Ako dlho trvajú kiahne? Prezradíme vám, koľko dní je dieťa s kiahňami infekčné a ukážeme tipy na urýchlenie liečby
Ovčie kiahne sú jedným z najznámejších detských ochorení. Ešte pred vynájdením vakcíny si kiahňami prešla väčšina detičiek – či už v mladšom alebo staršom veku, no a niektorí si ich „odtrpeli“ až v dospelosti. Ide o veľmi infekčné ochorenie. Rýchlo sa šíri, nakoľko sa na jednej strane prenáša kvapôčkovou infekciou, na druhej strane aj priamym kontaktom s chorým alebo s infikovaným predmetom. Asi každého rodiča, dieťa a „dospeláka“ trpiaceho kiahňami zaujíma predovšetkým jedna vec – ako dlho kiahne trvajú? Práve na to sa pozrieme bližšie v tomto článku.
Ako dlho trvajú kiahne?
Určiť, koľko presne trvajú kiahne, nie je úplne jednoduché. Keď vezmeme do úvahy čisto len trvanie samotného výsypu, tak kiahne trvajú zhruba v rozpätí od 5 do 10 dní. Ak by sme sa na to však chceli pozrieť o niečo bližšie, dostaneme časových údajov trošku viac. Výsyp kiahní sa totiž objavuje po vlnách, čo má za následok predĺženie liečby aj na niekoľko týždňov.
Ako dlho trvá inkubačná doba kiahní?
Inkubačná doba ovčích kiahní sa pohybuje v rozmedzí od 10 do 21 dní. Inkubačná doba predstavuje čas, ktorý prejde od získania infekcie, čiže nakazenia sa vírusom alebo baktériou, po vypuknutie ochorenia.
Ako dlho sú kiahne infekčné?
Keď dostanete kiahne, začínate byť infekčný už zhruba 48 hodín pred vypuknutím prvého výsypu. Počiatočný výsyp sa v prvých dňoch ochorenia vyvíja a mení na pľuzgieriky naplnené tekutinou. Z tých sa po niekoľkých dňoch vytvoria chrastičky. Dôležité je, že kiahne sú infekčné až dovtedy, kým sa všetky pľuzgieriky nezmenia na chrasty. Zvyčajne je to 5 dní od posledného výsypu.
Ovčie kiahne – začiatok ochorenia a príznaky
Hoci si mnohí toto ochorenie spájajú predovšetkým s už spomínaným výsypom, začiatok ochorenia sa prejavuje ešte 1 – 2 dni pred objavením prvej vyrážky. Najčastejšie ide o príznaky ako:
Teplota
Strata chuti do jedla
Bolesť hlavy
Únava
Nevoľnosť
Hnačka
Následne sa začnú objavovať vyrážky, respektíve červené škvrny, z ktorých sa postupne vytvorí malý hrbolček a z neho zas pľuzgierik naplnený zakalenou tekutinou. Tekutina v pľuzgierikoch je infekčná. Po prasknutí pľuzgiera sa na jeho mieste vytvorí chrastička.
Pľuzgiere sú charakteristické veľkou svrbivosťou, čo deti a aj mnohých dospelých núti k neustálemu škriabaniu sa a ďalšiemu šíreniu infekcie. Vyrážky sa zvyčajne začnú tvoriť na tvári, trupe a na vlasovej pokožke. Postupne sa výsyp rozširuje a pokryje takmer celé telo pacienta – okrem pokožky dlaní a chodidiel. Nie je nič výnimočné, ak sa kiahne objavia aj okolí pohlavných orgánov, konečníku či dokonca v ústnej dutine.
Niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri liečbe kiahní
Keďže sú kiahne spôsobené vírusom, ich liečba prebieha symptomaticky. Ak sa objaví horúčka, podávajú sa lieky na jej zníženie. Prípadnú bolesť je možné tíšiť analgetikami a na úľavu od svrbenia zvykne lekár predpísať antihistaminiká. Okrem toho sú však aj iné tipy, ktoré vášmu dieťaťu môžu pomôcť uľahčiť priebeh ochorenia.
Má vaše dieťa kiahne? Ostrihajte mu nechtíky
Keďže vznik kiahní sprevádza silné svrbenie, bude mať vaša ratolesť neustálu potrebu sa škriabať. Tým sa však veľmi zvyšuje riziko prenosu infekcie. Na jednej strane ide o infekciu kiahní, nakoľko tekutina v pľuzgieroch je infekčná. Na druhej strane si dieťatko môže do vzniknutých raniek zaniesť sekundárnu bakteriálnu infekciu, ktorá následne vedie k vzniku komplikácií. Ostrihanie nechtov znižuje riziko rozškriabania pľuzgierov a prenos ďalšej infekcie.
Ovsený kúpeľ na kiahne
Ovsený kúpeľ upokojuje pokožku podráždenú kiahňami a napomáha obnove kožnej bariéry. Kúpeľ pripravíte pridaním už hotovej zmesi, ktorú zakúpite v lekárni. Pokojne však môžete použiť aj jemné ovsené vločky. Stačí, ak vločky zalejete vriacou vodou, necháte chvíľu lúhovať a následne precedíte cez čistú látkovú plienku alebo utierku a pridáte do kúpeľa.
Tekutý púder na kiahne – áno alebo nie?
Keď sa spomenú kiahne, väčšina ľudí si predstaví dieťa posiate bielymi fliačikmi tekutého púdra. Ide totiž o dlhoročnú klasiku používanú na liečbu kiahní. V súčasnosti sa však veľmi často stretávame s názorom, že by sa tento prípravok na kiahne používať nemal. Nejde o to, že by neúčinkoval, práve naopak. Zloženie tekutého púdra pomáha vysušovať a liečiť výsyp, avšak vytvorí na pľuzgieriku vrstvu, pod ktorou pokožka nedýcha, je nadmerne vysušená a môže sa na nej udržiavať infekcia.
Tiež sa neodporúča vyrážky natierať hutnými masťami. Vyskúšajte dieťaťu skôr pripraviť dezinfekčný jemný kúpeľ s použitím niekoľkých zrniek hypermangánu, prípadne kiahne potrite roztokom Betadine. Na úľavu od svrbenia sa používajú antihistaminiká.
Tantum Verde na kiahne
Možno vás to prekvapí, ale pri liečbe kiahní môžete siahnuť aj po roztoku Tantum Verde. Hoci je tento prípravok primárne určený na použitie pri zápaloch a bolesti hrdla, vďaka svojim skvelým dezinfekčným a protizápalovým účinkom sa používa aj na potieranie pľuzgierikov ovčích kiahní.
Pozor na dehydratáciu u detí
Dehydratácia je veľmi nebezpečná, a to predovšetkým u malých detičiek s horúčkou. Pri teplote sa totiž organizmus snaží chladiť pomocou potenia, čím prichádza o vodu. Dbajte na to, aby malo dieťatko počas choroby zvýšený príjem tekutín, predovšetkým vody. Vodu môžete navyše doplniť o vhodné detské čaje či čerstvé ovocné šťavy.
V prípade, že spozorujete príznaky dehydratácie u malého dieťaťa, vyhľadajte lekársku pomoc. U detí sa dehydratácia prejavuje:
- suchosťou pier, jazyka a zníženou tvorbou slín,
- absenciou sĺz pri plači,
- podráždenosťou, únavou,
- apatiou, nezáujmom o hru,
- zníženou frekvenciou močenia a zapáchajúcim močom,
- potreba spánku aj mimo zvyčajnej rutiny,
- prepadnutou veľkej frontanely u dojčiat.
Ak je to potrebné, siahnite po rehydratačných roztokoch. Tie obsahujú potrebné minerály a pomáhajú brániť dehydratácii.
Prečítajte si viac o prejavoch a liečbe ovčích kiahní
Prejdite na náš článok a zistite viac o prejavoch ovčích kiahní a ich liečbe.