebo pracujú v obývaných zariadeniach, ako kasárne, sociálne zariadenia či nemocnice
- Pacienti s oslabeným imunitným systémom
- Ľudia s nadváhou, respektíve obezitou (BMI 40 a vyšší)
- Pacienti trpiaci neurologickým ochorením, diabetom, poruchami pečene, obličiek či ľudia po náhlych cievnych mozgových príhodách
- Ľudia, ktorí sú mladší ako 20 rokov a dlhodobo sú liečení kyselinou salicylovou
Komplikácie chrípky
Väčšina pacientov sa z prebiehajúcej chrípkovej infekcie zotaví do dvoch týždňov. Avšak niekedy môže dôjsť k skomplikovaniu stavu. Ochorenie sa môže rozšíriť do prínosových dutín a do pľúcnej krajiny.
Stav sa môže skomplikovať aj tzv. sekundárnou infekciou, pri ktorej chrípka oslabí imunitu a vytvorí „terén“ pre niektorú z baktérií – napríklad streptokoka, stafylokoka alebo pneumokoka.
Upozornenie:
Sekundárne infekcie respiračného traktu môžu vážne ohroziť život pacienta. Jedná sa o pneumoniu (zápal pľúc) a pansinusitídu (zápal všetkých prínosových dutín), ktoré sa objavujú ako komplikácia hlavne u starších pacientov (nad 65 rokov). Sepsa (otrava krvi) môže tiež byť vážnou komplikáciou chrípkového ochorenia. Jedná sa o šokový stav, kedy pacient stráca vedomie kvôli zníženému prekrveniu vnútorných orgánov pri dehydratácii počas infekcie. Stav si vyžaduje hospitalizáciu a adekvátnu diagnostiku i terapiu.
Prejavy chrípky sú pomerne jednoznačné
Všeobecne sa dá povedať, že chrípka je ochorenie respiračného systému. Avšak jednotlivé prejavy môžu varírovať od pacienta k pacientovi. Chrípka môže spočiatku imitovať obyčajné prechladnutie. Na rozdiel od bežného prechladnutia však chrípka začína náhle. Aké sú prejavy chrípky?
- Nádcha
- Kýchanie
- Kašeľ
- Únava a celková slabosť
- Bolesť hrdla
- Bolesti svalov
- Bolesti hlavy
- Horúčka
- Zimnica a potenie
- Pocit na vracanie, vracanie či hnačka – najmä u detí
„Vnútorný termostat“ je pri infekcii v organizme nastavený na vyššiu hodnotu. Vďaka zvýšenej teplote si telo lepšie poradí s prebiehajúcou infekciou. Horúčka aktivizuje imunitný systém, ktorý je vďaka nej promptnejší, niektoré biele krvinky sa presúvajú rýchlejšie na miesto pôsobiska. Kým mierne zvýšená teplota môže byť pre telo prospešná, vysoká horúčka môže niekedy prerásť až do záchvatov, pri ktorých pacient blúzni a stráca vedomie. Často bývajú, hlavne pri vyšších teplotách (40+°C), prítomné aj halucinácie.
Liečba chrípky je zameraná na liečbu symptómov
Najlepšou a najúčinnejšou liečbou chrípky je pokoj na lôžku a dostatok tekutín. Príjem tekutín je potrebný, aby nedošlo k dehydratácii, keďže počas chrípky sa človek môže veľa potiť. Najlepšia je čistá voda, bylinkové čaje alebo ovocné džúsy. Odpočinok pomáha organizmu bojovať s infekciou. Medzi ďalšie formy liečby patrí:
- Lieky zo skupiny NSAID, napríklad ibuprofén, paracetamol či kyselina acetylsalicylová – zmierňujú sprievodné bolesti a znižujú horúčku.
- Pri vysokej horúčke môže byť alternatívou antipyretík studený zábal. Textilnú plachtu namočíme do chladnej vody a zabalíme do nej postihnutého.
- Niekedy je potrebné siahnuť po liekoch zo skupiny antitusík (lieky proti kašľu). Liečivo sa volí podľa toho, či pacienta trápi suchý alebo vlhký kašeľ. Na suchý kašeľ sa volia lieky na tlmenie kašľa, na vlhký kašeľ zase lieky na rozpúšťanie hlienov a podporu vykašliavania.
- Na nádchu sa odporúčajú dekongestíva. Uľahčujú mukociliárny transport hlienu a zlepšujú upchatý nos.
- Organizmu pomáhajú bojovať s infekciou aj niektoré vitamíny, napríklad vitamín C alebo ďalšie antioxidanty. Stimulujú imunitnú odpoveď a zlepšujú hojenie miest oslabených infekciou.
Upozornenie:
V niektorých prípadoch je potrebné nasadiť aj antivirotickú liečbu, cielenú proti vírusom. Takáto liečba skráti dĺžku ochorenia a pomáha k prevencii vzniku vážnych komplikácií.
Ako vyzerá prevencia chrípky?
Jedným z prevenčných opatrení v boji s chrípkou je každoročné očkovanie. Začína sa s ním po 6. mesiaci života. Každý rok vznikajú nové vakcíny na základe toho, aký kmeň vírusu v danom čase spôsobuje ochorenia.
Očkovanie tvorí protilátky, ktoré by mali ochrániť pred vznikom ochorenia. Efektívnosť chrípkovej vakcíny z roka na rok varíruje, typicky je vakcína účinná v 40 – 60%. To znamená, že očkovanie vakcínou znižuje risk ochorenia chrípkou o 40 – 60%. Vakcína tiež redukuje vznik ďalších ochorení, následné hospitalizácie či znižuje úmrtnosť. Očkovanie proti chrípke je odporúčané aj u rizikových pacientov.
Nedajte sa poraziť chrípkou
K preventívnym opatreniam ďalej patrí umývanie si rúk, dezinfekcia plôch, krytie tváre (nosenie rúška), obmedzenie kontaktu s druhými (počas chrípkovej sezóny) a posilňovanie imunity. Ostaňte zdravý a pozrite si náš výber doplnkov na silnú imunitu.
Zdroje použité v článku:
1. Mayo Clinic Staff. Influenza (flu). [online]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/symptoms-causes/syc-20351719
2. PANOFF, L. What Is the Flu? 2023. [online] Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/flu-7109004
3. BURCH, K. Understanding Flu Vaccine Effectiveness. 2024. [online] Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/flu-vaccine-effectiveness-5211793
4. PORTER, E. Lower Your Risk of Getting the Flu. 2020. [online] Dostupné z: https://www.healthline.com/health/flu/lower-your-flu-risk