Zimnica ako obranná stratégia tela: Prečo máte zimnicu, keď ste chorý a kedy sa ešte môže objaviť?
Mnohí z nás už niekedy v živote zažil zimnicu. Náhly chlad, triaška a pocit, že nech urobíte čokoľvek, nepodarí sa vám zahriať sa. Väčšinou sa so zimnicou stretávame pri ochoreniach sprevádzaných horúčkou. Zimnica sa však nemusí objaviť len v spojitosti s vysokou telesnou teplotou. Sprevádza napríklad aj iné ochorenia a v niektorých prípadoch je tiež reakciou na emočné vypätie, adrenalín či stres. Prečítajte si viac o tom, čo to zimnica vlastne je, prečo sa objavuje a ako si s ňou poradiť.
Čo signalizuje zimnica a čo to vlastne je?
Zimnica je nepríjemný pocit neprimeraného chladu objavujúci sa aj vtedy, ak má prostredie, v ktorom sa nachádzate, primeranú teplotu.
Zimnica je súčasťou strategických procesov v ľudskom tele. Jej úlohou je zvýšiť telesnú teplotu, k čomu dochádza hneď z niekoľkých príčin. Telo zimnicu vyvolá napríklad vtedy, keď dôjde k poklesu telesnej teploty – ak sa napríklad v zime vyberiete na prechádzku, vonku mrzne, vy nie ste dostatočne oblečený a je vám zima. Vaše telo na to reaguje tým, že sa snaží zahriať.
V iných prípadoch sa zimnica objavuje ako sprievodný prejav ochorení – a to predovšetkým tých, ktoré sú infekčného, zápalového charakteru a sprevádza ich horúčka. Ako ste už totiž možno počuli, horúčka má za úlohu zničiť baktérie, vírusy a iné patogény a podporiť imunitný systém. Telo teda prostredníctvom zimnice vyvolá zvýšenie vnútornej teploty, čím vytvorí nepriateľské prostredie pre život i množenie patogénov. 1 Zimnica však nemusí súvisieť len s horúčkou. Celkom bežná je i zimnica bez teploty.
Ako to celé prebieha?
Termoregulačné centrum ľudského tela, hypotalamus, sa stará o to, aby mal organizmus vhodnú teplotu na svoje správne fungovanie. Za normálnych okolností je táto bežná teplota zhruba 35,8 – 37,3 °C. Ak sa však v tele objaví infekcia alebo zápal, začnú sa v krvi objavovať aktívne látky – napríklad prostaglandíny a cytokíny. Po ich detekcii zaháji hypotalamus ochranné procesy, ktoré majú za úlohu si so zápalom poradiť a zvýši telesnú teplotu.
Zimnica sa zvyčajne vyskytuje v počiatočných fázach horúčky. Môžete si to predstaviť ako nastavovanie termostatu. Nastavíte hodnotu a vykurovanie sa postará o jej dosiahnutie. Takto isto to funguje aj v ľudskom tele. Hypotalamus nastaví „novú“ telesnú teplotu a vyšle telu signál k jej zvyšovaniu.
Presne tu nastupuje zimnica. Práve ona predstavuje mechanizmus starajúci sa o samotné zvyšovanie teploty. Počas zimnice totiž dochádza k triaške – k cielenému sťahovaniu a uvoľňovaniu svalov, čím v tele vzniká teplo. Určite ste ju už niekedy zažili. Okrem pocitu neprimeraného chladu a triašky je pri zimnici bežné aj „drkotanie“ zubov a zimomriavky. Tieto prejavy nie sú dobrovoľné a nevieme ich ovplyvniť. Ak teda máte zimnicu a začnete sa triasť, nie ste schopný triašku zastaviť.1,2
Zimnica sa pri horúčke objavuje len do momentu, kedy telesná teplota nedosiahne hodnotu stanovenú hypotalamom. Po nej zvyčajne nastupuje potenie, ktorým sa telo zas snaží telesnú teplotu znížiť.
Čo môže spôsobovať zimnicu?
- Nízka teplota
- Bakteriálne infekcie ako napríklad angína, zápal pľúc či zápal močových ciest
- Vírusové infekcie
- „Opica“, teda stav triezvenia po nadmernom príjme alkoholu
- Nízka hladina cukru v krvi u diabetikov
- Návaly počas menopauzy
- Panické záchvaty
- Delírium a abstinencia u drogovo závislých
- Prebudenie po celkovej anestéze
- Nával adrenalínu
- Vedľajšie účinky niektorých liekov
- Reakcia na nadmernú fyzickú aktivitu
- Porucha štítnej žľazy – hypotyreóza
- Podvýživa
- Emócie
Medzi tie najbežnejšie príčiny zimnice patrí chrípka, zápal dutín, zápal pľúc, streptokokové infekcie a v podstate všetky ochorenia sprevádzané horúčkou.
Ako si poradiť so zimnicou?
Liečba, alebo teda skôr opatrenia pri zimnici závisia predovšetkým od toho, čo zimnicu spôsobuje.
Zimnica a teplota
Ak zimnicu sprevádza teplota, mali by ste konať podľa toho, aký je celkový stav pacienta. Ak sa napríklad horúčka vyšplhá nad 40°C a máte problém ju zraziť, mali by ste sa obrátiť na lekára. V prípade, že váš stav nie je závažný, pomôže vám odpočinok, pitie dostatočného množstva tekutín a lieky na zníženie horúčky.
Zimnica bez teploty
Zimnica bez teploty je bežnou reakciou napríklad v prípade už spomínanej nízkej vonkajšej teploty alebo pri hypotermii, čiže podchladení. Okrem toho sa zimnica bez teploty môže objaviť aj pri strese, nízkej hladine cukru, užívaní liekov a mnohých iných.
Zimnica zo stresu
Stres zapína v tele mechanizmus „boj-alebo-útek“. Jeho úlohou je ochrana pred zranením a nebezpečím. Dochádza pri ňom k aktivácii sympatického nervového systému a zvýšenej produkcii adrenalínu a kortizolu. S tým, okrem iného, súvisia zmeny telesnej teploty a vznik zimnice a triašky.
Bojujte so stresom. Stres, predovšetkým ten chronický, sa negatívne prejaví na vašom psychickom a fyzickom zdraví. Nájdite si čas na oddych, venujte sa vo voľnom čase nejakému koníčku, pravidelne sa hýbte a dbajte na zdravú a vyváženú stravu.
Nezabúdajte na príjem horčíka, ktorý okrem iného podporuje aj zdravie nervovej sústavy a psychiky. Prípade, že potrebujete so stresom trošku pomôcť, môžete siahnuť po prírodných doplnkoch na stres, prípadne si pripraviť šálku bylinného čaju.
Zimnica pri hypoglykémii
Keď sa hladina cukru v krvi dostane pod bezpečnú úroveň, hovoríme o hypoglykémii. Hoci pokles cukru v krvi nie je viazaný len na diabetikov, faktom je, že práve u nich sa objavuje častejšie. Hypoglykémia nastáva napríklad vtedy, keď diabetik nedodržiava stanovenú diétu, vynechá jedlo alebo nemá správne nastavenú liečbu (najčastejšie ide o inzulínovú liečbu). Jedným z prejavov hypoglykémie je triaška a chvenie, ktoré bývajú často označované ako zimnica.
V prípade hypoglykémie je potrebné dostať cukor na normálnu úroveň. Bežne sa na zdvihnutie hladiny cukru používa takzvaný rýchly cukor. Odporúča sa napríklad vypitie sladeného nápoja, pohár džúsu, zjedenie kúska čokolády, pečiva, hroznového cukru alebo dokonca aj kocky klasického cukru. U diabetika je následne potrebné skontrolovať hladinu cukru a podať normálne jedlo.
Zimnica a hormonálne zmeny
Najčastejšie sa so zimnicou v dôsledku hormonálnych zmien stretávajú ženy v prechode. Tie totiž zvyknú trápiť nepríjemné návaly. Presná príčina vzniku návalov nie je dodnes známa. Predpokladá sa však, že hormonálne výkyvy môžu „zmiasť“ termostat tela (hypotalamus), a to spôsobuje zmeny v telesnej teplote sprevádzané návalmi tepla, potením a zimnicou. Zimnica sa zvykne objaviť aj u niektorých menštruujúcich žien – predovšetkým u tých, ktoré majú silnú a bolestivú menštruáciu.
Návaly tepla a potenie sú najčastejšie príznaky menopauzy
Prečítajte si viac o tom, prečo pravdepodobne vznikajú, čo ich spúšťa a ako si môžete pomôcť.
Zimnicu môžete mať aj pri užívaní niektorých liekov
Zimnica bez teploty môže byť spôsobená užitím určitých liekov alebo ich kombinácie. Okrem toho je v niektorých prípadoch aj vedľajším účinkom užitia ich veľkej dávky.
Upozornenie:
Pre začiatkom užívania si vždy pozorne prečítajte príbalový letáčik. Okrem správneho dávkovania a spôsobu užívania tam totiž nájdete aj zoznam možných vedľajších účinkov. V prípade, že sa u vás zimnica objaví ako nežiaduci účinok pri užívaní liekov, upovedomte o tom vášho ošetrujúceho lekára.
Znížená aktivita štítnej žľazy
Hypotyreóza alebo teda znížená funkcia štítnej žľazy je ochorenie, pri ktorom štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov potrebných na reguláciu metabolických procesov a podporu zdravia. Jedným zo sprievodných prejavov tohto ochorenia môže byť zvýšená citlivosť na chlad a následný vznik zimnice.
Zdroje použité v článku:
1. TÓTH, L. Bc. Zimnica s horúčkou či bez teploty? Prečo vzniká? Príčiny a príznaky triašky. 2024. [online] [cit 13-12-2024] Dostupné: https://zdravoteka.sk/priznaky/zimnica/
2. Cleveland Clinic. Chills. 2021. [online] [cit. 13-12-2024] Dostupné: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21476-chills
3. 7 Causes for Chills Without Fever and Tips for Treatment. 2024- [online] [cit.13-12-2024] Dostupné: https://www.healthline.com/health/chills-without-fever