Vitamíny na jeseň pre psov – ako posilníte obranyschopnosť vášho domáceho miláčika počas sychravých jesenných dní?
Jeseň je v plnom prúde a hoci nás ľudí to možno viac ťahá dnu k šálke horúceho čaju a teplej deke, naši štvornohí miláčikovia na to majú iný názor. Veľmi často psíky na jeseň akoby ožijú a sú oveľa aktívnejšie. Je to tak predovšetkým preto, že vonku konečne klesla teplota, takže im nie je teplo a nemusia sa báť, že si na rozhorúčenom asfalte spália labky. Mnohí chlpáči sa radi vyšantia v chladnom jesennom vzduchu, vyváľajú sa v popadanom lístí a nejeden si veľmi rád poskáče v tej najväčšej kaluži.
Chladnejšie počasie však so sebou nesie aj určité nástrahy. V prvom rade ide o oslabenie imunitného systému, a teda väčšiu náchylnosť na prechladnutie a rôzne ochorenia. Áno, aj váš štvornohý miláčik môže prechladnúť. Okrem toho je na jeseň veľmi dôležitá vyvážená strava a starostlivosť o zdravé kĺby vášho psa. Pozrite sa spolu s nami na to, ako čo najlepšie psíka na zmenu počasia pripraviť a aké vitamíny by sa mu mohli v tomto období zísť.
Ako zistíte, že váš psík počas jesennej prechádzky prechladol?
Prechladnutie síce znie ako čisto ľudská záležitosť, no potrápiť dokáže aj našich domácich miláčikov. Prechladnutie u psa spoznáte na základe nasledovných príznakov:
Teplota
Začervenanie a výtok z očí
Kašeľ
Nádcha
Únava
Apatia
Príčinou prechladnutia sú, podobne ako u ľudí, rôzne vírusy a baktérie. V chladnom jesennom počasí stačí, aby sa psík vyváľal v kaluži, potom sa trošku popreháňal po lúke či vyšantil v kope popadaného lístia a prechladnutie je na svete.
Imunita psa alebo prečo váš miláčik potrebuje vitamíny?
Zrejme vám pojem imunita nie je neznámy. Ide o obranný mechanizmus tela, vďaka ktorému sa vysporiadava so škodlivými látkami, choroboplodnými zárodkami, vírusmi a baktériami. Imunita vášho psa funguje presne na tom istom princípe ako tá vaša. Vo všeobecnosti majú slabšiu imunitu malé šteniatka a staršie psíky. Šteniatka sú ešte vo vývoji a ich obranyschopnosť sa postupne buduje. U psích seniorov ide často o vplyv rôznych vekom spôsobených ochorení a zmien v tele psíka.
Ak by bol psík zdravý a kŕmený naozaj zdravou, vyváženou a pre neho vhodnou stravou, je vysoká šanca, že by nemusel brať žiadne vitamíny. Tento stav však nie je až tak bežný, ako by sme možno chceli. Psíkov môžu trápiť rôzne zdravotné ťažkosti podmienené genetikou, infekcie, ochorenia pohybového aparátu a podobne. Našťastie existuje vcelku široké spektrum vitamínov a doplnkov pre psy, ktoré vášmu miláčikovi pomôžu s prevenciou i liečbou rôznych ochorení a podporou imunity pri príchode sychravého jesenného počasia.
Vitamíny pre psov – čo o nich potrebujete vedieť?
Vitamíny rozdeľujeme na dve skupiny – rozpustné v tukoch a rozpustné vo vode.
Vitamíny rozpustné vo vode
Pokiaľ tieto vitamíny telo psa úplne nevyužije, dôjde k ich vylúčeniu prostredníctvom vylučovacej sústavy, konkrétne močením. Medzi takéto vitamíny patrí napríklad vitamín C, o ktorom ste možno počuli, že je veľmi ťažké sa ním predávkovať. Je to tak práve z tohto dôvodu.
Vitamíny rozpustné v tukoch
Inak je to pri vitamínoch rozpustných v tukoch. Tie sa ukladajú v pečeni. Pokiaľ by ste ich psíkovi podávali veľké množstvo, mohlo by dôjsť k hypervitaminóze – čiže otrave a následným zdravotným problémom. K dôležitým vitamínom rozpustným v tukoch patria vitamín D a A.
Psí organizmus potrebuje denne prísun týchto vitamínov:
- Vitamín A
- Vitamín B
- Vitamín C
- Vitamín D
- Vitamín E
- Vitamín K
- Cholín
Nie len vitamíny, ale aj minerálne látky sú pre zdravie psíka dôležité. Vplývajú na tvorbu kostí, ovplyvňujú nervové, srdcové či svalové funkcie. Patria sem napríklad vápnik, fosfor, horčík, draslík, železo, zinok, meď, jód, selén. Doplnky ideálne na podporu imunity psíka sú:
Upozornenie:
Väčšina kvalitných kompletných krmív obsahuje okrem potrebných živín aj dennú dávku vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Pokiaľ si teda zdravie psíka nevyžaduje zvýšený prísun týchto látok, vitamíny mu podávať nemusíte, stačí kvalitné krmivo. Psy so špeciálnymi dietetickými potrebami (napríklad alergici) dostávajú často veterinárne krmivá prispôsobené presne ich potrebám. Ak si nie ste istý, vždy je lepšie konzultovať podávanie vitamínových doplnkov s veterinárom vášho psíka.
Kĺbová výživa pre psy
Kĺbová výživa patrí k doplnkom, ktoré sa môžu užívať nielen v rámci liečby ochorení a zranení kĺbov, ale aj preventívne. Veterinári zvyknú podávanie takzvanej kĺbovky odporúčať u psíkov:
- po operácii a zranení pohybového aparátu.
- v rámci rekonvalescencie po úraze.
- ktorých trápia boľavé kĺby.
- v nižšom alebo vyššom veku. Šteniatkam sa kĺbovka podáva na podporu rastu chrupavky a zdravého vývinu kĺbov. U starších psov zas podporuje zdravie opotrebovaného pohybového aparátu.
- s aktívnym životom, pretože kĺby psích športovcov sú omnoho viac namáhané a potrebujú špeciálnu starostlivosť.
- s nadváhou, nakoľko aj ich kĺby sú vystavené zvýšenej záťaži.
- kŕmených BARF stravou, čiže surovou stravou vychádzajúcou z toho, ako sa pes stravuje vo voľnej prírode. Barfovanie je založené na presne a dôkladne vypočítanej kŕmnej dávke pre konkrétneho psíka, a to tak, aby obsahovala všetky živiny, vitamíny a minerály potrebné pre jeho zdravie. Ak kŕmna dávka neobsahuje dostačujúci pomer živín, môžu u psíka vzniknúť zdravotné ťažkosti spojené s nedostatkom vitamínov.
Pokiaľ máte doma psíka po operácii, pravdepodobne vám veterinár odporučí konkrétny veterinárny doplnok. V iných prípadoch môžete siahnuť po voľne dostupných doplnkoch. Ak si nie ste podávaním doplnku istý, určite sa neváhajte obrátiť na veterinára.
Čo by mala kvalitná kĺbová výživa pre psy obsahovať?
Psy milujú a potrebujú pohyb. To je jasné zrejme každému, kto doma psíka má. Aby sa aj váš chlpáč mohol slobodne a bez bolesti pohybovať, musí mať zdravé kĺby. Kĺbovú výživu mu môžete dávať v obdobiach, kedy sú jeho kĺby viac zaťažované, no v rámci prevencie psíkovi kĺbovku podávajte pokojne celoročne. Čo by mal kvalitný doplnok na kĺby pre psy obsahovať?
Nezabudnite, že akékoľvek zdravotné problémy, ktoré u psíka spozorujete, je potrebné riešiť s veterinárom. Psíkovi nikdy nepodávajte lieky a doplnky určené pre ľudí – mohli by ste mu viac uškodiť, než pomôcť. Dbajte na to, aby mal váš miláčik vyváženú stravu plnú potrebných živín, vitamínov a bielkovín. Pravidelne ho berte na prechádzky, doprajte mu dostatok pohybu a doma mu pripravte peliešok s teplou dekou, kde sa po výdatnej prechádzke bude môcť ohriať.