Zápal obličky môžu signalizovať aj problémy s močením. Ako sa ochorenie prejavuje, čo ho spôsobuje a čo vám pomôže pri liečbe?
Zápal obličky, teda nefritída, je ochorenie obličky, ktoré zväčša pacientovi spôsobuje veľkú bolesť. Môže mať rôzny podklad v závislosti od toho, ktorú časť tohto orgánu postihuje. Ovplyvňuje obličkové funkcie, čo väčšinou vedie k zmenám moču a taktiež tzv. zvyklostí pri močení.
Aj keď niekedy zápal obličky ustúpi spontánne, v množstve prípadov môže spôsobiť vážnejšie komplikácie – napríklad opuchy až obličkové zlyhanie. Ochorenie a všetky súvisiace symptómy je preto potrebné liečiť, aby ste predišli nezvratným zmenám či zlyhaniu obličky. Zozbierali sme pre vás všetko potrebné, čo o zápale obličky potrebujete vedieť.
Čo sú to obličky?
Obličky, odborne nephros, sú párovým orgánom v tvare fazule. Majú veľkosť okolo 12 cm do dĺžky, šírku 5 cm a hrúbku okolo 4 cm. Tvoria ich špecializované stavebné a funkčné jednotky, tzv. nefróny. Sú zodpovedné za filtráciu krvi od škodlivých látok a ich vylučovanie do moču – čiže zabezpečujú vylučovanie toxínov z tela. Funkciou je teda tvorba moču, ale aj udržiavanie vnútorného prostredia organizmu. Vďaka obličkám sa tiež reguluje voda v tele, čo úzko súvisí s reguláciou krvného tlaku.
Oblička je zložená z kôry a drene. Okrem glomerulov uložených v tzv. Malpighiho teliesku, malých klbiek kapilár, je nefrón zložený aj z Henleyho kľučky či kanálikov, tubulov. Tie vedú plynulo do zberného kanálika.
Aké typy zápalu obličky poznáme?
Zápalové ochorenia obličiek môžu byť náhle vzniknuté – akútne, a dlhodobo trvajúce – chronické. Buď vznikajú len na jednej obličke, alebo na oboch naraz. Zápal obličky rozdeľujeme na:
- Akútna glomerulonefritída – vzniká často po niektorých infekciách, ako je streptokoková angína, hepatitída B,C alebo HIV. Postihnuté sú práve klbká kapilár – glomeruli.
- Chronická glomerulonefritída – vyvíja sa pomaly a postupne z akútnej formy ochorenia.
- Lupusová nefritída – tzv. Systémový lupus erytematodes. Je autoimunitným ochorením, pri ktorom protilátky napádajú vlastné tkanivá tela. Asi u 50 – 60%1 pacientov so SLE dochádza k zápalu obličiek, teda lupusovej nefritíde. Prejavuje sa speneným močom, vysokým tlakom krvi a opuchom nôh či rúk. Okrem týchto ťažkostí sa objavuje aj vyrážka, horúčka či kĺbne problémy. Liečba je nesmierne dôležitá, aby nedošlo k zhoršeniu poškodenia obličiek.
- Alportov syndróm alebo vrodená nefritída – môže viesť k zlyhaniu obličiek, problémom so zrakom a sluchom. Súvisí s génmi a je častejšia u mužov.
- IgA nephropatia2 – je to jedna z bežných foriem nefritídy. Súvisí s hromadením imunoglobulínu A v obličkách a následným zápalom. Táto choroba sa nevyskytuje u mladých ľudí.
- Akútna tubulointersticiálna nefritída – tzv. pyelonefritída. Vzniká veľmi rýchlo v úzkom súvise s infekciou či niektorou medikáciou. Postihuje tú časť obličiek, ktorú označujeme ako interstícia, teda vmedzerené tkanivo. Tiež bývajú zápalom postihnuté aj samotné kanáliky nefrónov.
- Chronická tubulointersticiálna nefritída – vyvinie sa z akútnej formy. Môže plynulo prejsť do obličkového zlyhania.
Aké sú najčastejšie príčiny vzniku zápalového ochorenia obličky?
Na zápale obličky sa môžu podieľať rôzne faktory. V niektorých prípadoch nie je príčina vzniku zápalu obličky celkom jasná. Môže nimi byť:
- Infekcia – na týchto intersticiálnych zápaloch sa podieľa aj zhoršený odvod moču z obličiek, napríklad pri ochorení prostaty či obličkových kameňoch, baktérie vtedy skôr kolonizujú obličku. Z vyvolávateľov infekcií močových ciest sú to najčastejšie baktérie Escherichia Coli, Staphylococcus, Haemophilus, Pseudomonas, Klebsiella a Proteus. Z vírusov vyvolávajú tieto ochorenia HIV, vírus hepatitídy B a C. Z parazitov vzácne spôsobuje zápal obličky Schistosoma, z hubovitých infekcií Histoplasma či Blastomyces3.
- Pôsobenie niektorých liekov – niektoré antibiotiká môžu viesť k vzniku zápalu obličky, podobne aj lieky zo skupiny nesteroidných protizápalových liečiv či diuretiká na odvodnenie.
- Vrodené predispozície – genetika môže niekedy tiež zohrávať rolu pri vzniku zápalu obličky, napríklad v prípade Alportovho syndrómu.
- Systémový lupus erytematodes – lupusová nefritída (viď vyššie).
- Postradiačná nefropatia – poškodenie ionizujúcim žiarením pri onkologickej rádioterapii. V súčasnosti ide už o veľmi vzácnu príčinu.
- Ťažké kovy a lítium – pôsobením olova, kadmia, ortuti, uránu či arzénu dochádza k odumieraniu obličkových kanálikov. Stav sa môže vyvinúť až do obličkovej nedostatočnosti. Lítium používané v liečbe niektorých psychiatrických pacientov môže raritne viesť k vzniku chronickej tubulointersticiálnej nefritídy.
Aké sú prejavy zápalu obličiek?
- Zmeny v močových zvyklostiach – nutkanie na močenie, pálenie, rezanie, nepravidelné močenie, časté nočné močenie a podobne
- Opúchanie tela – hlavne v oblasti prstov rúk, nôh, členkov a zápästí
- Zmeny vo farbe moču
- Spenený moč
- Krv v moči
Najvážnejšou komplikáciou zápalu obličky je obličkové zlyhanie4, pri ktorom obličky nedostatočne plnia svoju funkciu. O urosepse zase hovoríme v prípade, keď sa infekcia z obličky dostane do krvného riečiska a šíri sa po celom organizme. Nefrotický syndróm môže byť závažnou komplikáciou zápalov obličky. Dochádza pri ňom k vylučovaniu bielkovín močom s následným znížením proteínov v krvi, vznikajú opuchy. Je vtedy porušená bazálna membrána glomerulov.
Upozornenie:
Ak máte podozrenie na zápal obličky, je dôležité vyhľadať lekára vždy, keď je moč zafarbený do červena. Keďže infekcia močových ciest často začína v oblasti močovej rúry a postupne vystúpi až k obličke, každý prejav spojený s takouto infekciou by mal byť vyšetrený lekárom. Pri opakovaných infekciách močového mechúra je tiež dôležité byť v sledovaní špecialistom, aby nedošlo k tzv. ascendentnému, teda vzostupnému šíreniu takejto infekcie až k tkanivu obličky.
Ako zápal obličky rozpoznáte a ako ho diagnostikuje lekár?
Prejavy zápalu obličky sa líšia od človeka k človeku. V niektorých prípadoch je nefritída asymptomatická a nijako sa neprejavuje. Vtedy ju lekár zvykne odhaliť pri rutinných odberoch krvi a moču, napríklad počas preventívnej prehliadky. Najpresnejšou diagnostickou cestou zápalu obličky je biopsia obličky. Jedná sa o odber podozrivého tkaniva pomocou ihly a jeho následnú laboratórnu expertízu.
Zdravotný stav pacienta je však nutné prehodnotiť z viacerých aspektov, a preto lekári niekedy vyžadujú aj CT či MR vyšetrenie tej časti brucha, kde sa nachádzajú obličky. Takéto vyšetrovanie pomáha pochopiť, či neexistuje iná príčina pacientových ťažkostí, napríklad rakovina obličky. V diagnostike nefritídy sa tiež využíva ultrasonografia5.
Liečba zápalu obličky závisí od príčiny a typu ochorenia
Akútny zápal obličky niekedy ustúpi aj bez terapie. Vzhľadom k častému nahromadeniu tekutín v organizme a vzniku opuchov je však liečba často nutná. Tento fakt by mal posúdiť lekár. V procese liečby hrá významnú úlohu monitorovanie tlaku krvi. V závislosti od typu zápalu sa podávajú nasledovné lieky:
- Diuretiká –močopudné lieky
- Antibiotiká – volia sa pridokázanej bakteriálnej infekcii obličky
- Glukokortikoidy – v prípadoch, kedy vlastný imunitný systém napadne obličky, podávajú sa lieky modulujúce túto imunitnú odpoveď organizmu
Upozornenie:
Ak sú obličky nezvratne poškodené, zvažuje sa aj transplantácia.
Svoju významnú úlohu v liečbe zápalu obličky zohrávajú diétne opatrenia. Pri obličkových ochoreniach sa všeobecne odporúča obmedzenie príjmu soli a bielkovín. Z doplnkovej terapie má svoj význam podávanie bylinných preparátov, ktoré zmierňujú zápal a zlepšujú funkciu obličiek. Patrí k nim zlatobyľ, rozmarín, rebríček a rumanček. Fytoterapiu využijete pri príprave jedál, kedy môžete bylinky použiť ako koreniny. Najlepšou formou je však príprava bylinných čajov, prípadne sedacích bylinných kúpeľov.
Ako na prevenciu zápalu obličiek a zdravia močových ciest?
Zápal obličky si vyžaduje pozornosť každého človeka. Akútny intersticiálny zápal je pritom celosvetovo dokázaný u 1 – 7%6 všetkých biopsií obličky. Aké zásady životného štýlu ovplyvňujú zdravie močových ciest?
- Udržiavanie si zdravých hodnôt tlaku krvi
- Obmedzenie soli
- Rovnovážna diéta
- Skončenie s fajčením
- Pravidelné cvičenie
Okrem toho môžete siahnuť aj po doplnkoch na podporu močovej sústavy. Zväčša obsahujú extrakt z brusníc, D-manózu alebo iné látky pôsobiace na zdravie močových ciest. Ak máte s močovou sústavou problémy častejšie, alebo chcete podporiť jej zdravie, zvážte s lekárom užívanie týchto doplnkov.
Zdroje použité v článku:
1. BRENT H. LAWRENCE a kol.: Lupus Nephritis. 2023. Medscape [online] [cit. 09.27.2024]. Dostupné z: https://emedicine.medscape.com/article/330369-overview?_gl=1*1vria5m*_gcl_au*MTI5OTcwNjU1NS4xNzIxNzM3MDkx&form=fpf
2. DRESDEN, D. a kol.: What to know about nephritis. 2023. MedicalNewsToday [online] [cit. 09.27.2024]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/312579
3. KLENER, P. a kol.: Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Tubulointersticiálne nefritidy. 2006. Karolinum. S.760. [cit. 09.27.2024]. Dostupné z: ISBN 80-246-1252-6
4. MAYO CLINIC STAFF: Glomerulonephritis. 2024. Mayoclinic [online] [cit. 09.27.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/glomerulonephritis/symptoms-causes/syc-20355705
5. HOGAN, L. a kol.: What Is Interstitial Nephritis? 2024. WebMD [online] [cit. 09.27.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-interstitial-nephritis
6. SEIGNEUX, S. a kol.: Epidemiology of Tubulointerstitial Nephritis. 2022. Springer Link [online] [cit. 09.27.2024]. Dostupné z: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-93438-5_2