Vyberáme opaľovací krém pre citlivú pokožku: Pre deti, alergikov aj seniorov
Sezóna dovoleniek, výletov a relaxu je už za dverami. Ste dobre pripravený na letnú sezónu a ostré slnko? Ešte vždy sa nájdu aj takí, ktorí po ochrane pred slniečkom siahnu len veľmi sporadicky. Spozornieť by ste ale mali predovšetkým v prípade, ak patríte k ľuďom s citlivou pokožkou. Máte obavy, že vám opaľovací krém nesadne, podráždi vám pokožku či spustí alergickú reakciu? Nebojte sa, my vám pomôžeme vybrať.
Pripravili sme pre vás výber najlepších opaľovacích prípravkov pre alergikov, atopikov, seniorov či malé deti. Čítajte ďalej a objavte prípravky, ktoré pred slniečkom ochránia aj vašu citlivú pokožku.
Doprajte citlivej pokožke špeciálnu starostlivosť
Citlivosť pokožky sa často spája s jej suchosťou. Väčšinou sú totiž obe sprievodným znakom kožných ochorení, ekzémov a alergií. Citlivú pokožku majú však napríklad aj malé detičky či seniori. U detičiek je to spôsobené tým, že ešte nemajú vyvinutú ochrannú kožnú bariéru. Ich pokožka teda citlivejšie reaguje na okolité podnety a navyše všetko, s čím pokožka dieťaťa príde do kontaktu, cez ňu prechádza priamo do organizmu. U seniorov sa zas citlivosť objavuje v spojitosti s pribúdajúcim vekom – pokožka sa stenčuje, vysušuje a stráca pružnosť.
Všetkých týchto ľudí spája jedno spoločné – ich pokožka si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. A to nie len čo sa týka umývania, čistenia a hydratácie, ale aj ochrany pred slnkom. Citlivá pokožka je totiž náchylnejšia na negatívne účinky slniečka – rýchlo sa spáli, môže sa extrémne vysušovať, zhoršovať prejavy kožných ochorení a podobne.
Z akých typov opaľovacích prípravkov vyberať a aké sú ich výhody?
Mlieka a krémy
Opaľovacie mlieka a krémy patria k najbežnejším prípravkom na opaľovanie. Majú zvyčajne príjemnú konzistenciu, ktorá sa ľahko roztiera a rýchlo vstrebáva do pokožky. Niektoré krémiky môžu na pokožke zanechávať mastnejší film.
Spreje na opaľovanie
Čoraz obľúbenejšie sú spreje na opaľovanie. Ich najväčšou výhodou je aplikácia. Väčšinu sprejov stačí nastriekať a je hotovo. Opaľovacie spreje nezvyknú zanechávať viditeľné stopy na pokožke.
Opaľovacie oleje
Stretnúť sa môžete s klasickými (majú olejovú bázu) alebo takzvanými suchými olejmi. Ich výhodou je, že vyživujú pokožku, môžu urýchľovať opaľovanie a súčasne hydratujú, zjemňujú a samozrejme ochraňujú pokožku pred UV žiarením.
Vyberáme opaľovací krém pre alergikov
Hoci každý alergik môže mať alergiu na niečo iné, všetkých spája to, že majú pokožku citlivejšiu na rôzne látky. Patria sem napríklad iné alergény, parfumy, chemické zložky v prípravkoch a podobne. Pokiaľ ste alergik, mali by ste vyberať z opaľovacích prípravkov, ktoré sú hypolaergénne, neobsahujú parfumáciu, parabény ani iné dráždivé látky. Skvelou voľbou sú napríklad opaľováky z radov dermokozmetiky. Sú totiž vyvinuté práve pre citlivú pokožku so sklonom k podráždeniu, suchosti, ekzémom či alergiám.
Inou kapitolou je slnečná alergia, odborne zvaná polymorfná svetelná erupcia (PLE). Ide o prehnanú reakciu imunitného systému na prvé alebo prudké slnenie. Veľmi často sa objavuje napríklad pri prvom jarnom slnku. Prejavuje sa rôzne – u niekoho len ľahkým výsypom, začervenaním, ale nezvyčajné nie sú ani mokvajúce pľuzgieriky.
Ak vás zvykne potrápiť slnečná alergia, odporúčame vám siahnuť po opaľovacích krémoch určených špeciálne na ňu. Často majú totiž zloženie obohatené o látky, ktoré pomáhajú prejavy slnečnej alergie zmierňovať. Vyberajte tiež čo najvyššie SPF (ideálne 50 a 50+).
Vyberáme opaľovací krém pre deti
Ako na výber správneho opaľovacieho krému pre deti? V prvom rade myslite na to, že deťom je potrebné aplikovať krém počas celého leta aj doma, nie len na dovolenke. Rovnako nezabudnite na to, že deti do 1 roka by ste priamemu slniečku nemali vôbec vystavovať. Ich pokožka je totiž veľmi jemná a majú príliš málo pigmentu. To znamená, že by sa mohli spáliť už za pár minút.
Staršiemu dieťatku by ste opaľovací prípravok mali aplikovať aj v prípade, že bude skryté v tieni. S aplikáciou môžete začať zhruba od 6. mesiaca veku dieťatka. Vyberajte vždy hypoalergénne prípravky bez alkoholu, parfumácie a iných dráždivých látok. Ideálnou voľbou sú opaľováky s minerálnymi filtrami. Tie totiž neprenikajú do pokožky, ale držia sa na jej povrchu a odrážajú slniečko. Ochranný SPF faktor používajte ideálne 50 a 50+, aby ste svojej ratolesti zabezpečili čo najvyššiu ochranu pred UV žiarením.
Keď sú detičky väčšie, bývajú zväčša neposedné. Neustále sa vrtia, všetko ich zaujíma a stále by niekam utekali. Mnohé mamičky môžu mať preto pri aplikácii opaľovacieho krému hlavu v smútku. Skvelým riešením sú opaľovacie spreje. Nie je ich potrebné rozotierať, aplikujú sa veľmi rýchlo a poskytujú účinnú ochranu pred slniečkom.
Vyberáme opaľovací krém pre atopikov a ľudí s ekzémami
Extrémne citlivú pokožku majú aj ľudia trpiaci atopickým ekzémom, prípadne tiež inými druhmi ekzémov a kožných ochorení. Atopia je v podstate autoimunitné zápalové ochorenie prejavujúce sa ekzémom. Zrejme každý atopik si prešiel dlhým procesom výberu vhodnej kozmetiky, ktorá by mu stav ekzému nezhoršovala. Aj v tomto prípade urobíte najlepšie, ak siahnete po opaľovacích prípravkoch dermokozmetických značiek.
Máte psoriázu?
Mnohí ľudia trpiaci psoriázou sa za kožné prejavy tohto ochorenia hanbia. Predovšetkým tí, čo trpia závažnejšími formami so šupinatými plakmi, zvyknú pokožku skrývať pod vrstvami oblečenia. Možno ste však nevedeli, že pri liečbe psoriázy môže slniečko veľmi pomôcť. Nehanbite sa teda trošku povyhrievať – avšak pozor, dobre sa ponatierajte vhodným opaľovacím krémom s SPF 50 alebo 50+.
Vyberáme opaľovací krém pre seniorov
S pribúdajúcim vekom sa pokožka stenčuje, stráca svoju pružnosť, vitalitu a často má tendenciu sa vysušovať. Na toto všetko by ste mali myslieť aj pri výbere opaľovacieho krému. Siahnite po takom, ktorý pokožku ochráni, vyživí a súčasne hydratuje. Na trhu dnes nájdete množstvo prípravkov so špeciálnymi formulami proti fotostarnutiu, vráskam, pigmentovým škvrnám a podobne.
Trápia vás pigmentové škvrny?
Objavte prípravky, ktoré vám pomôžu s ich redukciou a zistite, ako sa pred nimi chrániť – veď určite ste už počuli, že najlepším liekom je prevencia.
Nezabudnite na starostlivosť o pokožku po opaľovaní
Všetkého veľa škodí, a preto sa môže stať, že po dlhšom čase na slniečku bude pokožka unavená, vysušená, napnutá a podráždená. Vždy by ste preto mali mať v zásobe aj prípravky na starostlivosť po opaľovaní. Tie poskytnú hydratáciu, upokojenie, regeneráciu a súčasne vám tiež pomôžu udržať krásny opálený vzhľad pokožky. V týchto prípravkoch najčastejšie nájdete zložky ako:
Panthenol
Aloe vera
Glycerín
Vitamín E
Bežné sú však aj zložky ako jojobový olej, mentol alebo alantoín. Keď prídete domov z výletu či leňošenia na slniečku, dajte si sprchu a naneste prípravok po opaľovaní. V prípade potreby opakujte aplikáciu aj viackrát denne.
Ďalšie tipy k výberu opaľovacieho krému a jeho používaniu
- Vždy si vyberajte taký opaľovací krém, ktorý obsahuje ochranu pred UVA aj UVB žiarením.
- Nanášajte dostatočnú vrstvu opaľovacieho prípravku a dobre ho rozotrite.
- Aplikáciu opakujte buď každé dve hodiny, alebo vždy po tom, čo vyjdete z vody.
- Nepoužívajte opaľovací krém po dátume spotreby. Znižuje sa jeho účinnosť.
- Nespoliehajte sa len na opaľovák. Dôležité je zvoliť aj vhodné oblečenie a pokrývku hlavy.
- Vyhýbajte sa prudkému slnku, prípadne sa na ňom nezdržujte príliš dlho.