Ako sa prejavujú ovčie kiahne a ako ich liečiť?
Má vaše dieťa práve teraz ovčie kiahne? Alebo sa vyskytli u neho v škôlke? Ak tomuto ochoreniu dostatočne porozumiete, ľahšie a rýchlejšie dieťatku pomôžete. Pozrite sa, ako sa ovčie kiahne prejavujú a ako ich najrýchlejšie a najúčinnejšie liečiť.
Ovčie kiahne predstavujú vysoko nákazlivé ochorenie. Kedy vzniká?
Ovčie kiahne, nazývané varicella, je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie spôsobené vírusom varicella zoster1. Je to ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým deti vo veku 3 – 5 rokov, no môže sa vyskytnúť aj v neskoršom veku, obzvlášť, ak neboli ovčie kiahne prekonané v detstve.
O ovčích kiahňach sa vraví, že je to ochorenie kolektívu, a preto je jeho výskyt častejší v materských a základných školách, čiže v detskom kolektíve. Ochorenie u nás, na Slovensku, prekoná viac ako 90% ľudí a po prekonaní vírus ostáva v neaktívnej forme v ľudskom tele2. V neskoršom veku sa môže znovu aktivovať v podobe pásového oparu. Zväčša sa u človeka objaví maximálne raz za život, opakované infekty ovčích kiahní sú veľmi zriedkavé.
Aký je priebeh ovčích kiahní?
Ochorenie sa prejavuje charakteristickou kožnou vyrážkou. Na začiatku ovčích kiahní sa vyrážka objaví na trupe, chrbte a tvári. Potom prestupuje na ostatné časti tela, ako je hlava, sliznica úst alebo nosa. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť aj na dlaniach, chodidlách či genitáliách. Svrbivá vyrážka sa po 1 – 2 dňoch zmení na pľuzgierik, ktorý praská a postupne vyschne na chrastu. Počas ďalších 5 – 6 dní sa môžu vyskytnúť nové vlny vyrážok, pretože z jedného prasknutého pľuzgierika vzniká v priemere 5 nových vyrážok.
Pri vylučovaní vírusu z pľuzgierikov je osoba najinfekčnejšia, a preto by ideálne mala byť počas celej inkubačnej doby izolovaná. Inkubačná doba ovčích kiahní je približne 14 dní. Vírus z praskajúcich pľuzgierikov sa šíri veľmi ľahko z jednej osoby na druhú vzduchom alebo priamym kontaktom už 2 dni predtým, ako sa objaví prvá vyrážka1. Úplné zahojenie nastáva až po zaschnutí poslednej chrasty.
Sprievodné prejavy ochorenia:
Lekár ovčie kiahne diagnostikuje na základe vyrážok, ktoré sú pre ochorenie typické. Ochorenie je možné potvrdiť aj vyšetrením tekutiny vo vyrážkach alebo imunologickým testom z krvi. Test z krvi sa využíva predovšetkým u ľudí, ktorí si nie sú istí, či ochorenie v minulosti prekonali. Imunologický test na základe stanovenia protilátok IgG a IgM preukáže akútnu infekciu (IgM) alebo prekonanie ochorenia (IgG).
Sprievodnými prejavmi ochorenia je horúčka, bolesť hrdla, únava a strata chuti do jedla. Ochorenie je pritom závažnejšie u dospelých ako u detí. Dospelí trpia často vysokými horúčkami, neznesiteľnými bolesťami hlavy a častejšie sa u nich môžu vyskytnúť komplikácie. Medzi komplikácie patrí zápal pľúc, zápal mozgových blán, porucha funkcie obličiek či bakteriálna infekcia kože.
Tip od eTabletky:
Je veľmi málo pravdepodobné, že keď ste ovčie kiahne neprekonali v mladšom veku, že sa neinfikujete počas života. Často sa stretávame so situáciou, že dospelí si myslia, že ochorenie neprekonali, pritom mohlo ísť len o nedostatočnú diagnostiku alebo slabú pamäť. Vtedy je na mieste overiť si pochybnosti spomínaným imunologickým testom na protilátky.
Ste tehotná alebo máte dieťa mladšie ako rok? Chrániť by ste mali seba aj dieťa
Ovčie kiahne sú najnebezpečnejšie pre deti mladšie ako 1 rok, tehotné ženy a ľudí s oslabenou imunitou (napríklad pacientov s onkologickým ochorením, po transplantácii či s autoimunitným ochorením). U tehotných žien môže nakazenie sa v skorých štádiách tehotenstva môže spôsobiť poškodenie plodu. Nákaza krátko pred pôrodom zase spôsobuje prenos ochorenia na novorodenca, ktorý má zvyčajne ťažký priebeh.
Ako sa liečia ovčie kiahne?
Ovčie kiahne sa po potvrdení diagnózy lekárom liečia predovšetkým symptomaticky – teba liečia sa len prejavy. Konkrétne ide o znižovanie teploty, ošetrovanie vyrážok a podávanie antihistaminík, ktoré zmierňujú svrbenie. Na znižovanie teploty sa odporúča podávať paracetamol. Pozor si dajte na lieky s obsahom ibuprofénu či kyseliny acetylsalicylovej. Ibuprofén môže spôsobiť kožný výsev alebo žalúdočné ťažkosti a kyselina acetylsalicylová je kontraindikovaná u detí mladších ako 15 rokov, pretože hrozí Reyov sydróm – poškodenie pečene a mozgu.
V minulosti sa odporúčalo aj lokálne nanášať tekutý púder, ale časom sa dokázalo, že pod vrstvou tekutého púdru vyrážky mokvajú a odďaľuje sa ich hojenie. Dnes sa skôr odporúča levanduľový a Tee-tree olej, Aloe vera gél, Tantum verde roztok alebo Tanno-hermal mlieko. Do kúpeľa sa môže pridať hypermangán (slabo ružový roztok), ktorý pôsobí dezinfekčne, prípadne repík lekársky, ktorý urýchľuje hojenie.
Mnohí lekári vám možno poradia urobiť ovsený kúpeľ, ktorý upokojuje pokožku a obnovuje kožnú bariéru. Po kúpeli sa pokožka suší prikladaním čistého, mäkkého uteráku, nikdy by ste nemali kožu utierať šúchaním. Kľudový režim a dostatok tekutín je samozrejmosťou, a veľmi prospešné je dopĺňať vitamín B a C. Dospelým s vážnejším priebehom lekári predpisujú antivírusové lieky s obsahom acikloviru.
Ak je vyrážok veľa, v lekárni si môžete zakúpiť silikónový gél na jazvy, Bi-Oil alebo betaglukánový krém, ktoré zabraňujú vzniku jaziev po odlúpení chrastičiek.
Najlepšia prevencia proti ovčím kiahňam? Vakcinácia
Vakcína proti ovčím kiahňam bola zavedená v roku 1995 a viedla k výraznému zníženiu počtu prípadov a komplikácií. Na Slovensku boli do roku 2017 dostupné dve vakcíny:
- kombinovaná detská vakcína proti viacerým ochoreniam,
- samostatná vakcína, vhodná aj pre dospelých, ktorá už je momentálne jedinou na trhu.
Očkovanie je dobrovoľné a jeho pozitívny následok znamená miernejší priebeh ochorenia, a to dokonca aj v prípade, ak sa podá 3 dni po expozícii ochorenia. Neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám. V súčasnosti je očkovacia schéma dvojdávková a podanie posilňovacej dávky zatiaľ nie je odporúčané.
Ovčie kiahne predstavujú v detskom veku za normálnych okolností ochorenie „trpezlivosti“. Napriek všetkým prosbám rodičov, dieťa si neustále škriabe tvár a spôsobuje si tým nielen prenos infekcie, ale aj možné škaredé znaky na koži v podobe jaziev. Vo vyššom veku prekonanie ovčích kiahní nemusí byť úplne bez problémové a preto sa v mladšom veku nemusíte kolektívnej infekcii ovčích kiahní iracionálne vyhýbať.
Zdroje použité v článku:
1. Ayoade, F. & Kumar, S. Varicella Zoster. StatPearls [Internet] (StatPearls Publishing, 2021).
2. Analýza epidemiologickej situácie. 262. (2019).
3. Greguš, Mud. L. Herpes zoster (pásový opar) – narastajúci problém. (2014)