Tetanický záchvat sa môže vyskytnúť u každého. Ako ho rozpoznať a čím si pomôcť?
Máte pocit, že cítite trŕpnuť celé telo? Chytá Vás iracionálny strach? Môžete prekonávať tetanický záchvat či tetániu. Ako ju rozoznať a čím si pomôcť?
Prepracovanosť, stres, nadmerná fyzická záťaž, nekvalitná strava… To všetko predchádza vzniku tetánie, ktorá vás príznakmi podobnými infarktu srdca môže dohnať až na urgentný príjem. Hoci nie je život ohrozujúcou, dokáže byť poriadne nepríjemnou. Ako tetániu odlíšiť od iných ochorení a čo robiť v prípade, ak sa vyskytne u vás alebo vašich blízkych?
Tetánia – o čo presne sa pri tomto probléme jedná?
Tetánia, inak nazývaná ako tetanický syndróm, predstavuje stav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. V takomto stave dochádza k nadmernej stimulácii centrálneho a periférneho nervového systému, čo sa môže prejavovať širokou škálou príznakov.
Dlhoročné pozorovania uskutočnené všeobecnými lekármi, neurológmi a psychiatrami ukázali, že tetánia môže postihnúť prakticky kohokoľvek. Stačí, že ste pod nadmerným psychickým tlakom. Tetanický záchvat sa môže dostaviť náhle a prejavovať sa tŕpnutím celého tela, iracionálnym strachom, búšením srdca a podobne.
Pojem tetánia alebo tetanický syndróm je často zamieňaný s pojmom tetanus. Hoci niektoré príznaky môžu mať podobné, tetánia a tetanus sú dve úplne rozdielne diagnózy.
Čo je spúšťačom tetánie?
Základnou príčinou tetánie je nerovnováha elektrolytov v organizme. Najčastejšie ide o nízku hladinu magnézia (horčíka) alebo vápnika, ktorá je spôsobená:
- hyperventiláciou, tj. zrýchleným a prehĺbeným dýchaním, napríklad v stave úzkosti, paniky, či akútneho stresu,
- dlhodobým stresom,
- emočným vypätím,
- nadmernou fyzickou záťažou,
- diétami, hladovaním, nesprávnymi stravovacími návykmi,
- nedostatočným pitným režimom,
- intenzívnym zvracaním alebo hnačkami,
- chronickými ochoreniami obličiek,
- zníženou funkciou prištítnych teliesok,
- niektorými liekmi (diuretiká, preháňadlá, kortikosteroidy, a iné). 1
U mladých, inak zdravých ľudí sú hlavnými príčinami vzniku tetánie stres, preťaženie organizmu a tzv. rýchly životný štýl. Aj preto sa tetánia spája najmä s obrazom vystresovaného tridsiatnika, ktorý nemá čas na obed a kávou si nahrádza celodenný pitný režim.
Poznáme 2 typy tetánie:
Manifestná tetánia
Prejavuje sa náhlym nástupom tetanického záchvatu, ktorý odznieva po niekoľkých minútach, výnimočne hodinách.
Latentná tetánia
Má chronický charakter a prejavuje sa veľmi nejasnými a nešpecifickými príznakmi.
Ako sa jednotlivé typy tetánie prejavujú?
Typ tetánie | Príznaky |
Manifestná tetánia/ tetanický záchvat | dýchavičnosť, hyperventilácia,búšenie srdca, tlak a bolesť na hrudníku,parestézie (pocit mravenčenia),kŕčovité zovretie svalov najprv horných, následne aj dolných končatín a brucha,tŕpnutie pier a tváre, strach zo smrti, úzkosť. |
Latentná tetánia | neurologické príznaky – bolesti hlavy, tŕpnutie a slabosť končatín, nočné kŕče dolných končatín, mdloby, svalové zášklby (tiky),psychické príznaky – nepokoj, neadekvátny strach, úzkosť, únava, nespavosť,srdcovo-cievne príznaky – tlak na hrudníku, búšenie srdca, palpitácie, tachykardia, zvýšený krvný tlak, gastrointestinálne príznaky – kŕče v žalúdku a črevách, bolesť podbruška, žlčníková kolika,gynekologické príznaky – nepravidelný menštruačný cyklus, predmenštruačný syndróm, bolestivá menštruácia, problémy s otehotnením. |
Hyperventilácia – spúšťač aj príznak tetánie. Čo je za tým?
Hyperventilácia, teda zrýchlené a prehĺbené dýchanie spôsobuje, že sa do pľúc dostáva nadmerné množstvo vzduchu. V dôsledku toho klesá koncentrácia oxidu uhličitého v organizme, cievy sa zužujú a postupne dochádza k respiračnej alkalóze. Takýto stav vedie k zníženiu ionizovaného vápnika, čím sa následne zvyšuje nervovo-svalová dráždivosť. Hyperventilácia zvyčajne vzniká pri akútnom strese.3
Paradoxom je, že hyperventilácia ako taká nepatrí iba k spúšťačom tetanického záchvatu, ale aj k jeho príznakom. Náhle vzniknutý tetanický záchvat totiž spôsobí zvýšené obavy o život,čo môže viesť k hystérii až panike. Pacient sa snaží tento stav „rozdýchať“, čím si ešte viac priťaží. Nastupuje hyperventilácia a príznaky tetanického záchvatu sú vďaka nej zintenzívnené.
Zo začarovaného kruhu hyperventilácie existuje únik v podobe spomaleného dýchania. Postačí dýchať napr. 10x do papierového vrecúška a 15x mimo neho s tým, že sa snažíte nerobiť príliš hlboké nádychy. Takto kontrolované dýchanie vás počas tetanického záchvatu upokojí a zároveň poskytne vášmu organizmu priestor na vyrovnanie sa s respiračnou alkalózou.
Čo vás čaká pri diagnostike tetánie?
Tetanický záchvat, obzvlášť ak sa vyskytne po prvýkrát, doženie pacienta k lekárovi najmä vďaka nepríjemným príznakom. Tie sa často podobajú srdcovému infarktu, epilepsii, bronchiálnej astme alebo mŕtvici. Či už sa jedná o akútny tetanický záchvat alebo latentnú tetániu, lekár sa najprv snaží vylúčiť iné ochorenia. Na stanovení diagnózy zvyčajne spolupracuje všeobecný lekár, neurológ, psychiater, internista a kardiológ.
Vyšetrovacie metódy pri diagnostike tetánie zahŕňajú najmä:
- biochemický rozbor krvi, stanovenie hladiny minerálov,
- elektromyografické vyšetrenie (EMG),
- hyperventilačný test,
- test Chvostekovho príznaku – poklop reflexným kladivkom na vetvenie VII. hlavového nervu nachádzajúceho sa pred uchom vyvolá v prípade tetánie svalový zášklb hornej pery alebo kútika,
- test Trousseaovho príznaku – stlačenie ramena napr. manžetou tlakomera vyvolá v prípade tetánie mravčenie prstov na ruke.
Čo pri tetánii pomáha?
V prvom rade je potrebné upokojiť dýchanie a doplniť minerály. Pokiaľ prídete s tetanickým záchvatom napríklad na urgentný príjem, zvyčajne je liekom prvej voľby infúzna aplikácia magnézia.
V domácom prostredí sú odporúčané predovšetkým voľnopredajné magnéziové preparáty v kombinácii s vitamínom B6. Pokiaľ bola za vznikom tetánie pozorovaná znížená hladina vápnika, odporúča sa okrem magnéziových preparátov užívať aj preparáty s obsahom vápnika. Dobu užívania ako aj dávku určuje ošetrujúci lekár.
Zmena životného štýlu je však zo všetkého najdôležitejšia. Čo z dlhodobého hľadiska určite zaberie?
- Zvoľniť tempo a viac oddychovať.
- Eliminovať stres a emočné napätie.
- Zmeniť stravovacie návyky.
- Dbať na dostatok tekutín a spánku.
- V neposlednom rade – myslieť aj na seba.
Zdroje použité v článku:
- SCHAEFER A. What is tetany? 29.9.2018 [online] [cit. 30.8.2022]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/tetany
- STEIDL L. Tetanický syndrom v interní praxi, jeho obsah, diagnóza a léčba z hlediska metabolizmu magnezia. Interni medicina 2002/3: 113-118. [cit. 30.8.2022]. Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2002/03/05.pdf
- DOBIÁŠ V. Hyperventilačný syndróm. Via practica 2008, roč.5 (1): 40-41. [cit. 30.8.2022]. Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/3ff345d71a9b057b8a539bdf9c77465e.pdf